bugün

görsel
En karizmatik italyan mafyası babası doktora derecesi olan bir fizik profesörü olan michael navarra’dır, evet adamların mafya babaları bile entellektüel bir de bizdeki bohçacılara bakın.
geçenlerde tv de gördüm. babaları toplamışlar.
hiç te öyle çizgili takım falan giymemişlerdi. bizim buralarda sokaklarda hava almaya çıkan ya da camiye giden insanlar gibiydiler.
şaşırdım tabi.
- bir italyan mafya sözü vardır;

“ herkes suçluysa, kimse suçlu değildir diye. “

yani topluca kaçarsak yok yazılmayız.
emir komuta sistemi ile baştakinin suçlu olduğu asla ispatlanamaz.
Eski gücünü çoktan yitirmiş, şimdilerde hani nasıl derler varlığını kurumsal olarak devam ettiren organizasyon.

Tabi bu kurumsallaşma çok öncesine dayanıyor fakat artık italyan mafyası dediğimiz şey farklı bir yapı haline geldi. Adeta Ülkeye entegre oldu. Mecliste, akademide, ticarette, sporda, sokakta, evde, hastanede... italya'da mafya her yerde! Fakat bizdeki o mafya algısıyla karşılamayın bunu.

Bildiğimiz tipik, hani bizdeki kabadayı kıvamında kalan babalar bile artık entelektüel yollara saptılar, serseriliği çoktan terkettiler.

Yine illegal ama illegal gibi olmayan illegal!

Şon 10 yıldır moda arnavut mafyası. bir ara öyle bir estiler ki fırtına biçirecek kimse kalmadı. Halen güçlüler ama daha temkinli gidiyorlar. Çeçenler de mesela çok güçlü, çok iyiler... Ruslar ve Japonlar zaten kemikleşmiş, ekol haline geldiler. Latin Amerika'da olay genel olarak bellidir, harala gürele kan döker uyuşturucu satarlar; onların işi sabit.

Demem o ki bu saydıklarım dışında tabi çok örnek var fakat hepsini de gidip gelip önünde sonunda italyan mafyası etkiliyor. Zaman içinde bir kısmı taklit etmeye kalktıysa da hem komik durdu hem de işlemedi zaten.

italyanlar Vizyon olarak diğerlerinin 1000 adım önündeler.

Ve bana kalırsa bu yüzden her zaman en iyisi!
Mafya mafyadır, uzak durulmalıdır, kanımca.
(bkz: restoranda çalışırken yakalanan mafya şefi)