bugün

dönemin ankara valisi nevzat tandoğan tarafından söylenen, türk siyasi tarihinin en garip cümlelerinden biri. rivayet olunur ki, bu lafı, bir gösteri sonrası yakalanan sol görüşlü öğrencilere söylemiştir. "size ne oluyor, bu memlekete komünizm gelecekse burada biz varız, biz getiririz" demeye getirmiştir.

gaf desem gaf değil, söz desem söz değil. deli saçması bir şey. komik.
komunizmin anlamını bilmeyen bir gazino sahibinin söyleyebileceği cümle.
tandoğan semtine de bu şahsın ismi * verilmiştir.
memleketten leblebi getirircesine sarfedilmiş şuursuz bünyenin şuursuz lafı.
(bkz: komünizm bizim işimiz)*
türkiyedeki devlet aklının, hikmetul hukumetin varlığını gösteren; valilerimizin sosyolojik açıdan değerlendirilmesi için son derece önemli anlam taşıyan söz. yani sayın vali diyorki: siz kimsiniz? siz işinize bakın. devletin bekası için iyi olan her şeyi biz yaparız. size ne oluyor?
kemalist bürokratların kendilerini elit olarak görmesinin, herşeyin en doğrusunu bileceklerini, en ilerici onların olduklarını, yenilik gerekliyse de onların yapacaklarını, kendileri dışında kalan kesimlerin(yani halk) düşünmemesi, hiçbişey yapmaması, koyun gibi bu elitist bürokratlara tabii olması gerektiğini düşündüklerinin kanıtlarından biridir bu cümle.
cumaya gitti ama gelecek
Biz denilen kitlenin tüm halk olduğu unutulmadan gerçekleştirilmesi gereken eylem.Zira tarih ne komünistlere gebedir en kral faşistlerin bile yapmadığını bırakmamıştır.
(bkz: Josef Stalin)
kahrolsun komünistler kahrolsun bulgaristan(bulgar zulmü-ozan arif).
chp bünyesinde siyasi vücut bulmuş tek parti yönetimine dayalı baskı ve kontrol rejimi hedefleyen elitist düşüncenin halka bakış açısının en güzel örneğidir. milletin %99'unun aynı fikirde olsa bile demokratik seçimlerde seçtiği temsilcileri kanalıyla istediğini yapamayacağını söylemek de bu sözün 21. yüzyıl versiyonudur. 1930'lu yıllarda Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir haber başlığı da bu durumu gayet güzel özetlemektedir: Halk plajlara hücum etti, vatandaş denize giremedi. *
(bkz: akp nin komunizmi getirmesi) *
Atatürk'ün Türkiye Komunist Fırkası'nı kurdurtup, başkanı Mustafa Suphi'yi de öldürttükten sonra partiyi kapatmasıyla verdiği mesaj.

(bkz: http://www.radikal.com.tr...hp?ek=r2&haberno=6563)
komunizm seçimle gelmeyeceği devrimle geleceği için kimsenin getirmesi olanaklı değildir. zamanı geldiğinde o zaten tepenizde olacak.
ecevitin yetmişlerde söylediği "leninin kırarak giremediği kapıdan ben anahtarıyla gireceğim" sözünü andırır. o zaman da gelmedi -yüzde 42 oy almasına rağmen- daha da gelmez. sen ne diyosun, beni görünce komünist yol değiştirir oldu.
(bkz: hadi komunistler eksileyin beni)
(bkz: evrim varsa onu da allah yarattı)
bu topraklardaki darbe ya da devrimlerin geneline bakıldığında tabandan tavana değil tavandan tabana olduğu görüleceğinden bir tarafıyla mantıklı olan önerme. bizde tabandan bir şey gelmez, cumhuriyet bile tavandan gelip tavana yayıldı. hal böyle olunca getirse getirse üsttekiler getirir bir şeyi.
komünizmden raftaki bir ürün gibi bahseden dönemin ankara valisinin "gülsem mi ağlasam mı" dedirten sözü.
vizontele tuuba filminde taşşak geçilen söz.
- mahmut eve gelirken liberalizm getir lan.
+ eğer birisi liberalizm getirecekse, ben getiririm!
> hayır ben!
-> ben!
- lan oğlum uymayın şu adama. nevzat abi sende gaza getirme şunları ya.
(bkz: yoh ole şey)
--spoiler--
Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizmle ne işiniz var? Milliyetçilik lazımsa onu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. ikincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek
--spoiler--
böyle söylediği rivayet edilir. şimdiler de kemal k. da aynı jakoben zihniyetle türbana özgürlük getirilecekse onu da biz veririz diyor.

bir yönden haklılarda. 27 sene ülkeyi tek başına idare edebilen bir tek stalin vardır ve halk ancak bir teferruat olmuştur.
ve yaptıklarını da bir düşman ordu gelse yaptıramazdı. düşünsene çarşafını çıkartmaya kalktığı an işgal kuvvetlere kurşun sıkmaya kalkan halk, bu zihniyete sesini çıkaramadı. çünkü düşmanlardan bile insafsızlardı.
(bkz: kendini ilah zannetmek)
(bkz: laf söylemiş balkabağı)
bu sözden çok bu sözü söyleyen kişinin,bir ''adam''mış gibi ankarada bir meydana soyisminin verilmesi tartışılmalıdır,dedirtendir.