bugün

ibb başkanlığını sadece oy pusulalarında aday olarak görebileceğimiz ve secim sonrası sandığın içine gömülecek olan ama her fırsatta hortlayacak kişi.
(bkz: seçim zor geçti ama i-bb aldım)
deniz baykal gerçekten siyaseti iyi biliyor. Akp hayatta bırakmaz hatta kemal kılıçdaroğlu 3.bile olabilir saadet partisininde kozu güçlü.
iatanbullulara göre fazlaca dürüst bir insandır.Şöle biraz hırsız olsa ,araplara istanbul arazilerini peşkeş çekse ,istanbul halkına hizmet yerine kömür,tarihi geçmiş yağ dağıtsa,dini sömürü aracı olarak kullansa baş tacı yapılır kesin seçilir.
Gerçi yukarda sayılan özelliklere sahip olsa akp nin adayı olurdu.başka partiye kaptırmazlardı öle adayı...
aday olmanın bile eleştirildiği, hakaretlerle karşılandığı, aklınca ayar verildiği bir ortamda yaşadığımızı bize gösteren durumdur.

kişi anayasal haklarını kullanarak aday olmuştur, sevmiyorsanız, beğenmiyorsanız, söz hakkınız sandıktadır, daha göreve gelmemiş birine, istanbul'u bilmiyor, bilmemne yapıyor şeklinde karalama yapamazsınız. hadi yaptınız da bari ;

(bkz: dinime söven müslüman olsa) **
istanbul başkanlığı için rekabet olmasına vesile olacaktır. rekabette galip gelmek içinde hizmet olacaktır, yani vatandaşın kazançlı çıkması gereken durumdur, umarız öyle olur.
deniz baykal'ın kemal kılıçdaroğluna bir nevi engel olmak amacıyla belediye başkanlığına adaylığını koyduğu isimdir. çünkü kemal bey'in kulislerde genel başkanlık için adı geçiyor ve insanların sempatisini kazanan biri aynı partiden de olsalar rakibini yıpratmak isteyecektir bu yüzden de istanbulda kazanamayacağını bildiği halde istanbuldan adaylığını koyması tamamen yıpratmak amacıyla yapılmış deniz baykal oyunudur. *
en azından seçildiğinde yolsuzluklar azalacağı için istanbul için güzel bir gelişme olmuştur.
sığ ve yetersiz düşünce sahiplerinin "olm var ya bu baykal'ın oyunu a.q" gibi derin(!) çıkarımlar yaptıkları adaylık olayıdır.

aynı dingiller amerika ırak'a saldırırken de "lan ismail, şimdi amerika ırak'ta bomba var falan diyo ya. onlar yalan bence a.q.. bu ibnelerin gizli planı ırak'taki petrolü almak.. ben anladım olum" demişlerdi. şimdi de baykal'ın gizli(!) planlarını dökmüşler ortaya... bravoo...

bunlar ne sikim gizli planlarsa herkes biliyo amına kodumun planlarını.

chp, kendisinden ve yönetiminden zerre hazzetmesem de günümüz türkiye'sinde akp'ye karşı bir şeyler yapabilecek tek partidir. (küçük şehirlerdeki özel durumları muaf tutarım) ha, bu zaten en başından beri uygulamaya çalışılan bir politika. al gülüm ver gülüm hesabı.

16 yıl sonra ilk defa istanbul gibi bir metropolü alma ihtimali oluşmuş bu partinin... yani chp, gökten peygamber indirip "ahan da istanbul adayım budur" dese, ihtimali yoktu bu seçimlerde. şimdi ise "ulan olabilir bee" gibi bir fikir oluştu daha en başından. başbakan grup toplantısında kılıçdaroğlu'na yönelik açıklamalarda bulunuyor.

bunun yanı sıra, "harcandı adam a.q.. hem baykal'ın puştluğu oluuumm" gibi yorumlar da ancak bu seviyedeki arkadaşlardan gelebilirdi yine. kemal kılıçdaroğlu safın aptalın teki ya. o hiç düşünmüyo bunları. zaten kendisine "ya kemal hadi seni aday yapalım lan" diyip 15 dakikada aldılar bu kararı. adamın 5 aydır inannılmaz popülerleştirilmesi tesadüf. sürekli göz önünde tutulması rastlantı. bir anda parlıyor ve "aaa kemal,hadi aday sen oool" diyorlar.. bu mudur yani inandığınız..

kaldı ki, şu an baştaki de zamanında istanbul büyükşehir belediye başkanlığı yaparak geldi buralarda. hoş, kendisi "ben istanbul'un imamıyım" diyodu, kendisi farkındamıydı yani başkan olduğunun bilemiyorum ama..

sonuç olarak kemla kılıçdaroğlu yapabileceği en iyi şeyi yapmıştır partisi adına. seçimi kazanamasa bile, en azında parti bazında istanbul gibi bir metropolden alınacak en yüksek oyu alabileceği aşikarken, kendisi de chp'nin üst tabakasından olduğundan, ve 22 temmuz'a göre oyların yükselmesinin yalnızca baykal'ın değil kendisisn de koltuğunu sağlamlaştıracağını bildiğinden en doğrusunu yapmıştır.

haa, şu süreçte bi de başkan olursa, değmeyin keyfine. o zaman işte belki parti içinde bir şeyler yapacak kudreti bulabilir. o zaman belki "baykal'a karşı tek kozdu. o da gitti a.q" diyen derin(!) teorisyenlerin kast ettiği amacı gerçekleştirebilir.

