bugün

kontörlü dönemlerde, kontöre kontur, kontür, kontur ve benzeri denmesine çok rastlanırdır. yıllar sonra toplum olarak isminde mutabık kalabildik.
Parça parça halinde bile yüklenirdi. Öğrenci dostuydu.
tl ye geçene kadar sürekli zam yapılırdı.
"kanka kontörün var mı?" sorusunu,
"kanka liran var mı?" gibi ruhsuz, insanı yapay hissettiren bir soruya bırakmış olan bir zamanların birimi.
artık olmayan kavramdır. şimdiki karşılığı liradır.
"counter" kelimesinden türeyerek türkçe'ye girmiş kelimedir.

cümle içinde kullanacak olursak: "dün arkadaşlarla kontör strayk oynadım".
duydukça sanki 80'lere dönmüşsün hissi yaratan kelime. ankesör gibi, telefon kartı gibi.
http://alkislarlayasiyoru...2/72000-kontoru-olan-adam
kalktiktan sonra yerine tl sistemi getirelen ve kontor zamları son bulmus seydir.
benzinli şahin kullanmaktan daha pahalı olan operatör zırvası.
olmadığı zaman sıkıntı yaratan şey. olm yengeniz mesaj attı bi el atın şu kardeşinize.

edit: eyvallah. sizi de tanıdık.
(bkz: senin bana işin düşer ama)
bok gibi para harcadığın şey. bir de olmaması karizmanı sarsıyor değil mi.
- ha bi de bişey var kontörlü..

ben bi sevdiğimi aramışım bi anamı babamı aramışım.. ben onu mu düşünecem..

ha dayıı kapat, kontör yandı.. bak bak..
(bkz: kontörü özlemek)
özlenilen sistemdir. zira para sistemi olunca 1 dk konuşunca 1 tl gidince kazık olduğunu anlarsınız ama kontürde öyle bir şey yoktu. artık kimsede transfer yapmıyor 5 tl sana ne verem diye.
en popüler olarak türkiyede kullanıldığını bildiğim, operatörlere kaka gibi para kazandıran yüzyılın icadıdır. gelişmiş ülkelerin çok yüksek bir çoğunluğunda kullanılmamaktadır. 1 Nisan da kalktığı açıklanan öğrenci işkencesidir. carttır, curttur, artık tl bazlı kullanılmaktadır. telefonunda 10 tl veyhaut 25 tl gibi yazıları görünce öğrenci milletinin sevindiği hadisedir. bazı öğrencilerin "cebindeki parayı bozdurmak" olarak yeni bir espriyi başlattıkları söylenmektedir.
-abi vozurtfon bana 50 lira yollamış, mesaj geldi.
+harbi mi lan? bak şu teknolojiye artık para dağıtıyorlar!
-abi bunu bozdurabilir miyim acaba? manitaya bir şey alırız bunla.
+oğlum bana borç versene lan bak hiç param yok.

(1 günlük çaba sonucu servis servis koşan homo saphienscikler olayın sadece kontörden ibaret olduklarını 58. bayide anlarlar)
Eski versiyon: kontörüm bitti!
yenisi: param bitti!
5000 sms paketiyle gençlerin başparmaklarını sakatlaması muhtemel,belli tazminatları ödemeye mahkum olabilecek gsm şirketi.Ne lan bu? tuvalete giderken bile mesaj atan ya da yaparken nasıl yaptığını bile tarif eden tiplerle doldu etraf.
kulağa nostaljik geliyor artık. hey gidi hey. elimde eski kontör kartları var. atmiyim en iyisi ilerde belki değerlenir çocuklarıma gösteririm.
tarih olan ve çok çok özlenecek hededir. bir zamanlar kontörümüz vardı, olmasa bile -20 kontörünüz vardır veya 0 kontörünüz vardır diye görmek biel güzeldi.
su gibi giden ve şimdilerde kuruşa dönen olmazsa olmazlar listesine girmiş bir gereksinimdir kendileri.
gelecek nesillerin ata demirer'in güzide eseri "kontör at sevgilim"i dinlerken "anne/baba kontör ne ya" diye bize soracağı, gözlerimizin buğulanmasına sebebiyet verecek büyük kayıp.

ayrıca gelecekte 2000'ler partileri yapılırsa geyik malzemelerinden biridir artık.

"hacı o değil de 2001'de çok net hatırlıyorum kontör diye bir şey vardı yea ehehe" diyen meriçler varlığını sürdürmeye devam edecek.
ne güzeldir, ne hoştur... sorar bir arkadaşın; kontörün varmı kardeşim, hatunu arayacağım da... cevap verirsin sende yalan söyliyerek; yok valla moruk olsa manita yapıcam yeminle... bu diyaloglara 3 gün evvel son verilemsine inanamıyorum desem, evet evet desem bana inanırmısınız?
1 nisandan itibaren kalkacak olan mutluluk kaynağı. özleyeceğim ulan kontör almanın heyecanını.
boşandığınız eşinize, sevgiline alıyorsun, bana da eşşek gibi yollayacaksın deyip, yollatabildiğiniz iletişime katkısı olan şeydir.
insan başına beladır. bittiği an siz de bitersiniz. kullanımı maharet ister.