1. 1.
  içinde kol kelimesi olmasına ragmen aslında boyuna takılan bir takı türüdür.
  çeşitli ölçüler de olanları vardır.
  kimisi çok kısadır, tasmayı andırır.
  kimisi çok uzundur, kişi kendini agaca bile baglayabilir.
  3 ... mintiminti
 2. 2.
  isim yazılıları da mevcuttur..

  2008 itibari ile bağdat caddesi tiki ve kokoş cemiyetleri zor günler geçiriyorlar. yazın başında moda olan beyaz konvers yerini aniden altın yaldızlı babet ayakkabılara bıraktı, beyaz pileli etek modası ayniden yerini surf şotuna terk etti, saçlar tepeden baklava yapılırken birden turuncu kırmızı moda oldu. erkeklere baksan daha beter, birden bire v yakalı dekolte tişörtler moda oldu. hepsi izlemesi eğlenceli şeyler. birbirinin koyun kopyası gibi, benim aklım ermiyor, millet giyiyor diye giyiyorum dercesine geziyor bu insanlar. suratlarında boka bakar bir ifade, neredeyse aynı giyinmiş başka insanlara "ay tipe bak salaağk" diye haykırmalar...

  lakin bir moda var ki, ah artık, künye günlerine döndük mü desem, köpeğin boynuna takılan isim gibi mi desem. böyle altın bir kolye üzerinde isim yazıyor.

  şimdi bu boka bakan kızları, dekolte erkekleri ile gelir otururlar bir yere, kızın boynunda dana kadar dilara yazmaktadır, sizin baktığınız görünce saçını kolyesinin önüne çeker. eh artık ne yaparsınız, yan masasına oturup 3-4 arkadaş, "abi dilara, bizim receple takılmış 2 ay abi, sonra recep istememiş, dilara kapısında yatmış ağlamış" filan şeklinde dalarsınız olaya, yan masa lan bu bizim dilara mı, lan bizim dilara mal mı malak mı diye burunlarından solumaya başlarlar eğlenirsiniz.

  hayır niye hepsi aynı şeyi yapmaya bu kadar programlı, niye hepsi kendi bambaşka zanneder. yahu sanki o güneş gözlüğünün arkasında, kahküllerin berisinde, rujunun gerisinde, benim popom senden çirkin görünecek. nedir ki? bi de boynuna adını yazmış.

  noluyo, erkekler adını mı unutuyo? yoksa sen kendi adını mı şaşıyorsun, cesika simpsın mıydım, cenifır lopez miydim ben şeklinde. yoksa yoksa diğer hatunlarla karbon kopya olduğunuz için sizleri ayırabileceğimiz tek özelliğiniz bu mu kaldı. "işte barbee bey, bak farklıyım benim adım emersu" ah aşkım ah...

  alacaksın o kolyeyi boynundan, kucağına yatıracaksın, kolyeyi popoya yerleştirip, döveceksin, poposuna çıkacak izi. len aklınızı başınıza devşirin biraz be. hadi erkekler kafayı yemiş yakında sütyen de takacaklar belli ki bari siz akıllı olun, öbür gün anne olacaksınız bilmemne. hay bin kunduz!
  ... yamali pantolon
 3. 3.
  cins-i latifin anatomik zerafetini test etmeye yarayan bir çeşit deney aracı. ince zincirli ve altından (ya da gümüşten) yapılmış olması tercih edilmelidir.

  deneyin yapılışı : bu aracı takan cins-i latife uzaktan bakılır,

  deney sonuçlarının değerlendirilmesi;
  1. göze öncekinden daha bir hoş daha bir alımlı görünüyorsa, o hem naif, hem latif hem de zariftir.
  2. fark yoksa o hem naif hem latiftir.
  3. daha kötü olduysa o sadece latiftir.

  deneyin tekrarı : belki de aracın boyunu, biçimini ya da takılış şeklini ayarlayamamışsınızdır. gerekli düzenlemeleri yaparak yeniden deneyiniz, en az 5 kere. sonuçlar istikrarlı ise sayılan üç maddeye göre karar veriniz.

  takı olduğundan kelli, aracın, tenle temasının gözlemi daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

  lahika : erkekler hem kıllı hem de latif olmadıklarından dolayı ne yaparsanız yapın iğrenç olacaktır, hiç gerek yok.

  2008- uludağ sözlük, ar-ge (beşeri bilimler departumanı) prof.dr.üstün dedumanı.
  1 ... kackelacka
 4. 4.
  boyuna takılan takı türüdür benimse en sevdiğim aksesuardır.uzunu kısası türlü modelleriyle kıyafetleri asıl şık gösteren,mevcut şıklığı dahada pekiştiren detay yaratan kullanılası bir aksesuardır.
  -1 ... jajajan
 5. 5.
  fransizcadan dilimize girmis bir kelimedir.
  (bkz: le collier)
  ... raanaa
 6. 6.
  deniz taşlarından yapıp, üstünede çeşitli figürler ve resimler çizerek sattığım, azbuçuk yolumu bulup para yaptığım aksesuar.
  daha çok dişi kişiler kullanır, yakışırda, görüntüyü tamamlayıcı bir öğedir kanımca.

  hayddiii gell, deniz taşı kolye 5 lira gelllinn hatunl..... öhömm, neyse. *
  1 ... karatekir
 7. 7.
  apaçilerin üzerinde genelikle siyah tesbih şeklinde görülen şey.
  2 ... ferrarisine tup taktiran bilge
 8. 8.
  her erkeğe ve kadına yakışmayan süs eşyasıdır.
  2 ... benim adim doktor tzimorotas
 9. 9.
  Dindar ingiliz 'teyze', mahkeme kararı çıkınca, isa'sına şükretti:

  Teyze, British Airways'te çalışırken, göstere göstere haçlı kolye takıyor diye, evine gönderlmiş.

  British Airways'in 'dini yok'muş; bu yüzden, memleketinin dindarlarının bile, dinsel simgeler kullanmasına tahammül edemiyorlarmış.

  European court demiş ki: Haçlı kolye takan bir çalışana, TAKMA ya da SAKLA demek insan haklarına aykırı… http://www.dailymail.co.u...ination-silver-cross.html

  Teyzemde bir sevinç, bir sevinç; görülmeye değer:
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/kolye-377014/
  2 ... nevzatb
 10. 10.
  Dinlere inanmıyorum: Ama çalışanların göğüslerinde illa ve sadece şirket arması taşımalarında ısrar edenlere karşı; dini simgelerin yanındayım...

  Kapitalizm ve 'şirket - marka - alışveriş - tüketim' YÜCELTME sözkonusu olunca - kusura bakmayın; din, daha ehven!
  1 ... nevzatb