unutmadan; doğan grubunun kendisine vereceği açık destek de bu noktada çok önemli.. son olarak bi cenaze töreninde ayakkabısının eski ve yırtık olduğu görüntülei vardı medyada. eğer bu şekilde devam ederse rahat alır seçimi bu adam. tabi bunun karşılığında doğan'a ne verir, ne alır; bilemem..
kadir topbas gibi calisacaksa istanbula bugune kadar yapılmayanları yapıp oturdugu koltugun hakkını verecekse hay hay buyursun gelsin. * * * * vb.
chp nin izlediği bu seçim politikasıyla gerçekleşmesi zor görünüyor. harbiden ibb başkanı olsa kötü şeyler yapmayacağı kesin ama bu adamın mecliste olması ülke için daha hayırlı olacaktır, muhalifse karşı partinin açıklarını bulacak, iktidarsa icraat yapacağı kesin.

ani verilen bir kararla ya da hazır popilaritesi yükselmişken ibb başkan adayı yapalım diye bu seçimde aday gösterildi ama yokyere harcanacağını düşünüyorum.

yaptığı seçim konuşmaları istanbul'luyu tatmin edecek şekilde değildir. çizmeleri giyip, çöpü, çukuru, çamuru temizleyeceğim diyor. istanbul'da ne çöp var ne çamur kardeşim. ibb başkanı olacaksan bana trafik derdini çözeceğim de, nasıl yapacağını anlat, ulaşım sorununu çözeceğim de, projeni göster. birde bunların yanında kalkıp başbakana yönelik kendine güveniyorsan ibb başkanlığı için karşıma çık yarışalım diyor. yuh yani, bu nasıl bir seçim konuşması. her şey bitti şimdi erdeğon başbakanlığı bırakıp ibb başkanlığı için senin karşına mı çıkacak? ne talihsiz bir konuşmadır bu!

velhasıl sağlam, yere basan bir seçim politikası izleseydi ibb başkanı olma ihtimali yükselirdi.

türkiye'de şuan anket yapsalar belkide en güvenilir siyasetçi seçilecek adamın, chp maalesef kıymetini bilemedi.
sadece inşallah seçilmez denmesi gereken hadise.*
tamamen stratejik bir hata .. anlık verilmiş bir karar . ben chp'nin bu tip hareketlerine alışkınım , ama bu adaylık kılıçdaroğlunun önünü kesecek , baykalın komplosu olan hadise.
chp'nin dibe vuruşunun, entrikalarla ayakta durma çabasının en belirgin örneğidir.

böyle siyaset olmaz, böyle belediyecilik hiç olmaz.

merkezi yönetim başka, belediye başka.

masa başında evrak karıştırmaya benzemez bu işler..

ne demiş atalar;

dervişlik olaydı taç ile hırka, ben de alırdım otuza kırka.
zorunlu tanım: istanbulu ve istanbulluyu zor günlerin beklediğinin habercisi olan durum. kılıçdaroğlunun chp tarafıandan istanbul belediye başkanlığı seçimlerine girecek olması durumu.

ssk yı soyduğu yetmedi şimdim sıra istanbula geldi.

artık istanbulun dört bir yanınada kendi akrabalarını yerleştirir.

yahu bu adamların hiç birisinin birbirinden zerre kadar farkı olmadığını ne zaman anlayacak bizim kıymetli beyinlerimiz gerçekten çok merak ediyorum.

insanda biraz şeref olur diyecem ama çok yabancı bir kelime onlar için, bir anlam ifade etmez.

edit: ekslicek bi durum yok gençler* ssk yı soyduğu mu yalan, ssk kurumuna kendi akrabalarını doldurduğu mu yalan?

yoksa o kelime gerçekten mi çok yabancı size?

edit: modlar tarafından silinmişti bende gerekli düzeltmeleri yaptım, onay için beklemek yerine yeniden yazayım dedim.
sözlüğün sidik yarısına girip, tuttugu takımı harkırdıgı baslık. 2 ihtimalli derbi. ama şu göz ardı edilmemelidir ki topbaş ı biri o koltuktan edecekse, o da bu adamdır.
(bkz: kemal kilicdaroglu nun abd baskan adayi olmasi)***
cogunluk baykal ın kılıcdaroglu nu harcadıgı kanısında.

ben de kılıcdaroglu kazansa da baykal ın yuzunun rengi degisse diyorum. gerci yine ortaya cıkıp 'chp super parti, benim de stratejilerim super' diyecektir. ama olsun. rengi degissin.
(bkz: kemal kılıçdaroğlu/#4573488)
kemal kılıçdaroğlu son zamanlarda sempati kazansada istanbul da şansı ak parti den azdır. bu yüzden kendisi için pek te iyi olmayan durumdur.
fethullah gazetelerinin kendisine saldırması sonucunu doğuracak olan durumdur.
(bkz: #4572879)
Aydın Doğan'nın gazıdır. Eğer kazanırsa Hilton'da rezidans kesindir.
kemal kılıçdaroğlu'nun toplumda oluşan sempatisi ile yapılan davranıştır.

istanbul'luların da seçildiği takdirde istanbul'un daha güzel olması için kemal kılıçdaroğlu'na yardımcı olması gerekmektedir.
Başkanlığı kaptırma korkusuyla yapılmıs bir deniz baykal entrikasıdır.