bugün

entry'ler (122)

ulu sözlük olmazsa olmaz whatsapp zirvesi

nasıl katılıyoruz.

sözlük yazarlarının profil fotoğrafları

595 kişi ikinci bir babayiğit yoktur.

suriyeli mülteciler

kusura bakma sözlük çok net bir küfürler başlayacağım, mülteciler türkiyeye gelmesin diyenin, burda o adamlara yardım etmeyenin,onları hor görenin insanlığını sikiyim. bunu yapan kendine solcu diyorsa onun insanlığını iki defa sikiyim. peki neden bu kadar sertim?

bu entryi okurken suriyeli mültecilerle haşır neşir olduğumu türkiyede nerde yaşarlar. istanbulun hangi semtindeler kapı kapı bilip,yüzlerce suriyeli aile tanıyıp onlarla yaşamış hayatlarına dahil olmuş biri olduğumu bilmenizi isterim. sınıra ve oradaki kampları görme fırsatım da oldu kısacası türkiyede mültecilerle ilgili olan herşeyden haberdarım. daha fazla laf kalabalığı etmeden size gördüklerimi ve hissettiklerimi anlatmak istiyorum.

önce herkesin biraz empati yapması gerekiyor ulan bu adamlar savaş mağduru savaş. ah ama nasıl anlayacaksınız ki gidip görmeden siz de haklısınız. james nachtwey herkes hayatında bir kere savaş görmüş olsa dünya çok daha güzel bir yer olurdu demişti çokta haklıymış adam. savaşı görmek, mültecileri anlamak insan hayatını o kadar değiştiriyorki urfada hayat normal olarak devam ederken sınırın karşısında neler olduğunu bilmek o adamların türkiyeye ne şartlar altında geldiğini bilmek sizi derinden sarsıyor.

bu adamlar inanın suriyede senin benim gibi normal hayatı olan iş güç sahibi, üniversitesine giden, sevgilisi olan arkadaşları, kalacak güzel evleri olan insanlar. şimdi türkiyede inanılmaz kötü şartlarda,bodrum katlarında, mobilyasız evlerde 7-8 kişi kalmak zorundalar. çoğu işsiz herhangi bir gelirleri yok gelen yardımlarla yaşamaya çalışıyorlar ama yardımlar o kadar yetersiz ki. bazıları iş buluyor onlarıda sigortasız bir şekilde yarı fiyatına çalıştırıyorlar. 20 lira için günde 12 saat çalışıyor çoğu ve kendisine bu paraya iş veren adamın elini ayağını öpüyorlar. oğlum sen ah tanrım varoluş bana acı veriyor diyip nihilizmin dibine vururken adamlar tam manasıyla hiçliği yaşıyor. nasıl anlatıyım bilmiyorum lan yok yani yok en ufak şeyleri yok adamların. bir mülteci arkadaşım bana öyle bir laf etmiştiki, durup ağlamıştım duyduğum anda. evlerine ziyarete gitmiştim ilk görüşmemizdi abi dedi biliyorum üstümdekiler kötü ama ne fark ederki bitmişim ben gelecekle ilgili en ufak umudum yok param yok evim yok. karım çocuğum nerde bilmiyorum esad beni asker yaptı savaştım orduda sonra kaçtım türkiyeye geldim zorla adam öldürdüm. artık benim için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedi. ve ben bittim ulan biz sözleri öyle yanlış kullanıyoruz ki çok defa artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedim çok defa umutsuzluğa kapıldım ama bu adamınki başkaydı dostlarım inanın ben ömrümde bunun benzerini görmemiştim adam sıfırı tüketmiş karşımda duruyordu.

