bugün

cildi tazelemek için, defneyle karışık da kullanılabilen çimento görünümlü toprak.
yeşil kil ile uygulanan bir bakım ürünü. içerisinde montmorillonit denen bir kil minerali bulunuyor ve rengini de bu mineral veriyor. kil aslen suyu tutup şişme özelliğine sahiptir. dilinizi değdirdiğinizde mıknatıs gibi çeker. neden? çünkü dilinizdeki suyu emer. kili elinize aldığınızda kaygan bir his verir sabun gibi.yani baziktir.cildinizin ph değerinin 5.5 olduğunu ve kilin bu değeri bozacağını unutmayın. kil yüzümüzde ki su bazlı yağıda çekiyor. bazı ciltlerde çok yararlı olduğu gibi bazı ciltlerde de sivilcelenmeye neden olabiliyor.
sürdükten bir kaç saniye sonra yüzü taş gibi yapan, sanki heykelleşmişsiniz gibi hissettiren ve feci şekilde kaşındıran ama cilde çok iyi gelen maske. birde bu maske yüzünüzdeyken konuşmamanız, ifade yapmamanız gerekiyor diye duymuştum.
eğer yüzünü günde bir kere ya da gün aşırı sabunla ya da her hangi bir cilt temizleyicisiyle yıkamıyorsan kil maskesi hiç bir işe yaramaz. bütün hafta yat kalk yat kalk sonra kil maskesi gelsin seni güzelleştirsin. oldu, başka bir arzun var mı!
her gün yüzünüzü temizleyin, arada sırada da kil maskesini uygulayın, sonra da gelin bana teşekkür edin.
kilin salatalık suyuyla kıvama getirilip bir ay boyunca uygulanması sonucu sivilcelerden kurtulmanızı sağlayan mucize...
marka vermek serbest mi acaba reklama girmesin. * neyse, dermokil bu konuda iyi gerçekten. temiz yüze uygulanacak, haftada 1 sefer filan. sonra kremdir tonikdir keyfe göre kullanabilirsin.
yanlız her yaptığımda maske sertleştiği zaman gülmek geliyor içimden durduramıyorum. *
denemediğim kozmetik ürünü kalmadı diyebilirim. her türlü temizleyiciyi kullandım. yağlı bir cilde sahip olduğumdan sivilceler fazlacaydı. efenim sonra dermatoloğa gittim. abudik gubidik kremler sonuç vermedi. benzamycin adlı bir ilaç verdi. gayet iyi geldi. fakat cildim yine yağlı yağlı. sebamed ile yıkıyorum bir saat her şey güzel sonra yine yağlı. sonra bir arkadaşım kil maskesi kullan dedi. gittim aktara. aktar abi kil ve ısırgan otlu bir maske verdi. bunu gül suyuyla hazırladım. bazen yarım saat bazen kırk beş dakika yüzümde beklettim. 3-4 gün sonra etkisi kendini gösterdi. yağlanma diye bir hadise olmuyor artık. artık 2 günde bir yapıyorum. hem cildim mat bir yapıya kavuştu hem sivilce izleri azaldı hem sivilce neredeyse bitti gibi bir şey. * *

kısaca kozmetik malzemelere verdiğim paraya üzülüyorum. o kil iki buçuk lira, gül suyu da iki buçuk lira etkisi tarif edilemez.
yıkadıktan sonra acayip bir kaşıntı ve kızarıklığa yol açan hede. ama sonrasında yumuşacık oluyor cildiniz. tabi kaşıntıdan ölmeyip sabredebilirseniz. *
Tek başına mucize yaratmayan maskedir. Cildimde siyah noktadan tutun, yağlanma ve sivilceye kadar bir çok problemler oluştu yaşamım boyunca. şimdi, haftada iki kere kil maskesi ve her gün siyah noktalara karşı özel arındırıcı jel uyguluyorum. En son da yatarken gözenek sıkılaştırıcı tonik sürüyorum. kremleniyorum sonra ve yatıyorum. Çok karışık gibi gelebilir. ama gerçek şu ki 18 yaşınızdan sonra cildiniz bebeksiliğini kaybedip bakıma muhtaç oluyor.

