bugün

ayn rand'ın atlas shruggedromanında sıkca bahsettigi kahramanın adıdır. oyle ki bu kahraman her bes sayfada bir who is john galt? soru tumcesi icinde gecer. objektivizmi simgelemistir yazar bu karakterde, her anlamda mukemmel otesidir adeta. bu kadar kahramanı abartması yazarın edebi yanına golge dusursede ince kurgusuyla size herseyi cabucak unutturur.
Ben John Galt'ım. Hayatını seven adamım. Diğerlerine olan sevgisini feda etmeyen adamım. Sizi kurbanlarınızdan mahrum bırakan, böylelikle dünyanızı yıkan adamım. Eğer bilmekden nefret eden sizler, neden yok olmakda olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, şimdi onu söyleyecek olan adam da benim.

ayrıca bakınız:
http://www.objektivist.net/SifirOlanlar.htm
Söylediklerimin tek kelimesini bile duymamış gibi yapabiliyorsunuz diye, benimde o sözleri söylememiş gibi davranmaya razı olacağımı nerden çıkartıyorsunuz?

Demiştir kendisi
johngaltın andı:
hayatım ve hayatıma olan sevgim adına yemin ederim ki hiçbir zaman bir başka insan için yaşamayacağım ve başka bir insandan benim için yaşamasını istemeyeceğim
insan yaşamak için hayatında üç şeyi değer olarak kabul etmelidir: Mantık Amaç Özsaygı
filminin 2008'de yayınlanacağı resmen duyurulmuş olan, angelina jolie nin yanında herkes brad pitt oynayacak diye yakıştırmalarda bulunurken anlaşmaya varılamamış ve karakteri Vadim Perelman isimli ukranynalı bir oyuncu canlandırmıştır.

http://www.imdb.com/title/tt0480239/
insan tabiatının gerektirdiği hayat, akılsız bir hayvanın hayatı olmadığı gibi, yağmacı bir serserinin, mırıldanıp duran bir mistiğin hayatda değildir. Düşünen bir varlığın hayatıdır. Güç kullanmakla ya da sahtekerlıkla yaşanan hayat değil, başarılarla yaşanan hayattır, ne pahasına olursa olsun hayat değildir, çünkü insanın sağ kalmasının bedelini ödeyen tek şeyi vardır, o da mantıkdır.

insanın hayatı, ahlakın standartlarıdır, ama kendi hayatınız bunun amacıdır. Eğer hedefiniz dünyada var olmaksa, eylemlerinizi ve değerlerinizi insana uygun standartlara göre seçmeniz gerekir, hayatınız olan o tek varlığı sürdürme, doyuma erdirme, zevkini çıkarma değerlerine uygun olarak seçmeniz gerekir. john galt (bkz: ayn rand)
klasik bir ayn rand karakteridir. zeka olarak uçlardadır. vücut olarak da, karakter olarak da mükemmelize edilmiştir. asla işemez veya sıçmaz, bir nevi supermandir. süper gücü ise zekasıdır. dünyanın motorunu durduran, atlas'ı yolundan alıkoyan adamdır. dünyamızda var olmayan fakat var olabilmesi çok şeyi değiştirebilecek olan tiplemedir. en karizmatik karakterler listesinde ilk 5e rahat girer.
nietzsche'nin üstinsanı'nın ayn rand'ın kalemiyle yeniden vuku bulmuş halidir. kendisi hem ideal erkek, hem de ideal insan olarak lanse edilmektedir kitapta.
bi nevi "kim ulan bu erol egemen" vakasıdır.
ayn rand tarafından idealleştirilmiş karakter. eylemleri rasyonel ve mantık tabanına oturmuş vaziyettedir. atlas silkindi'yi okunur kılar.

"hayatım ve hayatıma olan sevgim adına yemin ederim ki, hiçbir zaman bir başka insan için yaşamayacağım ve hiç kimseden benim için yaşamasını istemeyeceğim"
2008 yapımı yabancı sinema filmi.
(bkz: who is john galt)