bugün

kadir inanır filmlerine aşık kişilerce bilinebilecek aforizmalar bütünüdür. kendine has bir stili olan kadir inanır , kadirizm denen akım doğrultusunda birçok filmde birçok büyük kelam etmiştir. işte bunlara kadir inanır'dan aforizmalar denebilir.

birkaç örnek vermek gerekirse:

+ tatar ramazan filminde , kirmastılı'dan bıçak isterken kirmastılı nasıl bir bir bıçak istediğini sorar. kadirizm kendini hemen belli eder ve şu söz çıkar ağızlardan bir çırpıda:
''ben bir adama iki kere bıcak sallamam! ona göre bir bıçak olsun...''

+ dila hanım filmindeki ''yayla çorbası istiyorum'' deyişiyle , kılcal bir dumur durumu yaşatması gayet normaldir.

+ yaban filminde , gülşen bubikoğlu'ndan bacağını kesmesini isterken , ''hayır yapamam!'' cevabını aldığında
''evet yapabilirsin! çünkü sen de beni seviyorsun... kes artık! kessssssss!!! keeeeeeeees!!!'' diyip ağlaması , ancak film izlenip de görülesi ve yine ancak o zaman ne olduğu anlaşılabilen bir başka klasiktir.

+ ceza isimli filmde oynadığı kumarbaz rolündeki ''zarların sırrını çözdüm usta'' ile ortalığı yıkar! viskiye fondip çakar. ardından gelen ''bana bi nal! bana bi nal!'' ise son noktayı koyar...

bu gibi aforizmaları , etkileyici replikleri çoğaltmak mümkündür. önemli olan kadirizm felsefesini anlayıp , o söylemeden söyleyeceği cümleyi ve yapacağı hareketi tahmin edecek düzeye gelebilmektir...

yeri gelince bağırman ,kumar masasına tekmeyi basmanla, yeri gelince ağlaman, kardeşlerin için fedakarlıkların en büyüğünü yapmanla ve yine yeri geldiğinde kadirizmi yaşatmak adına her şeyi yapabilmenle seni seviyoruz be kadir inanır. keşke o filmler sinema salonlarında yayınlandığı tarihte gidip , o salonda izleyebilmiş olsaydık. onun havası da bir başka olurdu yemin ederim...

buna kim inanır? kadir de inanır ben de inanırım diye iğrenç bir espri niteliğinde bu entryyi de bitiyorum... *
ortak çevrede dönen geyiğin şekillenmiş halinin sözlüğe aksetmesidir. aslında kadirizm ne bir kitaba sığar ne entrynin izin verdiği karakter sınırına! çünkü kadir baba'nın ettiği kelamlar sınır tanımaz, "mmhıah temiz örtü ser, servis getir!!!" der. akabinde "cebimden omuzumdan sırtımdan inmiyorsunuz...kime bu çalım boyalı yumurtalar", "yayla corbasi istiyorum!!! bol naneli olacak!" ile fatality yapar.

(bkz: beğendin mi artık senin)
(#392230)
(#395436)

klasiklerdendir...
(bkz: sus ulennnn köpekkk) *
(bkz: dikkat spoiler icerebilir)

bir filminde, geneleve giden bir kabadayiyi dover. sonra da yanindaki iki adamina seslenir:

- su adami soyun. bana da bi tane havuc getirin uleeeen.

havuc mu ne alaka, sivri ve sert *
- ben bu oyunu bozarım