bugün

Ben de düşünüyorum da bi sebep ben de bulamadım. Pahalılık olmasa her şey yakın elinin ayağının altında dicem ama pahalılık ve derinleşen yoksulluk bolluğa erişimde büyük engel.
kırmızı ışık...
istanbul'da neden bu kadar yığılma oldu, bu kadar kalabalığa nasıl tahammül ediyorlar acaba ben onu bile anlamış değilim.
eskiden iş var diye gidilirdi de şimdiye kadar hükümetler neden bu duruma bir çözüm bulamadılar?
istanbullu olmak, diğer illerin bu kadar gelişmiş olmaması, deprem neredeyse olmaması, türkiye'nin en büyük ve en önemli şehri olması, zorunluluk, imkanların bol olması.
istanbulu hiç görmedim bile.

Ama zaten gerek yok boşver derdi.
oraya atanmış olmaktır şüphesiz.. yada orda akrabanız sevgiliniz falan filan vardır.. onun dışında durulmaz orda aq..
Şüphesiz ?.
iş imkanı.
babam olacak hıyar.
türkiye'nin en büyük ve en önemli şehri olması.
Türkiye'nin hatta Avrupa'nın önemli şehirlerinden biri. Aradığın her şey burada. Yollar bir Anadolu şehrinden nispeten iyi düzeyde. En azından kavşaklarda sinyalizasyon var. Otobüs ve metro ağı oldukça gelişmiş. Her ne kadar keşmekeş de olsa bir müddet sonra bu ağa alışıyorsun. Gece hayat pat diye bitmiyor.
Annem hep söyler: istanbul'un en köylük yeri bile Ankara'nın ya da başka yerlerin en gelişmiş yerinden daha parlak geliyor gözüme, diye. Bence istanbul zehir gibi bir kez işleyince insana, durmamak diye bir şey imkansız oluyor. Gidebilenlerin dahi bir ayağı ya da aklı burada kalıyor. Farklı bir havası var bu şehrin.
Zorunlu hizmet..
iş ve biraz da alışkanlık sanırım.