bugün

yaklaşık 3 hafta önce biricik kedim için yaptığım aktivitedir.
herkes açısından yararlı olması açısından süreci özetleyeceğim.
minik kedim büyüdü ve kızgınlığa girdi. açıkçası 5 aylık olduktan sonra bu durum başlamıştı ancak veteriner önerisi sebebiyle kedim 1 yaşına gelene kadar kızgınlıklara katlanmaya karar vermiştim, taa ki kedim benim içinde olduğum yorganın üzerine çiş yapana kadar. yaklaşık beşinci çiş vakasının sonunda kararım kesinleşti zira sabah yeni uyanmış, işe gidecekken bir anda üstünüme çiş yapan bir kedi ile karşılaşmak hiç hoş bir durum değildi.

hemen veterinere koştuk, durumu anlattık, iki tarafın da çektiği bu eziyete bir son verme kararı aldık. sonuç olarak yaklaşık 3 hafta önce şeftali kısır bir kediş olarak hayatına devam etmeye başladı.

ameliyattan minimum 8 saat önce yemek yemeyi kestik, suyu bıraktık. (ben öncesinde ıslak mama verdim ki acıkma ihtimali de çok olmasın) ardından ameliyata gittik, minik hanım kız narkoza rağmen zor uyumuş hemen uyanmış * sol tarafında ufak bir yara ile eve geri döndü. ilk günler kendisi hiçbir yere atlayıp zıplamadı ve genellikle uyudu. 3günden sonra eski formuna kavuştu ısırmalar, atlamalar, zıplamalar geri döndü.

şu an 3 hafta geçti ve kedi hanım normalde iştahı oldukça kapalı olmasına rağmen elimdeki galetaya, patates kızartmasına, pancara, masadaki süte, antep fıstığına, yer fıstığına, hindi fümeye karşı inanılmaz bir istekle atlayıp zıplıyor ve hemen kilo almaya başladı. bu nedenle kuru mamamızı değiştirdik ancak diğer yiyeceklerden nasıl uzak tutarız bilmiyorum. galiba tontiş bir kedi olacak bundan sonra çünkü kıyamıyorum.

son olarak maddiyata gelecek olursak, 300TL'ye ameliyat yaptırdım, normalde 450TL imiş. belediyelerde bedava olduğunu da duydum. bilginize.
karşılaştırmadan önce bi cinsiyetini öğreneydin keşke.

yılda en az 5-6 tane yavru üreten kedilerin aşırı çoğalıp ekosistemin anasının sikilmesini önleyen yararlı bir uygulamadır.

edit: 4. paragrafta şeftali hanım yazıyor. dişiymiş bizim şefto.
kedim 1 yaşını geçtikten sonra yapmayı düşündüğüm şey. şimdilik bebek daha abisi. ergenliğe girip sağa sola idrar örneği bırakmaya başlayınca başka çaresi olmayacak.

yalnız kısırlaştırmadan önce bir iki kez falan çiftleşsin istiyorum. tatile köye falan gidersek belki salarım, o ara ne yapabilirse artık. sokak kedileri benimkini dövmezse belki bir şansı olabilir.

okuyup önemsediğiniz için teşekkür ederim. kedim yine sağlıklı. kısırlaştırmaktan vazgeçtim. kedim bana cinsiyetini sevdiğini söyledi. şimdi tatilde, arkadaşımla birlikte tatile gittiler. bahçelere alıştı, kedi arkadaşlarıyla geziyor.
Van kedisi kızgınlıkla tekir cinsini de azdırıyor iki dişi kedimiz var.

Kısırlaştırılan kedi yağdan azaltılmış gıda tuketmeli kanser riski var aslında obez olma riski büyük bence en güzeli kısır bir erkek kedi ile dişi kedi uyumu ömür boyu ilişki tek bir çocuk da olmaz...

