deveye hendek atlatmanın yanında çocuk oyuncağı gibi kaldığı durum.
komik değilsin sözü ile anlatılmaya çalışılıyor ise imkansıza yakın birşeydir.
çünkü bir cümle ile bunun ayırdına varacak yetenekte ve eleştiriye açık insan, zaten özeleştiri de yapar ve bu cümleye gerek kalmaksızın, dengeler kendisini.

komik olmak bir sürü özelliği bir arada barındırmak ile ilgilidir, bir nevi beceridir. zeka, sunum yetenegi, biraz abartı sanatı, uygun beden dili, anlatımda akıcılık ve kendinle dalga geçebilme yeteneklerinin bir arada olması ile mümkündür. kendisi ile dalga geçebilme becerisine ve özelliğine sahip olmayan bir insanın, başkası ile ilgili espri yapması hoş karşılanmaz. aynı konuda kendisine gülebilen insanın yaptığı komik olur çünkü altında aşağılama çabası olmadığı aşikardır. o zaman dinleyenler artniyetsizdir ve gülebilirler.

dikkat edin bazı insanların bu konuda ayrıcalıkları vardır. aynı cümleyi bir başkasının ağzından duyduğunuzda kızacağınız bir şey onların ağzında gülünesidir. özetle bu bir yetenektir ve sahip değilsek zorlamamak gerekir.
küfürün bile yerine göre bazı insanın ağzına yakışması gibi..

komik olduğunu sananlar ise ancak ve ancak sık tekrarlar sonrasında bunun ayırdına varırlar, varamazlarsa da artık iyice komik duruma düştükleri için gülünesi hale gelmişlerdir.
- yıllar önce komik değilsin diye aşağıladığın hor gördüğün çocuğum ben!
+ cem abi, bilemedim, eşeklik etmişim. o günün şartları yanıltmış beni. affet..
- cem değil, cmylmz!

tamam, anlatmanıza gerek yok, komik değilim..
gereksiz bir aktivitedir,aktivitenin sonunda sinir olma durumu oldukça yüksektir.
kesinlik yapmayacagım seydir. karsı taraf icin utanc verici bir olaydır.
Kazanılamayacak bir savaşa girmek kadar saçma bir eylemdir.
zordur, anlamaz.

komik sanar kendisini antipatik olduğunu fark etmeden zavallım.

kendisini komik sanar lakin genelde sadece kendisi gülüyordur duruma, biraz hüzünlü bir durumdur aslında onunkisi ama ne yapacaksın işte, bir şekilde anlatmak gerek.
yaptığı daha doğrusu yapmaya çalıştığı komikliğe herhangi bir tepki göstermemekle gayet güzel anlatılabilir. bir de bu kişinin anlama kapasitesine göre değişir. bu kişinin komikmiş gibi hissetmesi de ayrı bir sorunsaldır.
komik olmadığını bi şekilde anlattığınızda yada gösterdiğinizde yani mesaj yerine gittiğinde sizi espiriden anlamamakla suçlaması muhtemel kişidir.
(bkz: gülmemek)
oldukça komiktir.
espiri yaptığını sanan kardeşimizi "tutmaz kardeş bu espiri" şeklinde kibarca taşlayarak, güzel espiri yapamadığını yüzüne vurma eylemi.
stewie*'den daha iyi anlatabilen görmedim bunu;
http://www.youtube.com/watch?v=Qmuab2h-3nE
- abi sana bir şey söyleyeceğim adam darılma, çok kötü espri yapıyorsun, rezil ediyorsun kendini.
- siktir lan, o zaman niye herkes gülüyor?
- çok aptal güldüğün için millet gülüşüne gülüyor.
- ?!!
abi espri yapmasan diye başlayan cümleler kurmaktır.gereksizliktir efenim, boşa kürek çekmektir.
sert bir dille belirtildiği halde kişi espri yapmayı bırakır. fakat yan etki olarak size küsme ihtimali yüksektir.
komik olmadığını düşündüğünüz kişiye komik olmadığını söylemektir.
(bkz: çok komik gerizekalı)
deveye hendek atlatmak ile eşdeğerdir.
-birbirimize karşı doğruları söyleyelim tamam mı abi?
+tamam.
-nasılım abi, komik miyim?
+hayır.
-ha ha ha, seni şakacı seni.
+hala komik görünmüyorsun.
-şimdi? *
+bence fazla zorlama, gittikçe çirkinleşiyorsun.
-olsun ama yakışıklı sayılırım değil mi?
+bilmem. herkesin tarzı farklı.
-peki zeki biri miyim sence?
+açıkça söylemek gerek...
-tamam abi ben anladım.
+rıfat nereye?
- ...
Kırmadan ve üzmeden anlatmak imkansız gibi birşeydir.Yaptığı espiri ve şakalar karşısında ciddiyetini ve sakinliğini koruyabilirsen, gerizekalı değilse anlayacaktır. Eğer gerizekalıysa kırsanda üzsende çok birşey ifade etmez. Bence...
sinilerinizi bozmak istemiyorsanız yapılmaması gerekendir bırakın duyacaksa başkasından duysun.

+ hayri sana çok önemli bir şey söylemem gerekiyor

- önemliyse ben çıkıyım abi ehi ehi

+ ebeniskym.. neyse hayri sana acı gerçekleri söylemenin vakti geldi artık

- gerçekler acıdır biber de acıdır o zaman biber de gerçektir abi nasıl ehi ehi

+ http://inciswf.com/errorr.swf
genelde kalp kiricidir.
zordur ancak net olunmalıdır. misal;

-salaksın biliyosun dimi?

gibi bir tavır yeterlidir.
-sabri'nin bir şutu daha taç olsa ne olur?
+ne olur?
-bişey olmaz kanka, sabri alışık...
+yine olmadı... o bi kere sabri değil sadri alışık...
-aheho ahahaha hehe...
+bak, yine kendi esprine gülüyosun, bu da hoş değil...
-ben de budist değilim! ahahahaha hehe ohohohoh...
+az bi ciddi dursana...
-hehe hehehehe... eee... noldu söyle bakalım...
+yok lan, ciddi durma... suratın bi garip geldi gözüme...