bugün

*
özgür toplumdaki özgür bireylerin sahip olması gereken ama ya sistem ya da sistemi oluşturan bireyler tarafından yaşanması engellenen özgürlükler ve kişisel haklardır.
(bkz: düşünce özgürlüğü)
(bkz: inanç özgürlüğü)
(bkz: ibadet özgürlüğü)
bunlardan bazılarıdır.
daha da derinleştirmek gerekirse -ki gerekir- kimse kimsenin özgürlüğüne müdahale etmedikçe özgürlüğünü yaşama hakkına sahiptir. burada akla şu sorular gelir: "küpem ve uzun saçım olduğu için neden camiye girmem engelleniyor?", "neden kapalıyım diye eğlenceli ortamlara dahil olma hakkım engelleniyor?", "neden ateistim diye toplum beni dışlıyor", "neden şivem bozuk olduğu için insanlar benimle alay ediyor?", "neden istediğim kitabı kitapçıdan alamıyorum?", "neden ailemden sigara içtiğimi saklamak zorundayım?", "neden bilgi merkezi olması gereken bir okulda fikirlerimi diğerleriyle paylaşamıyorum?", "neden mini etek giydiğimde bana kötü gözle bakıyorlar?", "neden kapalıyım diye direkt "öcü" damgası yiyorum?", "neden özgürlüğüm birileri ya da bir şeyler tarafından elimden alınıyor?".
bu soruları sorduran özgürlüğe izin vermeyen zihniyet, bu soruları cevaplaması gereken de o zihniyet, o soruları çözüme ulaştırması gereken de o zihniyet. *
genel bir kanı olarak "başkasının özgürlüğünün başladığı yerde, seninki biter." diye yorumlanan olaydır. her insanın içinde olan önyargı tohumlarının canlanmasına neden olan olaydır. herkes başkasını kendi gibi görmek istediği için sınırları aşılan olaydır.bu kargaşayı çözecek tek unsur da saygıdır.