bugün

entry'ler (145)

22 ocak 2012 haxball zirvesi

21:00 da başlayacak olan zirvedir. uludağ sözlük odası altında olması planlanmakta şifresi ise dağ olmaktadır. odayı biri açarsa sevinirim.

hoşlanılan erkeğin susması

hoslanilan erkegin sessiz kalmasi durumudur. Dogal bir durumdur.

hoşlanılan kızın susması

hoslanilan kizin konusmama durumuna verilen addir. hicbir kadin konusacak cok seyi varken susmaz, dikkatli olunmalidir.

sözlük yazarlarının itirafları

bazen fazla saf oldugumu dusunuyorum sozluk. ben hakkinda en ufak kotu dusuncem olan insani yanimda tutmam. insanlar da oyle saniyorum. iclerinde kuruyorlar kuruyorlar. erkek arkadaslarimla olan iliskilerimi gozden daha yeni gecirmisken kiz arkadaslarim beni birbirlerinden kiskanmaya basladi. cok garip geliyor, ne dusunuyorlar da bunu yapiyorlar bilmiyorum. cok fazla seyle birden ilgileniyorum, herkese esit zaman ayiramadigim oluyor. ama ben de biraz icimden geldigi gibi yasamak istiyorum. kimse kirilmasin diye kendimden odun vermekten biktim. bu yuzden herkesden uzaklastim birden. sen beni aramiyorsun diye bir sitemle ariyorlar beni. cok seviyorum hepsini, hepsi cok iyi insanlar ama ankarada okuyan bir izmirli olarak izmirdeki dostlarimi ozledim. gokten inme melek gibiler, kesinlikle oyleler. ve insanlar burada beni anlamiyor gibi. gecenlerde ders notu cikarip arkadaslarimla paylastim. zordu cunku. gecen yil cikan sorulari biliyordum. ders calistigimi gostermeye calistigimi falan dusunmusler. ya zorlanmasinlar, hazir ozet cikarmisim okusunlar diyorum. o kadar derin dusunemiyorum ama ders calismak ya da calismamak, allah askina ne onemi var bunun. ya ben bir sey yapiyorsam sadece kendim icin yapmak istemiyorum. isterlerse benden yuksek alsinlar umrumda degil, bunu arkadasim yaparsa hele gercekten sevinirim. sinavdan sonra gelip bana simdi kesin benden yuksek alirsin diyorlar. biri geliyor, biri gidiyor. umrumda degil. ya ben dersi gectikten sonra kimin benden yuksek aldigi umrumda degil. hirsim kendime benim. cok basarili bir ogrenci de degilim komigi, orta halli derslerim. nedenini anlamiyorum. ama artik gercekten kacmaya basladim insanlardan.

ben bu yazıyı sana yazdım

sana ask degilmis demistim ya hani. oyle degilmis iste. o benim kendimi kandirmak icin sarfettigim bir cumleymis sadece. ask bu ya. bu cok farkli bir sey. yanimda olmasan da seviyorum seni. kedi canini senin.

treonin

son kesfedilen aminoasittir. 1938 yilinda bulunmustur.

asparajin

ilk kesfedilen aminoasittir. 1806 da kesfedilmistir. Ilk olarak asparagus yani kuskonmazda bulunmustur

serhan

kulaga oldukca hos gelen isimdir.

sürekli bunalım takılan insan

bir yerden sonra cekilmez olan insandir.

ben bu yaziyi daha dogmamis bir bebege yaziyorum. henuz bizimle misin, degil misin biz de bilmiyoruz. testler bizimle oldugunu soyluyor. biz inanmak istemiyoruz. annen cok yakin arkadasim ufaklik. annenle baban sevgili bile degiller tam olarak. uzgunum ki baban seni istemiyor. daha bu sorumluluk icin cok kucuk. annense babandan bir parcanin omur boyu yaninda olmasini istiyor. senden vazgecmek degil yoksa niyeti. ama dogarsan cok zor bir hayat seni bekliyor. biz hep yaninda oluruz tabiki ama senden vazgecedebilirler minik. annen sayesinde psikolojik olarak aseriyorum. hayirlisi neyse o olsun ufaklik. bugun bendim annenin yaninda bicir bicir konusan. ona vazgecme, dogur diyemedim ozur dilerim, ama aldir da demedim. annenin karari minigim. her sey guzel olsun senin icin.

adamın ağzına sıçan şarkılar

ezginin gunlugu- eksik bir sey.

eski sevgili sayısını azaltmak

eski sevgiliyle tekrar iliskiye baslamak sayinin 1 azalmasina yardimci olabilir.

superpozisyon

birden fazla etkinin etkene hakim olmasi durumudur. mesela duzenegin icerisinde bulunan schrodingerin kedisi buna guzel bir ornektir. gozlemci kapagi acmadigi surece kedi ne olu ne de diridir yani superpozisyondadir.

diyastomer

birbirinin ayna goruntusu olmayan stereoizomerlerdir.

enantiyomer

Birbirinin ayna goruntusu olan stereoizomerlerdir. Enantiyomerler neredeyse ayni kimyasal yapiya sahiptirler ancak duzlem polarize isigi farkli yonlere cevirirler. iki enantiyomerin es molar cozeltisi duzlem polarize isigi etkilemez cunku her iki enantiyomerde isigi farkli yone cevirmek icin ugrasir.

love is good with you baby

isini kaybetmemesini diledigim yazar.

Facebookumu da twitterimi da kapattim. en fazla buraya girer yazarim onu da sen goremezsin. ben olsam merak ederdim diye dusunuyorum burdan yola cikarak sana da merak etmemeni soyledim. umarim etmezsin.

adamın ağzına sıçan şarkılar

Zulfu Livaneli- Ey ozgurluk

Cunku demokrasilerde bir kisiye bir ozgurlugun verilebilmesi icin bireysel ozgurlugunun toplumsal ozgurlugunun onune gecmemesi gerekiyor. cunku benim bir cok ozgurlugum toplumsal ozgurlugun onune gecmedigi halde elimde degil. cunku ben ey ozgurluk diye haykiramiyorum bu ulkede.

bayilmak

bir karincalanma hissetmek, sonrasinda kendine gelmektir bayilmak. az once gerceklestirdigim eylemdir. uyanmak gibi degildir ayilmak. birden oturmaz her sey yerine. yalnizsaniz korkarsiniz. bir kac dakika hicbir sey hatirlamazsiniz. bazen daha bile uzun surebilir. kafamdaki yeni sisligimle bir sure uyumamin ne kadar tehlikeli oldugunu bile bile uyuyacagim sanirim. basim cok agriyor ancak olesiye uyumak istiyorum, bugunu unutmak istiyorum.

sözlük yazarlarının itirafları

bugun cok yakinimdaki bir insani kaybettim. biri dogunca nasil da seviniyoruz, olum de o kadar dogaldir dedim kendime. hicbir sey olmamis gibi ders calisiyorum su an.