bugün

genelde ucuz olduğu ve tarlada çalışmaya elverişli olduğu için tercih edilen, siyah lastikten üretilen ayakkabıdır. içinin astarlı olması lüks bile sayılabilir.
genellike doğu karadeniz bölgesinde yaygın olan ayakkabıdır. yöre halkınca "gara lastik" olarak telaffuz edilir.
bir diğer adı "xotto", argodaki adı ise "xotto pirelli" olan ayakkabı türüdür.

http://www.memleket.com.tr/images/news/7017.jpg
Vans marka ayakkabı türünün kırsal kesimde kullanılan ve biraz daha sade olan modeli.
(bkz: gotik köy muhtarı)
bildiğimiz tekerden üretilen pabuç.
içine daha sıcak tutsun diye naylon poşet konulup ayağa geçirilen, iki hatta üç çift çorapla birlikte dahi ağağın rahat rahat sığabildiği büyüklükte ilçe pazarından alınan tabanı tırtıklı namı diğer "ankara lastiği" papuç...ilk alındığında yaydığı kesif lastik kokusu çocukluğumun siyah rüzgarı...çabuk matlaşıyor, parlak kalmıyor, ruganın fakir kardeşi.
üzerine bağcık falan kabartması yapılmıştır.
çocuksan ve çorap giymeden giyoyorsan ayağını yaralayabilir. anladığım kadarıyla her bölgede farklı adlandırılıyor. trabzon ve civarında da "trabzon lastiği" olarak bilinir. çocukluğumda çamurla, tozla, toprakla oynarken su taşımak için kullanırdık. sonra da ayağımıza geçirirdik. ıslakken yürüdüğünüzde ayaklarınızdan "cuf, caff" diye ses gelirdi.
özellikle kırsal kesimde görülen ayakkabı türüdür. iç anadoluda soğuk kuyu diye lakaplandırılmıştır,ayrıca top oynamaya müsaittir. uzun süre top oynayınca, ayak hava almadığından terler ve bu ayakkabı ayağınızdayken ters dönebilir, kokusu çok fenadır .
(bkz: babet)
yoksulluğun simgesidir.

böyle birşeydir;
görsel
köylerde bir şeyleri bağlamak için lastiklerden kesilen parça.
kiracımızın çocuklarına sürekli giydirdiği ayakkabıdır, küçüğüz ne bilelim özenip bende istemiştim almamışlardı.
şimdinin babetidir.
rize'de çay toplama dönemlerinin vazgeçilmezidir. bunlarla çok da fena top oynanır.
(bkz: soğuk kuyu)
pek bilinmeyen işlevi ise üzerine bir kaç delik açarak 200 liralık bir tırmanış ayakkabısı ile kapışabilir olmasıdır.
Kusursuz performans için kara lastik.
çamurda tabanı hayvan gibi toprak toplar ve her teki 5 kilo çeker.
görsel
çok amaçlı ve ucuz ayağa giyilen lastiktir.

2 türü vardır;

birisi sert ve kalındır, derbey lastik de denir (markası derby olduğu için *).
genel özellikleri: koku yapmaması, ayağı vurması. (ayağın arkasını yara eder).
modifiyeli versiyonu: https://newnaacal.files.w...12/09/cizlavet_321344.jpg

diğeri yumuşak ve incedir. normal lastik veya kara lastik denir.
genel özellikleri: leş gibi koku yapması, ayağı vurmaması.
örnek resim: http://joganita.net/media...99414e6557c4344e1c0_M.jpg

fiyatları 5-6 lira arasındadır.

bu lastiklerle çok iyi futbol oynanır.
yazın yakar, kışın dondurur. yazın giyince çorapların simsiyah olur. ayağına vurması da cabası. nasıl bir kafayla ürettilerse artık. işkence maksatlı kullanılabilecek bir obje aslında. *
babam bundan giydirmesin diye bıçakla hemen kenarını keserdim. o da yırtılırdı yürürken. ben beyazını severdim. ondan almazlardı. sene 1994.
(bkz: kara lastik giyip bmw ye binen türbanlı kız)
çocukluğumda bende az giymedim köye gittiğimde..
dur lan istanbulda da giyiyordum ben bu zımbırtıyı..