bugün

eskiden bisikletlerde bulunan bi sistemdi. pedalları ileri doğru çevirince normal gider, geri doğru çevirmeye çalışınca fren yapardı. normal pedaldan sonra kontra pedala alışmak zaman ister, normal vitesten sonra otomatik vitese alışmak gibi.
ayrıca (bkz: kontra)
harika bir pedal turudur. turkiye'de pek uretilmez bu bisikletler. eger mahallede birisinde varsa o kisi kraldir. pedali geri atinca arka tekerleklere fren yapar bu bisikletlerde ve harika artistlik hareket yapilabilir, kolu komsuya, guzel kizlara. ama bir de kilitlenirse var yaa...hatirlamak bile istemiyorum o ani. bisikletin farinin kirildigina mi yanayim, on-on bes picin karsima gecip gulmesine mi yanayim?
bisikletler için el freninin icat edilmediği tarihlerde,pedalları geriye doğru çevirme hızınızla doğru orantılı olarak durabilen ya da yavaşlayabilen bisiklettir bunlar!sürmesi eğlencelidir!
zincir atması durumunda hayatınıza mal olabilEcek çok tehlikeli bisiklet.
genelde kırmızı olur. ayaklık kısmı arka tekerlekleri yukarda tutarak işlev görür. yokuş yukarı çıkmak imkansızdır. önünde dinamolu lambası opsyonel olarak bulunmaktadır. nihayi olarak ulaşım aracıdır.
takla attıran bisiklet olarak da nam salmıştır. çünkü eğer kontra frene çok sert basarsanız sizi geriye doğru atar.
pedalı geriye çevrildiğinde fren yapan bisiklet türüdür. Benim bisikletim bu tür bir bisikletti avantajları :
-elle fren sistemine gerek kalmadığından dilediğiniz gibi ellerinizi bırakıp gidebilirsiniz
-elle fren sistemlerindeki klasik bakım onarımı için gereken zaman ve para size kalır
-artistik hareketler yapmanız diğerine göre daha kolay olur
dezavantajları:
-yukarıdaki bir entryde değinildiği gibi zincir atarsa fren sisteminiz yok olur ( benim bisiklette ben bu sorunu hiç yaşamadım )
-elle frenlerdeki gibi pedalı canınız sıkıldığında geriye doğru cır cır çeviremezsiniz
kötü şekilde yaralanmanıza sebebiyet verebilecek (15 dikiş)* zannımca rusların bulduğu toplu veya topsuz taşıma aracı...
tabiri caizse en güzel göt attırma yapılabilen bisiklet modelidir.
(bkz: pinokyo bir bisiklettir gepetto da castellodur)
zınk diye duran çat diye kafa kıran bisiklet.
bisiklet sürerken pedalları geri çevirme huyu olan insanların sürmeyi beceremeyeceği bisiklet.Eskiye dair çok hoş bir simgedir.

(bkz: pinokyo)
eğer arkasında bir sele daha varsa, 2 çocuğun verdiği ağırlıkla yokuş aşağı iyice hızlanan, pedalların dik durmasıyla geriye de itilemeyen, yokuş aşağı yardırırken sola dönüp sokağa girdirmeyen, pedallar düzelsin diye bir tur çevirttiren, daha da hızlanınca tam fren yapmaktan korkutan, nihayetinde girişinde inşaat olan sokağa girilebilen, kuma çıkıp küreği fırlattıran ama allahtan sizi fırlatmayıp yolunuza devam ettiren bisiklet.
Çok arka lastik aşındırmış pedaldır, sürekli artistlik olsun diye bisikleti kaydıra kaydıra teker haşat.
konya da elkartla kiralanan bisikletler bunlardan biridir. nextbike.
Pabuç frene göre artıları; bakım gerektirmez, değiştirme gerektirmez ve bisiklette önden arkaya uzanan bir tel olmaz, tek dezavantajı ise fren yapmak için tork gücüne ihtiyaç duyması ve bayır aşağı inerken bu tork gücünü tam verememeniz
bir nevi abs fren sistemi gibidir.
lastikleri dolma olur.
Kontra patel derdik çocukken.