yolcunun dolmuş şoförüne 100 tl vermesi ile paranın bozulamaması sonucu, parayı veren şahsın bedava yolculuk yapması fakat parası olmayanın dolmuştan götüne tekme basılarak aşağı atılmasıdır.
Sehir bir okyanustu hep köpek balıklarıyla
ben nehirde beslenirdim onların artığıyla.
--spoiler--

kapitalizm nedir biliyor musun abi?
kitabı falan siktir et, ben söyleyeyim sana,
parası olanın parası olmayanı sinek gibi görmesidir.

--spoiler--
güçlünün, güçsüzü daima ve istisnasız olarak ezmesidir.
insan emeğiyle beslenen ve doymak bilmeyen canavardır.
sürekli sömürüye dayanan bir sistem olduğu için -kâr politikası- aslında kendini yiyip, bitirendir. ancak ne de olsa amerika dünyanın anasını siktiği için işçi sınıfı diye bir şey bile bırakmamıştır, onların da refah seviyesini yükseltmiştir. marx'ın ön gördüğü işçi devrimi de -hala- gerçekleşememiştir.
bedeli mi? eh işte obeziteyle dolu amerika, açlıktan ölen insanlar. kim kimin hakkını yiyor, belli değil mi?
burger king'in hastane bahçesine şube açmasıdır.
mc donald's'tan, kfc'den yemek yemeyerek kendini komünist ilan eden gencin, hiçbir şey bilememesine rağmen ölümüne reddettiği ideoloji. yine bir tıkanmaya doğru giden ideoloji.
kendi kendini kitleyip bir çok sosyologu haklı çıkarmıştır.
git gide bitişe yaklaşıyor.
(bkz: endutriyel futbol)
toplumun yüzde 10'u demokrasinin
nimetlerinden bol bol yararlanıp asalak bir
şekilde yaşarken, kalan yüzde 90 ı için
diktatörlüktür, yoksulluktur, randevulu!
uzun hastane kuyruklarıdır, savaşlarda
ölmektir. özetle budur kapitalizm, gerisi küçük
teferruatlardır.
kibarca orospu çocukluğudur. zaten şu parayı bulan götler yok mu her şeyi onlar başlattı. oğlum niye buluyorsunuz lan parayı? hayır derdiniz nedir rusa falan mı gidecektiniz neden buldunuz anlamadım ki.
işsiz insana danışmadan, habersiz sigortalı yapıp gss borcu çıkartmaktır. orosbu çocukluğunu devlete bile ihraç etmiştir!
"siktirin gidin komunist şakirtleri!" demek istiyorum.
http://24.media.tumblr.co...lf0nVBQK1r7k54qo1_500.jpg
en güzel hisleri, en güzel duyguları para ile ölçmeye çalışan, refahını başkasının çilesine, ölümüne dayandıran düşünüş tarzıdır.
insana insanlığını unutturmuştur. adeta dişli yapmıştır makineye.
vahşi olmuştur, ılımlı olmuştur da bir hümanist olmamıştır.
kimine göre düzendir. kimine göre hayal. bana göre şerefsizliktir ya neyse.
-Az önce o adama ne dedin ?
+Daha hızlı çalışmasını söyledim !
-Ona ne kadar ücret veriyorsun ?
+Günde 15 dolar !
-Ona vereceğin parayı nerden buluyorsun ?
+Malları satıyorum !
-Bu malları kim üretiyor ?
+o yapıyor !
-bir günde kaç tane mal üretiyor ?
+50 dolarlık
-o halde,bırak ona ödeme yapmayı,kendisine daha hızlı çalış demen için sana günde 35 dolar ödüyor !
+ha ? ama makineler bana ait !
-peki bu makineleri nasıl elde ettin ?
+malları satıp aldım !
-iyi de o malları kim yaptı ?
+kapa çeneni seni duyabilir !
20 dakika kar yağınca, aman milyon dolarlık futbolcular sakatlanmasın diye maçların ertelendiği ama aylardır karda kışta soğukta, elektriksiz, susuz, açlıkla ve hastalıkla boğuşup yaşam mücadelesi veren VAN'lı depremzedelerin zerrece umursanmadığı sisteme denir.
her dünya görüşü gibi temelinde erdemli görüşler yatan savıdır.

insanın emek aracı olmasından yana değildir yani insana kıymet verir. "makine dururken insan neden yapsın ki" mantığı ile işler. pek tabiki haklıdır. yani ülkemizde akşama kadar sadece çay içip muhabbet eden memurların işini pek tabi ki basit bir bilgisayar programı halledebilir. ama mesele sadece istihdam olduğu için bu durumu bir bilgisayar programı ile ortadan kaldırmak imkansız.

mantığı çok güzeldir. yani sen bir inşaat işçisi bile olsan elinde senin işini yapacak bir makine yada alet olsun. "satın aldığın" bir alet. tek şart budur "satın almak" . işini kısa sürede gör ve balığa git, dağa tırman, kayağa git, piknik yap. bir daha dünyaya gelemeyeceksin.

pek tabiki günümüzde hatta asırlar öncesinden çığrından çıkmaya başlamış bir görüştür. diğer tüm görüşler gibi. şimdi direkt insanı emek malzemesi olmaya zorlayıp rANT elde eden bir sisteme devşirilmiştir.

sırf bu yüzden

kahrolsun kapitalizm!
click click savaş başlatır Siyonizm, biri der kominizm oteki ise der kapitalizm ey azizim hava cıvadır biraz postmodernizm, ben anlamam izm diyon peki bozulmasın pirizin.. ozbi
https://24.media.tumblr.c...1tv3WlrO1sijhweo1_400.jpg

Modern devlet, biçimi ne olursa olsun, özü itibarıyla kapitalist bir makinedir, kapitalistlerin devletidir, toplam ulusal sermayenin ideal kişileşmesidir. Üretici güçleri ne kadar çok kendi mülkiyetine geçirirse, o kadar çok gerçek kolektif kapitalist durumuna gelir.

*Engels
sömürgeciliğin emek hırsızlığının şimdiki nesli. koloniden kapitalizme kadar aynıdır mantık parazit olmak. onlarda parazit olmuşlardır. çünkü öncedende gördükleri budur.. tıpkı sınavı kopyayla geçen bir öğrencidir. fakat kabul edilmeli zeki bir ögrenci kaşıkla verip kepçeyle isterken neredeyse kimsenin itiraz etmedigi bir öğrenci.. kapitalizmde bir asci bir usak ve birde efendi vardir asci yemekleri hazirlar hic yemeden usaga verir usak yemegi gotururken kenarından kırpar ve efendiye goturur. efendi ise yer, emreder. asci zayif kalır, uşak ideal, efendi sisman.
bu yazıya 100 yıl önce amerikanın emrine girmezden evvel neredeydiniz sorusunu sorarak cevap vermek gerekir.
kapitalizm hem iyi hem kötüdür.
komünizmin yanında daha zararsız daha basit kaldığı ekonomik sistem yada her neyse.