aşağıdaki sözlere sahip erkin koray şarkısı. taş gibi taş. door halt etmiş yanında. öyle iddialıyım bak.

Oturmuş gökyüzünde
Konuşuyor krallar
''lar'' ismindeki eski yozgat kralıdır.
erkin koray'ın bu şarkıyı yapmasına neden olan bir devrin müzik akımı için.

(bkz: psychedelic rock)

not: tabi erkin korayın başka psychedelic rock örnekleride vardır .

(bkz: mesafeler)
(bkz: inat)
(bkz: ilahi morluk)
erkin koray'ın sırasıyla 1974'te çıkardığı 45'likte, 1992'deki çıkardığı fesuphanallah * ve 1999'da çıkardığı devlerin nefesi albümlerinde yer almış psychedelic rock şarkı. şarkıdaki sürükleyici ritmde sırasıyla mavi ışıklar, moğollar, kardaşlar, dostlar ve zorbeylerde davul çalmış ayzer danga'nın payı vardır. klibi için:
mabel matiz'in "yaşım çocuk" albümünün açılış şarkısıdır efenim.
"ahıra girmeyen bir koçtum, ot buldukça uçtum" diyor mesela bu şarkı, "yırtıl ar perdem kurtul kendinden, huzur isyanda" diyor mesela. daha neler neler diyor.
trt'de dönen klibinde barış manço sağda gitar çalar, adam hiç değişmemiş dedirtir. davulcu da iyidir. gerçi playback yapıldığından adamın havası biraz olsun inmiştir ama olsun.
egolarından arınamamış insanlara iki laf etmek yerine usulca dinletmeli ya bu şarkıyı. öyle yerinde öyle kıvamında olmuş bu mabel matiz şarkısı.

''krallar bilmez, krallar utanmaz
ayıplarımda can bulur, can satarlar.''
şarkıda, huzur isyanda dediği bölümde sesi bir hâl alıyor ya.. işte mabel matizi mabel matiz yapan ses o sestir.
açılışa yakışan mabel matiz şarkısıdır.
bir de şöylesi mevcuttur efenim dinleyiniz;
https://soundcloud.com/mabelmatiz/krallar-demo
krallar dert değildir aslında dünyanın başına.

kraldan çok kralcı olanlardır dert eden onları ilmik ilmik kainatın tepesine.
Erkin Koray'ın kendisine özgü derin bir felsefesi olan sıkı bir rock şarkısı.
"huzur isyanda" kısmıyla beni benden alan şarkı.
isp. reis

(bkz: os reis da rua)

tekil hali: rey

(bkz: cemal reşit rey)
matizin güzel şarkılarından biridir.

-inandığım her şeyin tamda şimdi bir nedeni var.
şu şarkının 1974 yılında yapılmış olması bu dünyada gerçekten araştırılması gereken bir fenomen. bin dokuz yüz yetmiş dört ney lan!

alın size eski türkiye

şu güzelliğe bak allah'ım...