bugün

büyük bir şey değildir yaşamak.uşaklar da, hayvanlar da yaşıyor; ama dürüstçe, akıllıca ve sağlam yürekle ölmek büyük bir şeydir.
montaigne- denemeler
"Asıl mesele de bu işte. Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur..."

gün olur asra bedel.
...hayatım boyunca şu "dünya" denen şeyi anlamağa çalıştım -her seferinde daha az anladım; giderek, anla(dığımı san)dığım her bir yanı, dönüşüp, anlayamadığım(ı anladığım) bir yanına dönüştü... sokrates'den* *
(img:#1637728)
“ Akıp gider, uzun sürmez mutluluğu kötülerin.”
kayıp zamanın izinde- marcel proust.
görsel

''Peki insanlar nerde?'' dedi küçük prens. '' insan kendisini çölde çok yalnız hissediyor.''
''insanların içinde de öyle hissedersin.'' dedi yılan. ''Arada pek fark yoktur.''

küçük prens.
Cin Ali her gün, sabahleyin erkenden kalkıyor, elini yüzünü yıkıyor. Okula götüreceği eşyalarını
çantasına koyuyor. Yemeğini yiyor. Bitirince, elini ağzını yıkıyor. Sonra çantasını alıp okula gidiyor.

Cin Ali okulda.
"Ellerini yıkamak iyi, kanın akmasını engellemek muhteşemdir." Bir idam Mahkûmunun Son Günü'nün önsözü. Victor Hugo.
"Sana ihtiyacım yok ki benim! insan yalnız da mutsuz olabilir çünkü."

-kürk mantolu madonna-
"Allahım ben ne biçim çelişkiler yaşıyorum?"

Ben ve hayat ve ölüm - Rasim Özdenören.
hep tasarruf hakk'ın olduğuna ilmim var iken,
yok anınla amelim çektiğim anın gamıdır.

(bütün işlerin allah'tan olduğunu bildikten sonra o işlerle bir alıp veremediğim olmaz. çektiğim o'nun gamıdır)* *
Hayır belki de kendimi yaşanacak güzel günler için saklamamıştım; belki de sadece duygularımda her zaman biraz geç kalıyordum.

Oğuz Atay - korkuyu beklerken
"Dünyanın döndüğünü teorik olarak biliriz, ama aslında fark etmeyiz; üzerine bastığımız toprak hareketsiz gibidir, biz de rahat rahat yaşayıp gideriz. Hayatta Zaman için de aynı şey geçerlidir. Romancılar Zaman'ın akıp geçip gitmesini anlaşılır kılabilmek için, yelkovanların dönüşünü delice hızlandırarak okura iki dakikada on, yirmi, otuz yılı geçirtmek zorundadırlar. Bir sayfanın başında umutlarla dolu bıraktığımız aşığı, bir sonraki sayfanın sonunda seksenlik, düşkünler yurdunun avlusunda günlük gezintisini güç bela tamamlayan, söylenen sözlere zar zor cevap veren, geçmişi unutmuş bir ihtiyar olarak buluruz."

Marcel Proust-Çiçek açmış genç kızların gölgesinde
görsel
“Hayat kısa diyor film. Bir şaire aşık olmalı bir de daktilo almalı. Sonra belki çay içeriz. Şansımız varsa yağmur da yağar. Damlalara huzur yüklemece oynarız. Benim damlam seninkini alnından öper .Güzel şeyler olur belki. Sen gel bence.”

Lale Müldür
tükene tükene,tüketiyoruz yılları.
Acımasızca geçip giden yıllardan geriye kalan sadece yanlızlıklar oldu.
Kitap alıntısı ancak hangi kitap belli değil, yazarı kim belli değil, sayfa sayısı belli değil.
Oh valla yaz gitsin kafadan.
Hatta şey yapın kendi sözünüzü yazıp Kafka falan diyin.
"Zekice Bir Cevap istiyorsan, Zekice Bir Soru Sor!"
Şiirsel Sinema – Andrey Tarkovski – Derleyen: John Gianvito – Agora Kitaplığı – S.135-140

metnin tamamı ve kaynağı:
http://replikler.net/repl...rsan-zekice-bir-soru-sor/
Kalbimiz bizi aldatır, kafamız oyunlar oynar ama gözlerimiz gerçeği görür. Taht oyunları
gözlerimiz yetersiz kalır, kalbimiz bizi aldatır , kafamız oyunlar oynar ama sezgiler gerçeği görür . ben .

edit. evet infj 'ım
..."Şu oynadığımız oyundan kazançlı çıkmamız olanaksız. Kimi yenilgiler kimilerinden daha iyi olabilir, o kadar."
George Orwell - (bkz: 1984)
Hayat seni öyle bir noktaya getirir ki kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun. Üzülürsün, pişman olursun. Sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın.

Hakan Günday - Piç
görsel
"Ben sana 'Ciğerdelen' demem de ne derim? Ömrümün mânâsı ciğerimin kanıyla senin destanını yazmakmış."