bugün

Hayat kısa, maya ve orada kimse var mı haricindeki tüm kitaplarını okuduğum yazar. Bana felsefeye başka bir açıdan baktıran yazar. kesinlikle başka felsefe kitaplarıyla kıyaslayamam bile. Jostein gaarder'ın dili sıkmayan, aksine eğlendiren, okudukça merak ettiren ve aynı zamanda şiirsel bir dil. Sanki bir film izlermişçesine geziyorsunuz satırlarda. Zaten okurken burnunuza norveç'in temiz havası geliyor, huzur doluyorsunuz..

Tüm kitapları;

iskambil Kağıtlarının Esrarı
Hayat Kısa
Aynadaki Muamma
Orada Kimse Var Mı
Sofie'nin Dünyası
Maya
Portakal Kız
Sirk Müdürünün Kızı
Joker küçük bir delidir
Herkesten farklıdır o
Ne sinektir ne karo, ne kupa ne de maça
Sekiz veya dokuz, papaz veya bacak değildir
Her şeyin dışındadır, ötekilerle aynı yere ait değildir
Gerçi öbür kartlarla aynı pakette bulunur,
Ama orası onun kendi evi değildir aslında
Bu yüzden de çıkarılıp bir kenara konabilir, hiç arayanı soranı olmadan

Jostein Gaarder - iskambil Kâğıtlarının Esrarı
cin gibi yazardır.
sofie'nin dünyası kitabıyla felsefeye hayran kalmamı sağlayan yazardır.
sofie nin dünyası kitabından çok iskambil kağıtlarının esrarı kitabına hayran olduğum yazmayan, adeta anlatan yazar.
(bkz: norveç edebiyatı)
norveçli yazar.
kendilerini iskambil kağıtlarının esrarı kitabıyla tanıdım ve dedim ki bu kurgu, bu ne yaratıcılık, bu ne felsefe, bu mümkenmellik dedim.
kendisi çok beğenilen ve birçok dile çevrilen sofienin dünyası adlı felsefe tarihi üzerine yazmış olduğu mükemmel romanın, eşsiz yazardır.
Sofinin Dünyası ile felsefeyi sevdirmiş, ilk fırsatta tekrar okuyacağım yazardır. Ayrıca kızlar tarafından Portakal Kız okunmalıdır *
felsefenin gereksizliğini savunanların felsefeye bakış açısını değiştirebilecek eserleri olan takdir edilesi yazardır.
" astronotlar üzerinde yaşam olan başka bir gezegen keşfetse, herkes müthiş şaşırır ama kendi gezegenlerinin varlığı hiç de şaşırtmıyor onları." diyen, insanın kendini keşfetmesine yardım eden yazar kişidir.
Felsefe tarihi üzerine yazılabilecek en ilginc kitabın, sofi nin dunyası, yazarıdır. Jostein Gaarder'in yeni kitabı Portakal Kız da yayımlanmıstır.
iskambil kağıtlarının esrarıadlı kitabına hasta olduğum yazar.