bugün

öğrencilik zamanında kazanılan ve terkedilmesi zor alışkanlıklardandır.
can sıkıntısına birebir olan ve genelde can sıkıntısı sonucu baş gösteren alışkanlık.

hala derslerde elimdeki rotring'i çevirmeden duramam...
sınav esnasında da kendisini gösteren alışkanlık. kalem düştüğü an tüm sınıfın öfkeli öfkeli bakması ile son bulur en azından o sınav için.
öğretmen sınav kağıtlarını dağıtırken stresli bir şekilde yapılan eylem.
genelde ortaokul yıllarına dayanan bir alışkanlıktır. özellikle stresli zamanların büyük kurtarıcısıdır. tek sorun düşme tehlikesi.
(bkz: kalem çevirmek)
dikkatli olmak gerektiren tüm işler (ders dinlemek, manzara seyretmek, kız/erkek arkadaşı dinlemek...) esnasında yapmanın tamamen sakıncalı olduğu, bırakılması zor alışkanlık. Kaleminizi çevirmek beyninizin raminden yerken siz sıkılan kız arkadaşınızın farkına varamayabilirsiniz. sonra da ilişkiye format gelebilir.
baş parmağınızla işaret ve orta parmak arasına sıkıştırılmış kaleme orta parmakla yapılan baskı sonucu baş parmak etrafında kalemin dönüp tekrar ilk halini aldığı ve baş parmak ile işaret parmağı arasındaki kalemin orta parmakla alttan desteklenip daha çok işaret parmağının baskısıyla havaya fırlatılıp genelde yarım tur attırılarak çevrildiği olmak üzere iki temel stile sahip olan aktivitedir.*

pis bir alışkanlıktır.
sıkıcı derslerin vazgeçilmez etkinliği olan kalem çevirmenin*, okul bitse dahi, dahil olduğu kişiden bir türlü ayrılamamasıdır.

iş hayatında, evde, kitap okurken vs. her daim kendini hissettirir. güzeldir nitekim.
bazen zor duruma düşüren harekettir.

ortamda hoşlandığınız kız da vardır, e tabi el kol durmuyor heyecandan mnskyim, sürekli çeviriyorsun... kız sizden çok kaleme bakar, abi de kaleme takılır durur... sürekli sinirli bakışlar, oflar poflar... kime lan havan abi? heyecanlandık işte, elim gtüm durmuyor. ama birden

-çevirme lan .arrak gibi şu kalemi!

abimin öküz olduğuna mı, yediğim lafla öyt diye kalmama mı üzüleyim bilmiyorum.
işaret parmağı, orta ve baş parmak ile yapılabilen bir tik haline dönüşmüş olan öğrenci yeteneğidir. kalemi işaret ve baş parmak ile hafifçe tutup orta parmak ile alttan uygulanacak kuvvet ile havada bir kaç tur attırıp aynı şekilde geri tutabilmektir. bu konuda kendisini geliştirmiş kişiler kalemi aynı şekilde tavana kadar yollayıp geri tutabilirler.*
ders çalışmanız gereken dakikada, tüm dikkatinizi düşürmemeye çalıştığınız kaleme vermenizi sağlayan alışkanlık.
son iki yıldır yapmadığım fakat özlem duyduğum eski bir alışkanlığımdır. sanırım elime pek kalem almamamdan kaynaklanmakta.
üniversitede şu çılgınlığa dönüşür

(bkz: usb kapagini takip cikarmak)
http://www.cevirbitombow....d=1184214%3AVideo%3A19862
ortaokula başladığım yıl "sadece inallılar * yapabilir oğlum onu, sen yapamazsın" şeklinde ezildikten sonra, orta 2'de sınıfın en hızlı kalem çeviren adamına dönüşmemi sağlayan hareket. başlayalı 14 yıl olmuş, hala faydasını görmedim bu arada.
çeviremeyen bünyeleri deliye döndüren alışkanlık.

-- ya nasıl çeviriyosun kızım öyle bana da öğretsene!..
++ izle de gör bi' kere parmaklar işlek olacak her an kalem düşecek hissiyle tetikte, sonra...
GENELLiKLE OKUL SONRASI TERKEDiLEN ALIŞKALNLIKTIR.
sayısal öğrencilerinde, sık görülen davranıştır. dahada hoşu vardır.
başparmak ekleminin üzerinde, kalem çevirmek.
daha çok tahta kalemlerinde olur.
derste can sıkıntısından sıklıkla yapılan ve sıkının dozu arttıkça kaleminde hızının artmasıyla bir süre sonra uçup birkaç sıra ötede kalem aramakla sonuçlanabilen alışkanlık.
bir kere başlanırsa bir daha bırakılması zor alışkanlıktır. *
45 dk boyunca dünyanın en rahatsız yeri olan tahta koltukta oturup sıkılırken zaman geçsin diye yapılan ve zamanla alışkanlık haline gelen hareket.
gerçekten gayretli bir şekilde üzerinde çalışılırsa hertürlü numaralar yapılabilir, hele ki kendi hareketlerinizi bulabiliyorsanız...
kalem çevirmenin de özellikle işi bilmeyen kızlar üzerinde azdırıcı bi etkisi olduğunu düşünüyorum...
- esra bak bu çocuk çok deli kalem çeviriyor
- tamam ben soyunuyorum gelsin yatağa...
Türk kalem çevirme birliği bile vardır.
http://www.penspinning-tr.com/
alışkanlıklar arasında belki de en zararsızlarından biri.