ve benim tanıştıklarımın çoğu çok görgülü insanlardı. evlerine gittiğimde imkanları dahilinde beni ağırlamaya çalışırlardı ve en önemlisi bu insanlar hakkında lütfen genelleme yapmayın kökten dinci islamcı kesinlikle değiller. insanlar; ve her insan gibi farklı farklı görüşleri var. ve suriyeden gelen her mülteci suriyeli değil türkiyeye kaçıp istanbula gelenlerin bir çoğu kürt yada türkmen. evet çok sevgili milliyetçi arkadaşlarım bas baya öz türkçe konuşan, türk geleneklerini senden iyi bilen ve sürdüren adamlara arap diyip aşağılıyorsun hor görüyorsun. türkmen olanlarının içinde alevi olanlar olduğu gibi sunni olanlarda var kürt olanlarıdan da aynı şekilde aynı şekilde arap olanlarında da evet inanmazsınız ama ateist mültecilerde var. çünkü türk kızı;türk erkeği genellemelerinden kaçan entelektüellerimiz konu suriyeden gelen mülteciler olunca 31 ci amsalaklara dönüşüyor. sanki hepsi aynıymış hatta hepsi akp'liymiş gözüyle bakıyor. çok yanılıyorsunuz bu adamların türkiyede olma sebebi savaştan kaçmaları akp gelin dediği için burda değiller hatta çoğu akp nin yaptıklarının senden benden çok farkında ama konuşamıyorlar, söyleyemiyorlar çünkü en ufak hakları yok burda. inanın çok korkuyorlar öyleki bir tanesi 17 yaşında her gün tıraş oluyordu çok merak edip sormuştum ya her gün neden tıraş oluyorsun devlet dairesinde mi işe başladın haberimiz yok diye takılmıştım. zaten türkçe bilmiyorum tipim suriyeli, sakallım biraz uzayınca sokaktaki insanların bakışlarından korkuyorum demişti.

işte gençler o hor gördüğünüz insanlar işte böyle gidip konuşmayı denerseniz belki onları anlarsınız acılarına ortak olursunuz özellikle elleri dövmeli olanlarının türkçeyi nasıl güzel konuştuğunu göreceksiniz. bir onların ağzında savaşı dinleyin bakalım gözleriniz dolmayacak mı ? çok merak ediyorum etkisinden kaç hafta çıkamayacaksınız ? çok merak ediyorum bir mülteci aile ile tanıştıktan sonra elinizden geldiği kadar bu insanlara yardım etmeye çalışmayacak mısınız?

an itibari ile online 630 kişiden bir tane babayiğit çıkmamıştır.

öyle twitter hesapları instagram hesaplarıyla olmaz bu işler neden çünkü instagramım da yok twittetımda.
kendine güvenen gelsin bakalım.

tanım çok güzel fotoğraflardır.

http://i.hizliresim.com/KdERbD.jpg
not: suriye sınırı orası karşıya geçmeden hemen önce evet fotoğrafçıyım.

ezgi mola ver espri yapma

(bkz: ezgi mola espri yapınca reaksiyonun az olması)

topic sentence

hazırlık okuyanların başını ağrıtan cümledir.

tapeler için ne dediler

ünlülerin tapeler için söyledikleri.

sigmund freud
görsel

sözlük yazarlarının sağlık sorunları

erken boşalıyorum.

ikdidarsızlık problemim var.

penisim çok küçük.

20 cm den küçük penise sahip erkek

(bkz: başı hariç 30 cm diyen adam)

batılı sanatçılara siktir çekebilen türk sanatçı

sanat ne ki amuha goyum.

fotoğrafçıyım.

sokak ortasında işeyen bayan

başı kapalı olsa işediğini göremeyeceğimiz bayandır belki pardesudan işiyordur.

fem dershanesinde anlatılan hikayeler

genellikle sıradışı lsd kafasındaki hikayelerdir benim başıma gelen birini anlatmak istiyorum.

coğrafya hocası izmirin dinsiz bir yer olduğunu herkesin biribiri ile sevişebildiğini hatta sıkça bir kızın bir kendinden yaşlı bir adamla yatıp sonra o adamın babası olduğunu öğrendiğini söylemişti.

biz ne yapmıştık götümüzle gülmüştük tabi. oğlum hemen kızmayın bekleyin gerçekten böyle hikayeler anlatılıyor bana destek veren birileri çıkacaktır.

