1. 1.
  genelde ucuz olduğu ve tarlada çalışmaya elverişli olduğu için tercih edilen, siyah lastikten üretilen ayakkabıdır. içinin astarlı olması lüks bile sayılabilir.
  3 ... sadis filozof
 2. 2.
  genellike doğu karadeniz bölgesinde yaygın olan ayakkabıdır. yöre halkınca "gara lastik" olarak telaffuz edilir.
  2 ... ghost rider
 3. 3.
  bir diğer adı "xotto", argodaki adı ise "xotto pirelli" olan ayakkabı türüdür.

  http://www.memleket.com.tr/images/news/7017.jpg
  1 ... stalker
 4. 4.
  Vans marka ayakkabı türünün kırsal kesimde kullanılan ve biraz daha sade olan modeli.
  (bkz: gotik köy muhtarı)
  2 ... ezikmutesebbis
 5. 5.
  ağır işlerde çalışan insanların giydikleri ayakkabı. tuhaf ve ağır bir kokusu olur.
  içinde bez bir astar olan çeşidi bir de astarsız çeşidi vardır. içinde astar bulunan sivri burunludur. astarsız olan ise küt'e yakın yuvarlak burunludur. astarlı olan dar kalıplıdır, astarsız olan ise geniş kalıplı ve ayakları taraklı olanlara birebirdir. astarlı olan daha pahalıdır. her ikisinin de kullanım ömürlerini tamamlayasıları gelmişse genellikle arkadan yırtılırlar. bu kara lastiklerin üzerinde ayrıca, sanki bağcıkları varmış gibi kabartmalar vardır.

  diğer isimleri için;

  (bkz: cizlavet)
  (bkz: gislaved)
  (bkz: ayakkabi)
  3 ... oteki turkiye
 6. 6.
  bildiğimiz tekerden üretilen pabuç.
  1 ... jack daniel
 7. 7.
  içine daha sıcak tutsun diye naylon poşet konulup ayağa geçirilen, iki hatta üç çift çorapla birlikte dahi ağağın rahat rahat sığabildiği büyüklükte ilçe pazarından alınan tabanı tırtıklı namı diğer "ankara lastiği" papuç...ilk alındığında yaydığı kesif lastik kokusu çocukluğumun siyah rüzgarı...çabuk matlaşıyor, parlak kalmıyor, ruganın fakir kardeşi.
  3 ... sayeban
 8. 8.
  üzerine bağcık falan kabartması yapılmıştır.
  ... gugutka
 9. 9.
  çocuksan ve çorap giymeden giyoyorsan ayağını yaralayabilir. anladığım kadarıyla her bölgede farklı adlandırılıyor. trabzon ve civarında da "trabzon lastiği" olarak bilinir. çocukluğumda çamurla, tozla, toprakla oynarken su taşımak için kullanırdık. sonra da ayağımıza geçirirdik. ıslakken yürüdüğünüzde ayaklarınızdan "cuf, caff" diye ses gelirdi.
  ... srjmaccus
 10. 10.
  özellikle kırsal kesimde görülen ayakkabı türüdür. iç anadoluda soğuk kuyu diye lakaplandırılmıştır,ayrıca top oynamaya müsaittir. uzun süre top oynayınca, ayak hava almadığından terler ve bu ayakkabı ayağınızdayken ters dönebilir, kokusu çok fenadır .
  1 ... siantra