bugün

"hepsi yaralar sonuncusu öldürür"
hakan günday'ın muhteşem kitabı
KiNYAS VE KAYRA
iyilik, ihsan, inayet anlamlarına gelir.
kız ismi.
oğlum olursa belki de bu ismi koyarım dediğim karizmatik isim.
(bkz: kinyas ve kayra)
bir şarap markası...
bir tekstil firması.
ankara'da bir tekstil firmasi.
bayan giyim üzerine calisirlar.
(bkz: öküzgözü - boğazkere)
allahtan gelen iyilik..
tanrı'dan gelen lütuf.
(bkz: kayra şenocak)
çok leziz şarapları olan, özellikle öküzgözü-boğazkere karışımı buzbağ adlı şaraplarıyla gönüllerde taht kurmuş şarapçılık firmasının adı.
eskiden tekel şarabı olan buzbağ ı üreten firmadır. firma sayesinde eskiden "şarapçı" ların vazgeçilmezi olan buzbağ, yeni imajı ve yeni tadıyla büyük bir saygınlık kazanmıştır. firmanın ürettiği bir diğer şarap için :

(bkz: cumartesi)
(bkz: taedium vitae)
"grenoble'da yaşarken elli sayfalık bir kitap yazmıştım. bilgilerimin varabileceği son noktaydı. artık yediklerimi kusmanın zamanı gelmişti.

Fransızca'ydı.yazıp yazabileceğim en iyi cümlelerdi, hikayelerdi. ama büyük bir hata yapmıştım. o kadar kendime özgü yazmıştım ki birçok cümlenin ancak yarısı kağıdın üstündeydi ve kıçlarında da bir sürü üç nokta... insanların bitirmelerini beklemiştim cümlelerimi.

en büyük hatam insanların cümlelerimi bitirmelerini beklemekti. hayatımın belli bir dönemine kadar hep böyle yaptım zaten. gözlerinin içine baktım beni bilsinler diye. kadınlardan bunu bekledim. birisi gelip, "evet, ben seni tanıyorum" desin diye bekledim."

sözlerinin sahibi olan, uyuyan adam.
tanım; lütuf anlamına gelen. şarap markası ek olarak ınsanın agzında keskin bir tat bırakıyor, vazgeçilmez oluyor ayrıca sevdiğim adam.
erkek ismi, büyük bir kimseden gelen iyilik, ihsan
(bkz: kayra şarap akademisi)
söylenişi, yazılışı ve anlamı itibariyle çok şahane bir isim. hem kıza, hem erkeğe de olur. o da bonusu.
allahın gönderdiği hayırlı evlat; yüce hediye gibi anlamları vardır. bir kızdaysa bu isim, erkek ismi değil mi o denir, bir erkekdeyse kız ismimi gibi *
yazdıkları olsun flow'u olsun önem vermediği kafiyeleri olsun hayatıma yön veren tek rapperdır.

faraziyle çalışmaya başladıktan sonra yaptığı albümlerde storytelling tarzı lirikleri farazi'nin beatleriyle birleşince insan mest oluyor.

ayrıca albüm dışı yayınladığı 'tutmayan kuponlarım' parçasıysa ayrı bi lezizdir.
kinyas'ın ruh ikizi.
"kinyas ve kayra" da kayranın kader anlamı olduğuda söyleniyor. ayrıca bu zamana kadar yaratılmış en iyi roman karakterlerinden biri. kitabı okurken bir anda kayra benim diyorsunuz, bir an da kayraya dümdüz gidiyorsunuz. ve romanın sonunda kayranın yolu da tam kendisine uygun bitiyor. oldukça ilginç. kesinlikle okuyun.
Asıl adı Onur olan, Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra isimli romanındaki Kayra karakterinden esinlenerek bu adı kullanan türkçe yeraltı rap müziğin sağlam mc'lerinden birisidir. Storytelling rap tarzını Türkiye'ye tanıtan ve en iyisini yapan adamdır.*
yüksek bir insandan gelen iyilik.