ekşi sözlük kurucusunun ekşi bir limona benzemesi

evrimin kanıtı olan başlıktır 2010 dan beri insan zekasının nasıl da ilerlediğinin ve bu başlığın saçma gelmeye başladığının örneğidir.

akp medyasının yalanlanmaya doymaması

684 like var az bu fake hesap.

not: akpli değilim polemik yaratmayı seviyorum.

günümüz ilişkilerini bitiren en klişe olaylar

yolsuzluk.

sırt kaşıntısı

bir ayak altı kaşıntısı değildir.

türkiye nin bir geyik cumhuriyeti olduğu gerçeği

beyler koltuklarınıza yaslanın ve derin nefes alın. size bu gerçeği söylemekten gurur duyuyorum. bence çok net bir şekilde ülkedeki herkes geyik yapıyor. siyasetçisinden, sözlük yazarına öğretmenine türkiyede yaşayan herkes sadece geyik yapıyor.

kendimden örnek veriyorum lan günlerdir tape felan öyle çok eğleniyorum ki bakıyorum bazen akp li gibi yazıyorum bazen chp li gibi bazen işte şimdi mesela kendim gibi yazıyorum. ve tezim o ki siz de eğleniyorsunuz lan yoksa erdoğan gitmiş gitmemiş çokta kimsenin umrunda değil yada akp liler de eğleniyor bu işten, en çokta gazeteciler eğleniyor çıkıp tartışıyorlar geyik yapıyorlar boyuna ama hiçbir şey sonuca bağlanmıyor. misal ahmet hakan ben kendimi bildim bileli konuşuyor ben daha bu ülkeye bir arpa boyu yol ilerlettiğini görmedim. eşeği 15 sene haftada 2 gece tv ye çıkartsak o bile bize bi şeyler katardı en azından sussa biz ona baka baka bir şeyler çıkarır aydınlanırdık oda yok.

okul yıllarımı hatırlıyorum o zaten tam geyik. lan bildiğin geyik bi eğitim sistemimiz var her sene değişiyor 10000 yıl öncesinin bilgileri var bi bok öğretmiyor. işte okula gidiyorsun arkadaşlarla geyik öğretmenler kendi aralarında geyik felan ele geçen üretilen bi bok yok yine.

gündeme dönecek olursam oğlum geyiğin en büyüğünü siyasetçiler döndürüyorlar 90 sene olmuş cumhuriyet kurulalı hala yolsuzluk hala düzensizlik lafları dönüyor 1940ta da aynı şeyler oluyordu 60 tada 80 dede.

kabul edelim artık bunu seviyoruz. geyik olsun istiyoruz kendimize gündem yaratıyoruz ben hiç hatırlamıyorumki türkiyede bir gün olsun ki gündeme bomba gibi düşen haber olmasın. bu terör olur,ekonomi olur,istifa olur,eğitim olur,baş örtüsü olur, tavuğa tecavüz olur; olurda olur.

gelin hepimiz itiraf edelim biz böyleyiz karekterimiz bu geyik yapmayı çok seviyoruz ve türkiye bir geyik cumhuriyeti solcusuda anarşistide sağcısıda böyle. gelin bu yolsuzluk olayları bitince seçimden felan sonra bunu tartışalım anayasanın 1. maddesini türkiye bir geyik cumhuriyetidir bölünemez diye değiştirelim.

not: anlayın diye ilk okul seviyesinde yılmaz özdil gibi bol paragraf başlı yaptım öptüm canlarım.

edit: geyikin hasını yaparım çok uzun yazdım çok geyik. paragraf bir şey anlatmıyor toplumsal mesaj yok hiç yok

bilal erdoğan ın evdeki paraları taşıma görüntüsü

düblejdir.

kadınların da erkeklerin kalçasına bakıyor olması

ilk duyduğumda çok şaşırtan durumdu fakat kalçalarımın güzel olduğunu söyledikçe kadınlar ehehe baksınlar amk diyorum.