denemeye değer.
Markası dermokil olan kil maskelerinin gayet işe yaradığı söylenebilir. (bkz: fiyat performans oranı)
sık sık yapılmaması gerekiyormuş. kendisi cildi kurutuğundan, yağlı bir cildiniz varsa, oh ne ala diyebilirsiniz ama bugün öğrendim o işler öyle yürümüyormuş. cildiniz yağlıysa ve kil maskesi tarzı cilt kurutan şeyler uyguladığınızda cildiniz kuruduğu için daha fazla yağ üretmeye başlıyormuş. yani kurutayım derken daha çok yağlı bir cilde sahip oluyormuşsunuz.
ayrıyetten, bu kil maskesi denen olayın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum, ama ara sıra yapın iyidir dediler. bilemedim.
Kuru ciltlere asla (!) uygulanmaması gereken maske türüdür. becerebilenlerde mucizeler yaratan, beceremeyenlerde bi halta yaramayan maske de diyebiliriz.
suyla yahut gül suyuyla hazırlanır. zeytinyağı katılmaz içine.
allah allah ya zaten katmıyorduk ki arkadaşım derseniz haklısınız.
şehriban teyzeden 1 liraya evet sadece 1 liraya alınabilecek maske şimdi bunu suyla ya da gül suyuyla karıştırıp 10 dk bekletiyorsun zaten son dakikalarda bir kaşıntı sertleşmeyi hissediyorsun bir güzel duruladıktan sonra değişimi fark edebiliyorsunuz.
cildi derinlemesine temizleyen maskedir. evde yapılabileceği gibi hazır da alınabilir. dermokil kil maskesi şiddetle tavsiye edilir.
Kuruduktan sonra yüzü gıdıklandıran maske.
çılgınlar gibi hergün hergün sürdükten sonra yüzümü 6 ay yağmursuz kalmış afrika topraklarına çevirmesiyle yanına yaklaşmadığım kozmetik şeyisi.
gül suyuyla mutlaka yapılması gereken maskedir. özellikle de yüzünde t bölgesi yağlı kişiler bu önerimi ciddiye almalılar. Sonra kullanan kişilerde farkı görüp kıskançlıktan kafalarını taşlara vururlar, demedi demeyin işte. haftada iki kez kullanım idealdir, zorlamayın.
limon suyu, portakal suyu, yeşil çay veya elma sirkesiyle bile yapılabilen, gerdirip cilt rengini açabilen bir maske. yağlı ciltler için daha münasip ama illede kil maskesi diyen bir kuru ciltli kimse pek ala süt ile kili kararak da bunu yapabilir. tabii en fazla 15 20 dk bekletmesini öneririm 20 çok bile bence.

kil maskesi uykusu diye de bir şey olmalı. kazayağını, dudak çevresini öyle bir yoruyor ki inanılmaz tatlı bir uyku getiriyor. şimdi yıkıycam suratı mı ve o tatlı uykudan geriye bir şey kalmıycak. tıpkı hayatta böyle. tatlı bir uyku hali. ne uyuyabilirsin ne de başka bir şey yapabilirsin. başka bir şey yapınca o uyku hissi gidicek biliyorsun. o his gitmesin de istiyorsun...

yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulamayın. ilk başlarda rahatsız edici geliyor ama uyku açıcı bir özelliği varmış. hatta bunaldıkça gidip suratımı yıkıyorum, kurulamadan bekliyorum. mına koyim böyle hayatın. neyse kil maskesi iyidir yapın!
cildi kurutarak fazla yağlı ciltlerdeki problemleri çözen doğal bir maskedir. hazır olanlarını tercih etmekte fayda vardır. 2-3 günde bir defa kullanıldığında siyah nokta, sivilce, cildin parlak gözükmesi gibi problemleri ortadan kaldırır.
2 günde 1 uygulamak iyidir, ciltteki yağı dengeler ve lekeler varsa yok eder düzenli kullanımda.
yağlı ciltler için mucizevi bir maske. yağ dengesini düzenliyor ve cildi temizliyor. kurudukça yüzümü gerim gerim germesi hissini de çok seviyorum.

kozmetik olanı değil de doğal olanını kullanınız.
öyle çok para dökmenize gerek olmayan bir üründür kil maskesi. cidden özellikle son zamanlarda markalar bu işin suyunu çıkardı, aktarlardan malzeme alıp yapabileceğimiz maskeleri 3 haneli rakamlarla bize kakalar oldu. hepsini denemiş biri olarak hiçbirinin ev yapımı maskeden farkı yok. http://perishcope.blogspo...-diy-white-clay-mask.html şurda yapılışı ucuz ve basit bir tarif mevcut, ben bu tarife göre yapıyorum. glamglow'a verdiğim paraya acıyorum şu an.
Bir kere denedim dosta düşmana denememesini tavsiye ettiğim bir diğer ilginçlik.
yüzünüz kuruysa yapmamanız gerekendir karma ciltliyseniz de yüzünüzdeki sivilceler artabilir.