bugün

tırnak, toynak, kıl, tüy gibi üst deri zımbırtılarını oluşturan proteinli madde.
pamukta da bol miktarda bulunan bir protein.
bildiğim kadarıyla keratin eksikliği saç dökülmesine neden oluyormuş. çok gerekli bir madde yani.
(bkz: saç dökülmesi)
(bkz: KERATiN PROTEiNLER)
Saç, tırnak, boynuz, kıl gibi üst deri ürünü olan yapıları oluşturan bir çeşit protein.
kesilince ya da koparılınca acı vermeyen uzuvların * yapıtaşını oluşturan protein türüdür.
boynuzlar, kıl ve tırnakları meydana getiren madde. bitkilerde selüloz ne ise hayvanlarda da bu madde aynı işlevi görür.
göt kılının ham maddesi.
protein, deride de vardır.
ahtapot gagalarının temel maddesi.
keratin saç botoksu, geçmişte boya, oryal, röfle, perma, fön gibi işlemlere çok maruz kalmış ve yıpranmış saçlar için bir kaç seans olarak uygulanabilen etkili bir saç tedavi şeklidir. her seansta saça yüklenen keratinler, saçtaki sülfür bağlarını birleştirir ve güçlendirir.bu bağlamda saça botox yapılırken saça “saf keratin” yüklemesi yapmak çok önemlidir.

şu anda dünyada, yıpranmış saçlara onarım amaçlı uygulanabilecek üç çeşit uygulama vardır;

birincisi, tüm markaların aşağı yukarı içerikleri aynı olan sentetik tabanlı krem ve maskelerdir. saç yüzeyinde kaygan ve parlak bir tabaka oluşturarak iyi bir his verirler. ancak saçta uzun süre tutunma kabiliyetleri olmadığından ve suyla birlikte aktıklarından, onarıcı özellikleri yoktur.

ikincisi, zeytinyağı, argan yağı, bal, yumurta gibi malzemelerden yapılan doğal maskelerdir. saça bıraktığı nem sayesinde ısıl ve kimyasal işlemlere karşı saç sağlığını korumada iyi birer yardımcıdırlar. bunların da saçta kalıcı özellikleri olmadığından dolayı, onarım yetenekleri yoktur.

üçüncüsü, saf keratin bakımıdır. keratinler saçta tutunma özelliği gösteren ve onarım görevi gören dünyada tek maddedir diyebiliriz.

ancak keratinli ürünler de kendi arasında üçe ayrılır:

birincisi, brezilya fönü düzleştirici olarak bilinen ve içinde bir çok zararlı kimyasal maddeler içeren ürünlerdir. bunlar, çok az bir miktar keratin içerse de, keratin bakımıyla pek ilgisi olmayan, düzleştirme amaçlı ürünlerdir.

ikincisi, aslı ve esası sentetik ve silikon tabanlı olan ürünlere yetersiz oranda keratin katılarak elde edilen krem ve maskelerdir. bunların da kalıcı özellikleri yoktur.

üçüncüsü ise, katkısız saf keratinlerden yapılan keratin saç botoksudur. bu işlemde keratinler doğrudan saça yüklendiklerinde saç pulcuklarının aralarına, hasarlı noktalara ve özellikle kırıklara hızla yerleşir. saçın içlerinde kaynayarak kemiksi bir hal alırlar. suda çözünmezler. üstelik saç yüzeyinde ince bir koruma tabakası da oluşturarak saçlara hacim ve direnç kazandırırlar. bu uygulamanın benzeri veya muadili şu anda türkiye de liquid keratin markasıdır.

ancak keratinlerin yüklenmesi ve kaynaması kolay bir işlem değildir. bu bakımdan botoks sürecinin çok iyi yönetilmesi gerekir.

çünkü keratinlerin en derin noktalara yerleşmesi için;

1-saçların sentetik krem ve jöle gibi kalıntılardan temizlenmesi şarttır.
2-uygulanırken saçların kuru ve temiz (kremsiz vs.) olması önem arzeder.
3-saçta bir-iki gün hiç yıkamadan bekletilmesi şarttır.
4-bir-iki gün sonra şampuansız ılık suyla durulandıktan sonra, saçlara en uygun bir krem veya maskeyle bakım yapılması önemlidir.
5-sonraki günlerde yumuşak bir şampuan kullanılması, saçları çok sık yıkamamak, klorlu ve tuzlu sudan uzak durmak keratinlerin ömrünü daha da uzatacaktır.
her 2 ayda bir saçıma yaptığım bir şaheser. kesinlikle kuaförlerde yaptırmayın paranıza yazık kutusu zaten 15 lira.

https://urun.gittigidiyor...scxid=14489-145818-2357-0
deride bulunan bir yapısal protein. evet.
Keratin vucut için kıl vb oluşum için proteyin içeriğinde olan bir madde bu bildiğim için özellikle saç dökülmesine karşı ben Bioxcin Keratin tercih ediyorum. Çünkü Sağlık Bakanlığı arkasında...