bugün

tek parti döneminin kudretli ankara valisi nevzat tandoğan tarafından ulan öküz anadolulu memlekete komünizm gelecekse onu da biz getiririz diye dile getirilmiştir. şimdiki tatlı su solcuları bilmez. ankaradaki tandoğan meydanının adının da aşağıladığı anadolulu ya ithafen anadolu meydanı olarak değişmesi tarihteki enfes kapaklardan olsa gerektir.
kısaltılmamış hali şöyledir;

"bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?"
*
gerçekten yaşanmış bir olayı anlatayım:

şehrin birinde belediye başkanının emri ile inşaat yapılacakmış. mühendisler inşaatın yapılması planlanan yerde zemin etüdleri yapmışlar ve fay hattı olduğunu görmüşler. zemin inşaat için uygun değidir diye rapor yazıp başkan beye sunmuşlar. belediye başkanı da fay hatlarının şehir dışına çıkartılması için talimat vermiş etrafındakilere.

okuduklarım bana bunu hatırlattı.
bu insanların en son örneklerinden biride türkan saylandır.

biz ne istersek o olur zihniyetinin türkiyeyi sürekli geri bırakması.
"bizim komünzm sizin komünizm'i döver" ile eşdeğerdir.
(bkz: ben ne dersem o olur)
(bkz: eli kulağında) *
(bkz: bi koşu kapta gel)
(bkz: kominizmi getiririz ama bi şartla)
komünizm'in safsata oldugunu ve sadece insanları yonlendirmek için araç oldugunu göstermiş bir örnektir.
(bkz: komunizm gel oğlum)
(bkz: gelirken iki ekmek getir)
aynı zihniyet, zımnen "kafa, tekme atılacaksa biz atarız", "katil olunacaksa biz oluruz", "biz asker doğar, asker ölür, öğrenci öldürürüz" gibi beyanatlar da vermiştir.

alkıış.

hoooaaaaaaah! hadi bakalım eğleniyoruz di mi
bu sözden çok bu sözü söyleyen kişinin,bir ''adam''mış gibi ankarada bir meydana soyisminin verilmesi tartışılmalıdır,dedirtendir.
(bkz: laf söylemiş balkabağı)
(bkz: kendini ilah zannetmek)
--spoiler--
Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizmle ne işiniz var? Milliyetçilik lazımsa onu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. ikincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek
--spoiler--
böyle söylediği rivayet edilir. şimdiler de kemal k. da aynı jakoben zihniyetle türbana özgürlük getirilecekse onu da biz veririz diyor.

bir yönden haklılarda. 27 sene ülkeyi tek başına idare edebilen bir tek stalin vardır ve halk ancak bir teferruat olmuştur.
ve yaptıklarını da bir düşman ordu gelse yaptıramazdı. düşünsene çarşafını çıkartmaya kalktığı an işgal kuvvetlere kurşun sıkmaya kalkan halk, bu zihniyete sesini çıkaramadı. çünkü düşmanlardan bile insafsızlardı.
(bkz: yoh ole şey)
- mahmut eve gelirken liberalizm getir lan.
+ eğer birisi liberalizm getirecekse, ben getiririm!
> hayır ben!
-> ben!
- lan oğlum uymayın şu adama. nevzat abi sende gaza getirme şunları ya.
vizontele tuuba filminde taşşak geçilen söz.
komünizmden raftaki bir ürün gibi bahseden dönemin ankara valisinin "gülsem mi ağlasam mı" dedirten sözü.
bu topraklardaki darbe ya da devrimlerin geneline bakıldığında tabandan tavana değil tavandan tabana olduğu görüleceğinden bir tarafıyla mantıklı olan önerme. bizde tabandan bir şey gelmez, cumhuriyet bile tavandan gelip tavana yayıldı. hal böyle olunca getirse getirse üsttekiler getirir bir şeyi.
(bkz: evrim varsa onu da allah yarattı)
ecevitin yetmişlerde söylediği "leninin kırarak giremediği kapıdan ben anahtarıyla gireceğim" sözünü andırır. o zaman da gelmedi -yüzde 42 oy almasına rağmen- daha da gelmez. sen ne diyosun, beni görünce komünist yol değiştirir oldu.
(bkz: hadi komunistler eksileyin beni)
komunizm seçimle gelmeyeceği devrimle geleceği için kimsenin getirmesi olanaklı değildir. zamanı geldiğinde o zaten tepenizde olacak.