bugün

160 frankmış.

görsel
https://twitter.com/Darkw...tatus/1484105342535487488
biz burada bir frank ile idare ediyoruz adamlar 160 frank ile elektrik faturası ödüyor. gerçekten çok yazık...
adamın maaşı 5500 frank. yani 80.699,12 Türk Lirası yapıyor bu arada.
https://tr.euronews.com/2...romanya-da-turkiye-kac-nc-
şöyle de bir haber var. listede isviçre yok gerçi ama.
kiminin şöyle dediği:

""Valla bizde isviçre'de yaşıyoruz 3 aylık sabit faturamız 310 frank, o da yetmiyor yıl sonu dekontunda ekstra ödüyoruz... Mumla falan yaşamamız gerek herhalde sizinle aynı faturaya sahip olmak için! Evet Türkiye'de geçim zor ama burada da herkes için güllük gülistanlık değil!"

buna karşın başkasının şöyle cevap verdiği:

"Merhaba isviçrede yaşıyorum. Buradakiler bazen kime ne ödediklerini gerçekten bilmiyor * . adam 310 frank aylık sabit elektrik faturasını ödediğini yazmış. Öyle birşey yok. Tam olarak anlatayım. Elektrik faturaları 3 veya altı ayda bir gelir. 6 aylık fatura 120 Frank ile 180 frank arasında değişir. Oldukça ucuzdur yani. Diğer kişinin bahsettiği 310 frank ise Her ay kira ile birlikte alınan aidatlardır. Bu aidatlar ile Su Isınma Temizlik Kapıcı Gerekirse Tamirci paraları ödenir."

ne olduğu da belli değil.
isviçre ucuz bir ülke değildir, tek bir faturaya bakıp yanılgıya düşmeyin. isviçre, geliri çok yüksek ama çok da pahalı bir ülkedir.
160 ı 6 ya böldüğümüzde 27 frank kadar ediyor.

bir de burada sadece bir aylık elektrik faturası tutarına bakın.

hep deriz, coğrafya kaderdir.
geçen seneydi galiba, eth asistan alımı ilanı vermişti. gidip başvurmuştum. 60 kişi arasında son 5'e kalmıştım. 1 kişi alınacaktı. fakat oradan elenmiştim. 5000 civarı maaş vardı. dünyanın ilk 10 üniversitesinden biri. zürich'te yaşamak, ortasından nehir geçen şehirlerden. üstelik shaffhausen taraflarında da ucuz konaklama şansım olabilirdi. ilk kez 2019'da gitmiştim zurich'e, çok da beğenmiştim. neyse, üzüntüsünü hala hissederim şuramda. sonra yavaş yavaş bıraktık akademiyi. onlar kaybetti bence. evd.
Tüketim kaç kW? Ben göremedim. Gören varsa söylesin. Tüketim üzerinden konuşmak lazım. Gerisi lafı güzaf...
Ulan başlığa bak şampiyonlar ligi gibi…160 ı 6 ya bölüp 100 bulanlar, aylık hesaplarken tl ye çevirip 6 aylıkta tekrar orjinal kura dönüp bunun pahalı olduğunu savunanlar, oralar çok pahalı ama cılar…her tipten var maşallah.
şuradan bakınız .....

Switzerland electricity prices Household, kWh Business, kWh
Swiss Franc 0.208 0.156
U.S. Dollar 0.228 0.171

ülkelere göre ev elektriği fiyatları .......
türkiye orta ucuz sınıfta .... hatta kürtler fatura bile ödemiyor ....

görsel

görsel