korku filmlerinde korkutan , dram filmlerinde ağlatan , komedi filmlerinde güldüren , fantastik filmlerde duyulduktan sonra kırılan ama günlük yaşamımızda bu kadar büyük etki yaratmayan kapanma sesi . . .
lazlar hızlı kapanma sesine "sıkaat!" der.
evcilik oyunlarındaki haliyle "çıkırrrt"tır.
bazen bir süprizin başlangıç sesidir.
para ve kadın sesinden sonra en ürperten sestir.
Farklı durumlarda farklı anlamlar yükleyecek seslerdendir. Masada mumlarınız eşiniz veya sevgiliniz karşınızda,güzel bir slow parça şaraplarınızı yudumluyorsunuz. işte tam o esnada ilahi bir ses ''tak tak tak''. Kapıyı açtığınızda çoktan bir ayağı içeride olan davetsiz misafiriniz. Ahh onların birde ''ya galiba çok özel bir anı böldüm. Tüh keşke gelmeseydim.'' demeleri yokmu! Keşke gelmeseydin.
Dünyanın en mükemmel varlıklarından birinin, "BABA"nın gelmiş olma ihtimalidir.
sert oldugunda, "kapı sesi" tabirinin yumuşak ve yetersiz kaldığı kapı çarpma sesi, kovmayı, kovulmayı, sayılamayan hakaretleri, edilmeyen küfürleri temsil eder.

yumusak oldugunda, yalnızlığın bazen müjdecisi, bazen felaket tellalcısı...

apartman kapısı sesiyse, ayak seslerinin habercisi belki beklenen bir misafirin habercisi...
tak tak tak tak. bu kadar beyin siken bi ses olamaz. ortam müsaitse kapı çalan kişiye sesli bir şekilde siktir git demeyi tercih ediyorum. olmadı içimden yine söylüyorum.
(bkz: gacur gucur gıcır)