bugün

ankara'da giyim üzerine çalışan mağazalar zinciri.

ama işin latında başka bir iş olduğu söylenir hep.
--spoiler--
'yaşam' sözcüğü sözcüklerin kralıdır. daha başka önemli sözcüklerin çevresini sardığı bir kral-sözcük.'serüven' sözcüğü! 'gelecek' sözcüğü! ve 'umut' sözcüğü!
--spoiler--
milan kundera-kimlik
tarık akan ve nebahat çehre'nin oynadığı film. 80 sonrası hayatlarındaki değişiklikleri anlamlandırmaya çalışan evli bir çiftin hikayesini anlatır.
(#9203586) ne demeye çalıştığı anlaşılamayan yada anlamak istenmeyen yazar.
kesinlikle insanın kendini ifade etmesinin ölçütüdür. bunun yanında da davranışlarıdır. bu iki özelliğe bağlıdır kimlik. insan kendini ifade ederken kişisel olmalı, özgün olmalı. başkasının cümlelerini ifadelerini hatta hislerini yalandan kullanmamalı. veya kullansın ama o kişilerin kimliklerinin olmadığını iddia edebilirim. öz güven de buna bağlı olarak değişir. artık insanlar o kadar alışmıştır ki birilerinin cümlelerini, duygularını sömürmeye; kendi bile farkına varamaz. ve başka bir kişiyi taklit ederek yaşar. ne öz ü kalmıştır ne de özüne ait bir güveni. yani bunun büyüklükle veya olgunlukla ilgisi yoktur. o kadar kolay seçilir ki bu tip insanlar gözde çok rahat düşebilir, küçülebilir ve hatta kaybolabilirler. insanın üslubuna ilave bir de davranışlarıyla kimseye benzemiyorsa işte o kişinin bir kimliği var demektir.
iktidar sizi nerenizden yaralıyorsa orası kimliğiniz olur...

milan kundera
türkçe'nin pratik bir dil olduğunun en güzel örneklerinden olan kelime.
kimlik, kim olduğuna karar vermektir...
kimlik, kişinin var oluşunun ifadesidir. kendini nasıl gördüğünü tanımlamasıdır. bireyin kendi farklılığını ortaya koymasıdır.
kimlik bütün şartlarda sahip olunan niteliklerin toplamıdır. bir kişi ya da toplumu kendisi yapan ve diğerlerinden ayıran niteliklerin tamamıdır. yani kimlik beni ben yapan değerlerin toplamıdır.
kimlik aynı zamanda kişinin resmidir. toplum içindeki adresidir.
kimlik kavramı bir değerler manzumesidir. bir kimseye, kimliksiz demek, değerlerden yoksun, adeta içi boş bir nesne anlamına gelir..
kimlik; taşıyana özgünlük ve öznelik kazandırır..

kaynak: http://www.yediveren.org....s&catid=98:yazarlarmz
hane hane, adım adım, kelime kelime fişlenmek.
o olmadan kim olduğunu sen bile bilemezsin . o derece kişliğine sızmıştır.
(bkz: inanç dayatan devlet)
insanın manevi yüzü.
(#20507517)

(#20507556)

(#20507561)

Hüloğğğ diye bağıran teyzeyle bir akrabalık bağı olabilecek olan yazar.
Kimlik

Ben de var oldum bütün bu nesneler arasında
su gibi, ağaç gibi, ot gibi gerçek.

Kimi kanatlar öptü, kimi ayaklar alnımdan,
ya sevinçten içerim pır pır; ya korkudan benzim uçuk.

Titredim karşısında dünyanın gün gün, saat saat
taşlar arasında ben yüce, düşler arasında ben küçük

Bütün değişimlerin durdum eşiğinde uykusuz
bir yüzüm gecelerden içeri, bir yüzüm tanlara açık.

Ve tenle can arasında mevsimler boyu
bir elim çöl, bir elim çiçek.

Her şeyle, her şeyle, her şeyle kardeşliğim var:
Denizle kum, yaprakla çiğ, balıkla kılçık.

Dağın arka yamacında kalanlara kör
Götüren kervan oldum bulut ve burçak

Uçsuz bucaksız evrene oğullar, oğullar saldım,
Atlar ki zor karanlığı yırtıp geçecek

Tattım denizlerin tuzunu, bal sızdırdım güneşlerden,
Yaşayanlarla öldüm, ölülerle dirildim; Ne kaldı çok çok?

(bkz: Sait Maden)
ne sensin, ne ben, ne de o. hiçbirimizin esasta sahip olamadığı şey.
insanlıktan çıkış kapılarından birisidir. Ait olmak bazılarına sıradan gözükse de özbenliklerini ayakkabı misali çıkarmadan sahip olamayacakları şeydir kimlik. Kelimeleri bozukluk misali harcayan bir konudan tek cümleyle sıyrılıyorum efendim, evet.
Basit anlamıyla kimlik; bireyselliğimizi tanımlamakta kullandığımız, bizi başka bireylerden- iyi ya da kötü ya da kayıtsız- biçimde farklı ve benzersiz kılan inançlardır denebilir. Ve kim olduğumuz konusunda emin olma durumumuz, içinde yaşadığımız sınırları oluşturur.

Yeteneğin sabittir, ama onun ne kadarını kullandığın kendine edindiğin kimlikle ilgilidir.

Diyelim ki dışa dönük atak bir insan olduğundan eminsen, bu kimliğe uyan davranışların kaynaklarını kullanırsın.

Kendinizi pısırık mı, hep kazanan biri mi, silik biri mi olarak gördüğünüz, hangi yeteneklerinize uzandığınız biçimlendirecektir.
Ağır bir gerilim sineması. Herkes anlamaz.
tarık akan ve nebahat çehre'nin oynadığı filmdir.
1988 yapımıdır.
12 eylül'ün konu alındığı filmdir.
tavsiye edilecek filmdir.
bireyin belirli bir kimse olmasını sağlayan şartların bütünüdür.
bu kelime yerine hüviyet kelimesi de kullanılabilen, kişinin temel bilgilerini içeren bir belgedir.
bir keresinde amerika'da bir barın kapısında durup bodyguard gibi içeri giren kızlara kimlik sormuştum. maksat trolluk olsun.
trolluk , marizlenmekle sonuçlanmış olabilir.
(bkz: identity)

https://youtu.be/y-WYA4BLJRg?t=68