bugün

illet sinir birşeydir.

(bkz: hehe kaldın di mi göt gibi catla meraktan)
kitabın en güzel yerinin sonu olduğunu sanan okurun hayal kırıklığına uğramasını sağlayan hareket. (bkz: çok boktan filmdi ama sonunu merak ettim)
- iyi ki kitaba başlamadan önce arka sayfayı okumuşum. lan uyanık davranmasak 800 sayfayı okutacaktı herif. sonra ne olacaktı? sonunu okuyucuya bıraktım. yedim ben de. olaylar boka sardı, çözemedim demiyor da...
okuyucuya söz hakkı tanımaktır. fedakarlıktır, pasta yaparsın da süslemesi en çok beğenilen herkes tarafından yapmak istenilen bir şeydir ya. bu da öyle bir şey.
önceden bilginiz varsa, "sonunu bana bıraktıysa, başını da ben hayal edeyim bari." diyerek kendi cinsinize göre, kadınlığın ya da delikanlılığın kitabını yazma fırsatı verir. ortasını okuyucuya bıraksalar, okuyalım hadi, uygun bir şey yerleştirelim. o kadar para ver, sayfalarca oku, kafa sersem olmuş şekilde "nasıl bir son olsun?" diye kafa patlat. * * *
dünya klasiklerinde sıkça gördüğümüz mevzudur. sinir bozucudur. klasik olmasının sebebidir. dünya klasikleri sevmememin sebebidir.
"kitabın sonunu okuyuca bırakayım, bu arada bir internet sitesi kurayım, okuyucular kendi tasarladıkları gidişatı bu siteye yazsınlar, sonra onlardan ben yeni bir kitap yazayım, sitedeki reklamlardan da para kazanayım" diyen yazardır.
*
karamozov kardeşler , suç ve ceza gibi dünya devleri olan romanların sonunda olduğu gibi olma durumu. ne iyi ne de kötü son en iyi son denebilir...
bu haberi okuduğunuzda içinizden Ha s*ktir lan diyebilirsiniz.
- gel lan buraya, kaçma!
+ abi valla çok uğraştım, bağlayamadım sonunu.
- katil kim? onu söyle bari.
+ ne katili abi, aşk romanı yazmıştım ben.
- ...
+ okumadın di mi lan hiç?
- ...
+ gel lan buraya, kaçma!
kitaba 'simit evi muamelesi' yapmaktır.

(bkz: self servis)
doğrudur ; çünkü kitap hangi sonla biterse bitsin , okuyucu böyle bitmemeliydi yorumunu yapmaktan kendini alamaz .
aynı zamanda okuyucuyu hayal kırıklığına uğratmaktır.
kitabın fiyatını yarıya indirir. sonunu ben yazacaksam niye tam ödeyeyim ki.