bugün

ikinci ismi karswegas olan soğuk ve garip memleket.
memleketim olsun isterdim, sulu boya tablolar gibidir. insanına dair çıkan söylentiler umrumda değildir, hiç sıkılmadım hep sevdim Kars'ı.
siyah beyaz bir filmden gri görüntüler sunan bir kare gibidir kars. hele ki kışın gittiyseniz. ankara'dan ya da istanbul'dan ama muhakkak trenle gitmenizi tavsiye derim. yolculuğu da çok keyifliydi, kars'n bizi karıyla sarıp sarmalaması da. ruslardan kalma yapılar ve yıkılmadan önce görebildiğim ucube diye adlandırılan anıt hakikaten güzel anılar bırakmıştır bende. ani harabeleri, çıldır gölü muhakkak gittiğinizde görmeniz gereken yerlerdir. görmeden ölmeyin.
çıkan şark tayini nedeniyle gideceğim şehir. nasıldır? nasıl ederim? diye türlü soruları aklımdan çıkaramadığım, ermenistan sınırındaki ilimiz.

(bkz: uzak doğu)
rivayet odur ki, kars kalesini bir kere gören kişi bir daha görmek için mutlaka geri gelirmiş.
çok güzel şehirdir, görülmesi ve gezilmesi lazım şehirler listesindedir.
20 ila 28 yaşları arasında görev yaptığım vilayettir. insanları çok ama çok iyidir. her türlü misafiri çok iyi ağırlarlar. kendi yörelerinde kars ın iklimi ile ilgili bir deyim vardır. "3 ay yaz,3 ay ayaz,6 ay beyaz". benim çok yıllarım geçti ve çok sevdim. kars ve erzurum doğuda yaşanabilecek nadir illerdendir.
memleketim, gitmesemde görmesemde o şehir benim memleketimdir.
görsel
*
mahzun ve yalnız memleketim. havası nasıl soğuksa insanları da öyle sıcaktır. özlediğimdir.
kazı kızı kaşarı ve kışı çok ünlüdür. kar çok yakışır, gelin gibi olur memleketim.(daha yagmadı kar) her tarafı tarih kokar.
adam çıkmayan memleket.
bugün itibariyle gelinliğini giydi.
Tarihte bir çok milletin egemenliğine girmiş, kışın sessizleşen, geniş caddelere sahip, oldukça fazla rus yapıları bulunan, kışın soğuğuyla meşhur şehir. memleketim. Eğer yolunuz buraya düşerse hangel, haşıl, erişte, kaz yemeden, bal, kaşar almadan, kaleye çıkmadan, ani harabelerine, çıldır gölü'ne, sarıkamış'a gitmeden dönmeyin bu şehirden.
tahminimce şu an yollarının erimiş kar-çamur karışımı, kaldırımlarının da dümdüz buz olduğu şehirdir.
şehirlerarası alan kodu 474 olan il.
http://friendfeed.com/kfks beklerim azizlerim
doğunun en batılı şehridir.insanları şehrin soğuğunu hoş sohbetleriyle kırmışlardır.aynı zamanda benimde memleketimdir.
kar hadisesine ingilizce çoğul eki olan 's' takısının eklenmesi ile oluşan anlamsız kelime.
yarın gideceğim güzide memleketimiz.şirin bir kent.
ülkemizin en kozmopolit şehirlerinden biridir. Şehirde Türkler dışında, Azeriler,
Dağıstanlılar, Türkmenler , Kürtler,
Terekemeler, Tatlar ve diğer hristiyan azınlıklar yaşamaktadır. Hanefi mezhebi
dışında, Şafii , Şii ve Ortodoks inancı da bölgedeki
çeşitli inanış formlarıdır.
kaşarı, balı, kazı meşhur küçük ve soğuk il.
en batılı kent.
öğretmen olarak görev yapacağım şehir. Daha gitmedim ama biran önce gidip göresim var. Kaşarı ve kazı meşhurdur.
(bkz: temmuz ayında soğuktan kazak giyinilen şehir)