Van kedisine erkek aday bulursak büyüyen yavruları dağıtacağız millet 500 tl ye satıyor vicdansizlar biz sokaktan buldum bedavaya vereceğiz hayvan satışı kümes hayvanları için geçerli olmalı işin özü doğanın malını doğaya satan da insandır serefsizdir hiç istemiyorum.
En kısa zaman'da yaptırmam lazım su an iki kızım da kudurdu kafa sikiyolla.
Bazen gerekli olan eylem. Dişi olanların kısırlaştırma işlemi hem pahalı hem zor diye biliyorum. Yani erkek kedilere göre.
arkadaşın kedisini ameliyata götürmüştüm hayvan uyandıktan 1 saat sonraya kadar taşşaklarını aramıştı.
lmao
Her canlının var olma sebeplerinden biri neslinin kendinden sonraki kuşağa aktarılmasını sağlamaktır. Ancak sözde hayvansever bencil insanoğlu cinsellik gibi doğal bir dürtüyü hayvanlardan almayı hak görmekte ve bunu savunabilmektedir.

Efendim neymiş, sağa sola saldırıyormuş, evde durmuyormuş. Yapmacık hayvansever, sen nasıl evlilil çağına geldiğinde evden gidiyorsun, o hayvan da gidecek. Sırf senin yanında daha fazla kalsın bencilliğin yüzünden kimseyi kısırlaştıranazsın.

Neymiş dışarda yaşayamazmış. Zaten doğal yaşamı olan sokaktan koparıp eve sen aldın hayvanı ya, her neyse. Bir canlı neslini kısırlaştırma kararı almak kimsenin hakkı değildir.

Aptallar.
bre amk salağı kedinin doğal yaşam alanı sokak mi. sokak yokken kedi yok muydu. şehir hayatı yaşıyoruz. ne yapacak kediler şehirde çoğalıp ise falan mı gidecekler? kediler için sınırsız yaşam alanı mi var ya da sınırsız yiyecek? ne şehre ne de insanlara aitler, kontrollü çoğalmaları herkes için en iyisi.
Bunu yapan insan olamaz.
Hem hayvansever
Hem hayvanın temel güdüsünü yok ediyor.
Lan siz manyak misiniz.düpedüz işkence bu.
Bunu savunan boş yapar.
https://twitter.com/i/status/1567938845983014914
bir canlinin icgudusel isteklerini yapay sekilde sonlandirmak.

dusunun lan birisi geliyor testislerinizi ya da yumurtaliklarinizi nesterle kesip bicip dikip birakiyor.

korkarsin kurdun sevdigi havadan, ayakkabi yaparsin yilandan.

gore bir filmde izlemistim.adam kendini bir sebepten hadim ediyor ama isin icinde hormonlarin oldugunu hesaba katmiyor. kendini tatmin edecek farkli yollar ariyordu.
kedi bir sefer anne baba olmadan yapılması günahtır. bi sefer o duyguyu yaşattıktan sonra yapılabilir.
Yarın iki dişi kedim için yapılacak operasyon. Dün gece uyuyamadım bugün de çok gerginim.
Nasıl olacak bizi nasıl bir süreç bekliyor bilmiyorum. inşallah sorunsuz hallederiz. Hemen iyileşir bebeklerim..
Ben kısırlaştıramadım.
O riski alamıyorum.
hayvanın doğasına aykırıdır.
üremesin, başımıza kalmasın, diye yapıldığı taktirde yanlıştır, hayvanın hakkına girmektir.
bir de bunu kedilere iyilik olsun diye yapanlar var ki, kendi başına bir saçma bir düşüncedir.
insan her halta müdahale ederek iyi bir iş yaptığını sanır ama, dengelerin anasını bellediğinin farkına varınca iş işten geçmiş olur.
''eko sistem'' gerçeği diye bir şey var!!!
Barbarlıktır.
Arkadaşlar ne barbarlığı onların sağlığı için bunu yapıyorum ayrıca siz de korunmayın o zaman doğurup durun böyle bir saçmalık mı var. Daha sağlıklı ve uzun yaşamaları için bu gerekli. ben kaç yıldır bunu araştırıyorum. Evimdeki kedinin ekosistemle de pek ilgisi yok.