1. 1.
  binbir türlü suç işleyip hapse girmiş insanların kendilerini acındırmak ve halkın iyi niyetini sömürmek için kendilerine koydukları isimdir.
  4 ... saturn
 2. 2.
  herkes kendi kaderini belirler dedirten sacma soz obegi.
  1 -1 ... posion
 3. 3.
  duygu somurusu sadece. insan kaderini kendi cizer. yok kaderinde bir yanlislik varsa ve kaderini kendi duzeltmek istiyorsa sonuclarinada katlanmak zorundadir.
  ... mese odunu
 4. 4.
  düştüm maphus damlarına
  öğüt veren bol olur...

  sözlerinde olduğu gibi kaderin cilvesine yenik düşmüş mahkumları tanımlamak için kullanılır.
  ... alec yulin
 5. 5.
  kriz döneminde, müşterilerinden alacaklarını alamayıp borçlarını ödeyemediğinden dolayı batan bir şirketin yöneticisi, bir hata eseri ölümle sonuçlanmış trafik kazaları (kazaların hepsi, aşırı sürat yada alkolden olmayabiliyor. )vs. gibi tüm insanların başına gelebilecek suçlara karışmış mahkumlara verilen genel isim.
  -1 ... lts66
 6. 6.
  aslında bir insanı bir yere kapatmak suçtur. ama kapattığınız bir suçluysa bu bir cezadır.
  içerdekilerin bazılarının suçlu , bazılarının suçsuz olduğu muhakkak . aslında suçlunun kendini mağdur hissetmesi de normaildir . zira herkes suç işliyor ben niye yakalanıyorum diye düşünüyordur.

  (bkz: bana bir şeyhler oluyor)
  -1 ... cinayetsaati
 7. 7.
  görüp görülebilecek en saçma tabirlerden biridir.

  fazıl say arabesk yavşaklığından utanıyorum sözlerini açıklarken -bir beşnbirk programıydı yamulmuyorsam- şöyle birşeyler söylemişti,

  --spoiler--
  benim söylemek istediğim tam olarak arabesk müzik değil, arabesk müzik yapanlar, arabesk müzik dinleyenlerle bir alıp veremediğim yok, ben arabesk ruhtan bahsediyorum. olup bitenler arabesk ruhun soylulaştırılmasıdır.
  --spoiler--

  ulan kader mahkumu diyosun fazıl say diyosun arabesk yavşaklık diyosun ne lan bunlar dallama dersen; dur bir dakika bak anlatıyorum sinirlenme hemen derim, bi bira da sana açayım hatta.

  şimdi flash tv de bir program var, hapishane ortamı yaratılmış parmaklıklar filan var, arkada ranzalar var insanlar kederli kederli bakıyor, atletlerle uzanıyor, ortada iki abi tavla oynuyor, birileri menemen yapıyor bildiğin hapishane ortamının tüm detayları düşünülmüş. dilberay diye bir hanımteyze de üstünde pijamasıyla şarkılar türküler söylüyor ve her şarkı türküyü kartal e tipinden mamak f tipine kader mahkumlarına armağan ediyor, kocası abisi kardeşi içeride yatan insanlar arayıp istek parça istiyor, birlikte kederleniliyor. bu şarkıların türkülerin birilerine armağan edilmesi işte, fazıl say ın bahsettiği bu ruhun soylulaştırılmasının tam karşılığı işte, kızkardeşini kendisine tecavüz eden adamla evlenmek istemediği için öldüren adam da var onların içinde, beş yaşında kız çocuğunu taciz eden adam da var, sevgilisine mesaj atan adamın baldırına bıçak takan adam da var o "kader mahkumu" dediğin adamın içinde, birahanede eften püften çıkan bi kavga yüzünden adam yaralayan da var, sen o adamların acısını paylaşıyoruz ayağına reyting için böyle saçma ortamlar yaratır, bu adamlara şarkı türkü armağan edersen bu saçma sapan düşünceyi önemsemiş oluyorsun, değer vermiş oluyorsun, belki zerre kadar umurunda değil o insanların hayatı ama sırf biraz daha reyting için bu hayatları, bu ruhları soylulaştırıyorsun bal gibi.

  yoksa herkes kaderini kendi yazıyor ve mahkum oluyoresa da kendi mahkum oluyor, kaderin kimseyi mahkum ettiği yok. bu bal gibi de arabesk bir ruh ve bunu soylulaştırmak ciddi derecede zararlı.

  ben nihat doğangillerin fenomen olduğu ülkede mutluyum, bu insanlar üzerinden para kazanmaya çalışan programların yayınlandığı tv kanallarını izlemekten memnunum dersen o zaman harbi batsın bu dünya der, ben de aranıza katılırım.
  1 ... hayvan herif
 8. 8.
  yenik düşersin birgün sende öfke ile iradene
  kapılır gidersin dünyanın türlü türlü haline
  bir anlıktır boşluğun silkinir gelirsin kendine
  buz tutar kelepçe kolunda alırlar ifedeye

  sorarlar birer birer geçmişi, anılar hep döner geriye
  kelimeler o an düğümlenir boğazında bakarsın öylesine
  hıçkırarak ağlarsın tüm yaşadıklarım bir rüya mı diye
  buz tutar kelepçe kolunda alırlar nezarete

  yapayalnız kalırsın elem keder içeresinde
  bir ümit beklersin mahkeme günü gelir mi diye
  kurtarıcın olacaktır gelen kişi bir çanta dosya ile
  buz tutar kelepçe kolunda alırlar hücreye

  gün olur geçen zaman arkadaşın olur sigara ile duman
  çekersin içine bir nefes sarhoş olursun zaman zaman
  derken gelir çatar o gün çıkarırlar kürsüye
  müebbet yemişsin kelepçe kolunda alırlar mapushaneye.

  gençay yusuf bayraktar
  ... recomax
 9. 9.
  kader de yazılan kötü olayların başa gelmesi sonucu söylenen isyan sözcüğü.
  1 ... matrockman
 10. 10.
  (bkz: kadere mahkumlar)
  ... firstofall