bugün

Kars kalesinin altında eski 30 Ekim Ortaokulunun revizyon edilmiş binasında yer alan, 1997 yılında kurulan şehrin en iyi, bölgenin ise sayılı iyi liselerinden biri.
kaleiçi mahallesinde, çok güzel anıların geçebileceği ve kardeşlikten öte dostlukların oluşabileceği bir yurda sahip olan fen lisesi.
Bir cumali efsanesi vardır ki her sene yurda yeni gelenlerin kabusu olur. sadece yurt değil tabi, okulda aynı şekilde sağlam dostluklar barındıran bir mekan.
orta okul arkadaşımın "karsyeri fen lisesini kazandım." diyerek bizim gülmekten kopmamıza sebep olan fen lisesi. idseali kayseri fen lisesi olan birinin kars ı kazanması insana böyle yaratıcı esprileri de yaptırabiliyor bazen.
Tek suçu kars'ta olmasıdır.Zira çok güzel bir okuldur.
Çok güzel bir okul dediysem batıda sinema salonu olan veya ne bileyim kapalı spor salonları tenis kortları olan okullar gibi anlaşılmasın.Okul bir yurt binası birde sınıf ve laborutarların bulunduğu binadan oluşur.Orta büyüklükte bir bahçesi bulunmaktadır ve hepside budur.
Ancak arkadaşlılar son derece güzeldir.Öğrencilerin birbirlerini ispiyonlamamak uğruna disiplin cezalarını göze aldığı bir okuldur.
bünyesinde herbirinden yüzlerce espiri malzemesi çıkabilecek tuhaf hocaları barındıran, süper kars manzaralı dört yılımı geçirdiğim sıcak eğitim yuvası.
mezun olanların çoğunu üniversiteye gönderen bir lise. şahsen gördüm mü görmedim mi tam emin değilim (kars'ta taş binanın içinde okul, lise çok, bilenler bilir) muhtemelen görmüş olmam lazım. kale civarında kalıyorsa şayet.

(bkz: kars lisesi)
(bkz: kars cumhuriyet lisesi)
(bkz: kars anadolu imam hatip lisesi)
özlediğim ortamların arkadaşlıkların olduğu yerdir. bu sene binası değişecek. kalenin altındaydı orada daha güzeldi ara sıra tekrar giderdik bahçede oturup ulan hiç değişmemiş derdik.