bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bakteriler arasındaki DNA alısverişidir. bakterilerin dısında bulunan protein kılıfların arasında bir köprü oluşturulmasıyla iki bakteri DNAlarını paylasırlar ve bu sayede DNA ceşitliligi olusur. bu nedenledir ki aldıgımız antibiyotikler bi süre sonra işe yaramaz hale gelir. cünkü bakteriler her gecen gün konjugasyonla DNAlarını yeniler ve karsılastıkları antibiyotiklere bagısık hale gelirler.
  4 ... sephrenia
 2. 2.
  biotransformasyonda (bkz: zehirsizleştirme) faz2 reaksyonlarının bir parçası.
  1 ... machados
 3. 3.
  fiziksel ilişkiye girmiş iki bakteri arasında birinden diğerine genetik materyal (dna parçası) aktarılması ve sonuçta rekombinasyon meydana gelmesi olayı. bundan çıkan ürünlere konjugant denir.
  ... kacak kelebek
 4. 4.
  genetik materyalin bir bakteriden diğerine geçici teması sonucu aktarılmasıdır.fakat her bakteri için bu olay dogru degildir f(+) olan bir bakteriden f(-) olan bakteriye dogru bir geçiş söz konusudur bu geçiş iki bakteri arasında oluşan bir köprü yardımıyla gerçekleşir.
  ... cazibe
 5. 5.
  devletimizin beleş dağıttı lise ders kitaplarına göre şöyle bir olaydır. ''ilişkiye girdiğiniz kadının sabahleyin erkek olarak yanınızda uzanması.''
  ... isildur
 6. 6.
  alıcı hücreye direk aktarılması olayı.
  ... youre still the one
 7. 7.
  Pek çok değerli bilim insanlarımız transformasyonu buldular mıydı bakterilerde de rekombinasyon var demişler kendi kendilerine. Sonra Lederberg ile Tatum e coli ile bir deney yapmışlar. Ecoliye normalde su versen yarar, hiçbir büyüme faktörüne ihtiyacı yoktur. Her işini kendi görür. Bu bilim insanları aynı kapitalist kuvvetler gibi onların kendi işlerini görmelerini engellemiş ve mutant tip yaratmış. Birinci tip biotin ve methionin sentezleyemez hale gelmiş. ikinci tip ise threonin ve leusin sentezleyemez hale gelmiş. Dışarıdan almak zorunda kalmışlar. Sonra yola gelmiş bu bilim insanları ve bu iki gruptan on üzeri 8 er tanesini alıp aynı agara koyup mükemmel bir komün yaratmışlar. Sonra kolektif yaşamın sonucu olarak her şeyini üretebilen e colilerimiz ortaya çıkmış. Verici hücreler erkek rolü görmüş, alıcı hücreler kadın. işte bu konjugasyonun bir ürünüdür.
  Erkek hücreler streptomisin gibi öldürücü bir madde verildiğinde ölüyorlar. Ancak fertiliteleri korunuyor. Kadınlar ise fertilitelerini koruyamıyorlar. Erkeğin tek fonksiyonu DNA sınn bir kısımını transfer etmekti. Canlı kalmasına gerek yoktu. Ancak dişinin gelişip yeni rekombinant olması için canlı kalması şarttı konjugasyonda.
  ... bilim kurdu
 8. 8.
  türkçe karşılığı olarak "kavuşma" ifadesi de kullanılmakta olan bir hücresel biyoloji terimi.
  ... usualsuspects
 9. 9.
  sanılanın aksine sadece bakterilerde değil bazı protista tek hücrelilerinde de gerçekleşebilen, birey sayısının artmadığı ve fakat rekombinasyon oluşurduğu için eşeyli üreme kabul edilen hede.
  ... elma kedisi
 10. 10.
  Bakterilerin dnalarındaki sağlam genleri transfer etmesidir.
  ... antipkkhdpkkantiakpkk