bugün

zamanında böyle bir motosiklet markası vardı.
(bkz: jaba)
(bkz: java)
bi motosiklet markası.

http://images.gittigidiyo...otor-jawa__17942831_0.jpg

birden çocukluğum geldi aklıma,
ve rüzgarla yaptığım yarışlar...
çekoslavak malı motorsiklet markasıdır.Fabrikası kapanmıstır.
pendik tarafında bir yerleşim yeri. jawa'ya giden minibüsler bile var.
kara jawa derler alanya'da. şekli ve egzostuyla (çıkardığı ses ve dumandan dolayı) meşhurdur.
bir dönem ülkemizde istanbulda da fabrikası olan çekoslovak motosiklet markası.
tek silindir iki zamanlı ikiyüzellilik makinasının sesi bana göre gelmiş geçmiş en güzel motosiklet sesidir. hele o gaz kesince çıkardığı tın tın tın sesi..hogar denen iki silindirli üçyüzellilikten çıkmaz o ses mesela .
altmış sonu yetmiş başındaki kırmızı olanar restore edilince çok güzel vintage bir görünüme giriyor.
1929 Çek motosiklet üreticisi Jawa Frantisek Janecek tarafından kuruldu. Jawa ismi Janecek ve Wanderer isimlerinin ilk iki harfinden oluşmuştur.
Jawa firması makineli tüfeklere el bombası üreten eski bir cephane fabrikasının dönüşümü ile kurulmuştur. Firma sahibi Bay Frantisek Janeéek 1920 'lerin ortalarında iki tekerlekli motorlu araçlar üretmeye karar vermiş ve üretime başlamıştır. Üretimi hızlandırmak ve 500 cc. Motosikletler üretebilmek için Almanya'dan Wanderer firmasından lisans almış ve iki ismin ilk hecelerinin birleştirilmesiyle yeni şirketin ismi olan JAWA ismi ve markası türetilmiştir. Yeni marka 9 Kasım 1929 yılında 65822/Bern sıra numarası ile patent koruması altına alınmıştır. Jawa markası özellikle sportif başarılarıyla meşhur olmuştur. Muvaffakiyetler 1930 yılında ilk altın madalyasını Uluslararası 6 Gün Rekabet Yarışları/off-road kazanmasıyla başlamıştır. Başarılar 2.Dünya Savaşının bitmesinden sonra 15 World Trophy, 11 Silver Vase ve 25 kez de muhtelif Avrupa Şampiyonluk unvanları kazanmasıyla devam etmiştir.
efsane motor.
71 model bir tanesini gözüme kestirdiğim motosiklet markası. 600 liraya alıp, biraz masraf yaptıktan sonra hafta sonu motoru yapma planım var.
Bir zamanlar bende 1974 model kırmızı renkli kısa direksiyonlu bir tane vardı. Heves edip almıştım 150 liraya. Platin arızası verince bende uğraşmadım tamircinin birine 100 liraya verdim. Bir kaç gün sonra satın aldığım arkadaşla karşılaştım motor nerde dedi bende anlattım durumu. Meğer beni arıyormuş eleman. Bir tane koleksiyoncu 1500 lira veririm getirsin motoru alayım demiş. Ben nerden bileyim bu tosbağanın öyle kıymetli olduğunu.
her zaman sahip olmak istediğim motor markalarından biridir. bunların 350lik çift silindirli ogar denenlerini çok seviyorum. piyasada tek silindir 250cc olanları daha fazla. bir bu, bir de yamaha rx 115'i çok seviyorum. aslansın gara jawa. öyle bir motordur ki arkasından şarkılar yazdırmıştır.
https://www.youtube.com/watch?v=lPP7NWwvl2k
güncel Önemli Başlıklar