bugün

Dünya Sağlık Örgütü

--spoiler--
Dünya daha önce böyle bir salgın yaşamadı. Karşımızda Hiç bir özelliğini tam bilmediğimiz, meçhul ve tehlikeli bir virüs var.
Gelecek bir kaç gün içinde 1 milyon vaka sayısına ve 50 bin ölü sayısına ulaşacağız
--spoiler--
Benim anlamadığım bir şey var.
Bu virüsün ciddiyeti ortaya çıkarıldığında herkes olduğu ülkede kalsa ve her ülke kendi sınırlarına giriş çıkışı yasaklasa olmaz mıydı?

bu kararın doğuracağı sonuçlardan daha kötü ne olabilirdi ki?
başımıza bela olmuş virüs. tüm dünya mahvoldu. işini kaybeden insanlar, kazanç elde edemeyen esnaf, küçülmeye giden ülkeler...

her şeyi sorgulamamıza sebep biyolojik rahatsızlık.
kime kor? hangi virüs?
Türkiye: çıkarmadan ikinci dalga. (bkz: swh)
durumun ciddiyetini anlamamak için aptal olmak lazım, fakat zaman kendini her zaman tekrarlar. eminim daha önce söylenmiştir ama 2003 yılında yaşanan sars salgını gibi buda yıl ortasına kadar sürecek ve bir anda kaybolacak. hatırlarsanız çok uzun bir süre önce değil 2017 yılında ebola dünyanın sonunu getirecek aman yarabbi yandık bittik dendi şimdi ne oldu?
hafta içi bulaşmayıp hafta sonu bulaşan ipne virüs.
ekonomiyi durdurmak demek ekonomik kriz demek ekonomik kriz demek oy kaybetmek demek.

kendileri de biliyorlar az çok türk halkına 1 haziranda normalleştik dediler, 2 haziranda tokalaşmaya başlayan insanlar oldu.

2haziranda taksiye bindim ve taksinin arkasına oturdum, adam gel abi öne dedi yasak yok artık, maskesi yok.

ekonomi ile karantinayı dengeliyorlar sözde ama olan daha çok hastalığı yaymaya yarıyor.
Aşı veya ilacı bulunmadığı takdirde
Kasım/Aralıkta tekrar dünya turuna çıkacak virüs..

Şuan sadece ara verdi
Devre arası gibi
ikinci yarı elbet başlayacak..
Bulaşıcı hastalıklar uzmanı italyan Prof. Dr. Matteo: “Koronavirus kaplandan yaban kedisine evrildi ve belki aşı olmadan ölebilir.”

—The Telegraph
azalarak bitmekte olan.
koronavirüs aslında bir virüs ailesinin adıdır.

bu virüs ailesi altında çeşitli hastalıklara sebep olan virüs türleri mevcuttur.

günümüzde dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2019 yılında keşfedildiği için

covid-19 (corona virus disease 2019) olarak , sars cov 2 , 2019-nCoV ,nCov-Wuh olarak isimlendirilmektedir.
Baya arttı heralde son 2 günde 3 tanıdığım yakalandı.
Ortanca ağabeyimin dün itibariyle yakalandığı trend hastalık türü.

Allahtan bayramlaşmakta dahil kendisiyle hiç yakın temas kurmadım.

Ama yine de emin değilim.

Bende göt altına gitmiş olabilirim emin olamıyorum.
Kırgınlıkların yeni adı.
Her gün tanıdığım insanlar yakalanıyor bu boka. Baya fazlalaştı heralde ya dikkat edin canınızın aileniz dışındaki kimsenin gözünde bi değeri yok. Bugün 35 yaşında bir doktorun da vefat ettiği haberini gördüm az evvel twitterda.
az önce aktifken bi anda çaylak olmasıyla şahsımı derinden üzen yazar. çaylak olacak bisürü solcu varken bula bula mümin yazarı mı buldular..
aslında ilk olarak suudi arabistanda 2012 yıllında çıkmıştır. Sonradan tamimiyle unutulan bu virüs 2019 yıllında tekrardan musallat olmuştur. Şuana kadar 18,887 insana bulaşmış bu virüs an itibariyle 707 bin insanı öldürmüştür. Dünya sağlık örgütüne ve birçok bilim adamına göre 2022 yıllına kadar aşı bulanacaktır.
sıradan bir gripten 2 kat daha fazla ölüm oranına sahip, sıradan bir gripten bambaşka belirtileri gösteren hastalık. ( olağanüstü tıbbi desteğe ve her türlü tedbire rağmen ). yeterli dozda alınınca her virüs hastalandırır.
eski versiyonu için: (bkz: domuz gribi)
Şimdi sayın arkadaşlar, virüsler hareket eden, atlayan, zıplayan, kovalayan canlılar değildir. Hatta virüsler canlı da değil bir ara formdur.
Bu nedenle apartmanınızda bir komşunuz temaslı ya da pozitif hasta ise ondan vampir görmüşçesine kaçmak yerine kapısını çalıp uzakta durarak ihtiyacı olup olmadığını sormalısınız. Çünkü bugün onaysa yarın da size gelecek. Bu hastalığı dünyada yaşayan herkes elbet bir gün geçirecek. Bilinçli olalım, örf ve adetlerimize göre davranalım. Yardımcı olalım.
önlem alalım, ama pokunu çıkarmadan.

Koronavirüs bir veba değildir. Maske takalım taktıralım. Ama kovid'e yakalanmış bir bireye gereken mesafeyi koruduktan sonra öcü gibi yaklaşmayalım.
is yerinde bir gurup var evleri sehir disinda bazilari cuma gununden cikip pazar aksami donuyorlar.

pazartesi geldiklerinde etraflarinda kimseleri goremezsiniz.
ben de uyardim bunlari kagit bardakta icin caylari dedim kullan at tabak kasik gibi seyler koydum onlari kullansinlar.ya da bir sey yiyip icmesinler aq.tokatlarim dedim.

niye lan canimi sokakta mi buldum.2 kredi borcum var hastalansam onlar mi odeyecek.
minimal seviyede ciddiye alınması gerekecekken, sosyal/ana akım medya sağolsun,bütün dünyayı kapattıran virüs. herkes %99'dan fazla recovery rate olan bir virüse karşı korkularından altlarına etme seviyesine gelmiş durumda(beynini kullanan azınlık hariç).
11 eylül saldırılarından sonra bütün dünyada *terörist* ve *güvenlik* bahanesiyle alınan özgürlüğü kısıtlayıcı önlemlerin yeni versiyonudur bu koronavirüs.
şimdi *sağlığınız için* denilerek özgürlüğünüz kısıtlanacak. Lakin küresel çapta ticareti durdurma noktasına getirdikleri için, orta halli fakirleşip bok gibi maaşlara çalışmak zorunda bırakılacak, zenginler ise daha zengin olacak ki hali hazırda pandemi sürecinde zenginler servetlerini katladı bile.
siz hala olayın *virüs*le alakalı olduğunu zannedin, donunuzu alıyorlar farkında değilsiniz.
önlem alalım ama kısıtlamalara, yasaklara hayır!

daha ilk dalga yasakların etkisi geçmedi. ekonomi bile daha kendini toparlayamamışken ikinci dalga yasaklardan bahsediliyor.

kabul etseniz de etmeseniz de bu virüsün gerçek öldürücülük oranı %1'in çok altında. veba varmış gibi davranmayın, kişisel önlemlerinizi alın ve gerisine karışmayın. zaten dünyanın anasını fazlasıyla siktiniz, yeter artık be!