bugün

bir hikaye, anı anlatan sarkı turu.
ilk örneğini atmosphereden duyduğum daha sonra kayra (of gına) nın kulaklarımıza nüksettirdiği bi rap müzik tarzı. baştan geçen veya kurgulanan olayı hikaye olarak sözlere dökme işi. her babayiğidin harcı değildir ki zaten pek kimse denememiştir bu işi.

edit: ekmek çarpsın ki imla.
Türkiyedeki en önemli temsilcisi Kayra(of GINA)dır. Kayra, bu işe ciddi emek harcadığını söylemiştir. işte bazı sözleri;

ukde

verse 1

önünde küllük,tıka basa dolu küllük,izmaritler üstü pembe ruj,tahrik oldu,olmayıp da naspın,belli tık yok(yok),bundan sonra olmasıysa hayli hayli zor,çıkarttı gözlüğü sonra sildi camları,bunun yaparken insanın güveni hep sıfır,hafta ortasında öğle vakti dandirik bir bar,sonunu bildiğim bir gün ses çıkartmadım,ve geldi bekledikleri tam da tahminim gibi,bir anda dört adam dört,kuşattı çevreyi,açık ve net şekilde talebeler bir yerde,muhabbetinse belli seyri her zamanki yerde,müzikten,okuldan,biraz da hatunsal durumdan harlanan geyikle geçti dakikalar,hatunsal durum dedim yanlış anlama,hepsinin bir tane olayı var,bozdur harca,yine de pek güzel emin ol ki pek güzel,şimdi sövseler bile aranacak bu günler,çünkü sonrasında zerre meymenet yok,olsa zati burada olmam o da ayrı not,azimle sıçtım deldiğim bir tek duvar yok,yirmi beş yaşımda beni aşan bir memlekette, işimdeyim gücümdeyim yük olmak istemem durduk yerde,hiçbir kimseye..

nakarat

her senaryo belli,dört adamsanız tabi,bir öfke dahilinde sohbet kader mi sanki? (sanki) ,
aynen öyle, bildiğin sualler her bir akşamın sonunda arkadaş dilindeler.
bir öykü anlatırcasına sıralanan dizelerden oluşan şarkı türüdür.
saian rap müzikle bunun güzel bir örneğini vermiştir:
(bkz: kanunsuzlar)
konu bütünlüğünü bozmadan hikaye anlatan şarkılara denir.