bugün

Parmak kanserine kadar yolu var bu alışkanlığın mazallah.
test çözmeye adapte olmak için yapılan; fakat başkasının konsantresını bozan bir tür tik.
derste sıkıntının doruklarındayken yaptığım şey.
bir süre sonra otomatiğe bağlayan alışkanlıktır. ders dinlerken tahtada hocanın yazdığına bakarken el istemsizce kalemi bulur ve kaleme parmaklara konsantre olmadan başlarsın çevirmeye bunun farkına ancak kalem elden düştüğü zaman varırsın.
görmekten tiksindiğm şeydir artık.sınıfın yarısından çoğu yapınca hoş hissetmio insan.eski yıllar geldi aklıma
tuttumu yakanızı bırakmaz. ders çalışmaya diye oturur eliniz uyuşuncaya kadar kalem çevirirsiniz. * sınaw da pat küt yere düşer tek kalemle sınava girme lüksüne sahip olamamanıza neden olur. güzeldir hoştur.
alışkanlıklar arasında belki de en zararsızlarından biri.
Türk kalem çevirme birliği bile vardır.
http://www.penspinning-tr.com/
gerçekten gayretli bir şekilde üzerinde çalışılırsa hertürlü numaralar yapılabilir, hele ki kendi hareketlerinizi bulabiliyorsanız...
kalem çevirmenin de özellikle işi bilmeyen kızlar üzerinde azdırıcı bi etkisi olduğunu düşünüyorum...
- esra bak bu çocuk çok deli kalem çeviriyor
- tamam ben soyunuyorum gelsin yatağa...
45 dk boyunca dünyanın en rahatsız yeri olan tahta koltukta oturup sıkılırken zaman geçsin diye yapılan ve zamanla alışkanlık haline gelen hareket.
bir kere başlanırsa bir daha bırakılması zor alışkanlıktır. *
derste can sıkıntısından sıklıkla yapılan ve sıkının dozu arttıkça kaleminde hızının artmasıyla bir süre sonra uçup birkaç sıra ötede kalem aramakla sonuçlanabilen alışkanlık.
sayısal öğrencilerinde, sık görülen davranıştır. dahada hoşu vardır.
başparmak ekleminin üzerinde, kalem çevirmek.
daha çok tahta kalemlerinde olur.
GENELLiKLE OKUL SONRASI TERKEDiLEN ALIŞKALNLIKTIR.
çeviremeyen bünyeleri deliye döndüren alışkanlık.

-- ya nasıl çeviriyosun kızım öyle bana da öğretsene!..
++ izle de gör bi' kere parmaklar işlek olacak her an kalem düşecek hissiyle tetikte, sonra...
ortaokula başladığım yıl "sadece inallılar * yapabilir oğlum onu, sen yapamazsın" şeklinde ezildikten sonra, orta 2'de sınıfın en hızlı kalem çeviren adamına dönüşmemi sağlayan hareket. başlayalı 14 yıl olmuş, hala faydasını görmedim bu arada.
http://www.cevirbitombow....d=1184214%3AVideo%3A19862
üniversitede şu çılgınlığa dönüşür

(bkz: usb kapagini takip cikarmak)
son iki yıldır yapmadığım fakat özlem duyduğum eski bir alışkanlığımdır. sanırım elime pek kalem almamamdan kaynaklanmakta.
ders çalışmanız gereken dakikada, tüm dikkatinizi düşürmemeye çalıştığınız kaleme vermenizi sağlayan alışkanlık.
işaret parmağı, orta ve baş parmak ile yapılabilen bir tik haline dönüşmüş olan öğrenci yeteneğidir. kalemi işaret ve baş parmak ile hafifçe tutup orta parmak ile alttan uygulanacak kuvvet ile havada bir kaç tur attırıp aynı şekilde geri tutabilmektir. bu konuda kendisini geliştirmiş kişiler kalemi aynı şekilde tavana kadar yollayıp geri tutabilirler.*
bazen zor duruma düşüren harekettir.

ortamda hoşlandığınız kız da vardır, e tabi el kol durmuyor heyecandan mnskyim, sürekli çeviriyorsun... kız sizden çok kaleme bakar, abi de kaleme takılır durur... sürekli sinirli bakışlar, oflar poflar... kime lan havan abi? heyecanlandık işte, elim gtüm durmuyor. ama birden

-çevirme lan .arrak gibi şu kalemi!

abimin öküz olduğuna mı, yediğim lafla öyt diye kalmama mı üzüleyim bilmiyorum.
sıkıcı derslerin vazgeçilmez etkinliği olan kalem çevirmenin*, okul bitse dahi, dahil olduğu kişiden bir türlü ayrılamamasıdır.

iş hayatında, evde, kitap okurken vs. her daim kendini hissettirir. güzeldir nitekim.
baş parmağınızla işaret ve orta parmak arasına sıkıştırılmış kaleme orta parmakla yapılan baskı sonucu baş parmak etrafında kalemin dönüp tekrar ilk halini aldığı ve baş parmak ile işaret parmağı arasındaki kalemin orta parmakla alttan desteklenip daha çok işaret parmağının baskısıyla havaya fırlatılıp genelde yarım tur attırılarak çevrildiği olmak üzere iki temel stile sahip olan aktivitedir.*

pis bir alışkanlıktır.
dikkatli olmak gerektiren tüm işler (ders dinlemek, manzara seyretmek, kız/erkek arkadaşı dinlemek...) esnasında yapmanın tamamen sakıncalı olduğu, bırakılması zor alışkanlık. Kaleminizi çevirmek beyninizin raminden yerken siz sıkılan kız arkadaşınızın farkına varamayabilirsiniz. sonra da ilişkiye format gelebilir.