bugün

evet beklenen kınama geldi, şimdi israil düşünsün * bu arada islam işbirliği Teşkilatı ne işe yarıyor ve neden var.

https://twitter.com/daily...tatus/1794993610628206739
uluslar arası ceza mahkemesi kararı bile bir şeye yaramıyor, ama şimdilik..

önemli olan, yaşanan olayların kaydedilmesi, not edilmesidir..

israil bu işe başladığından beri:
- izmir-karşıyaka kadar bir toprağı vurdu, vurmadı..
- aylardır bütün dünyanın gözünü üzerine çekti. halbuki, israil 50 senedir filistin'i vuruyordu, bu ilk sefer değildi..
- insanlar başta yaşanan katliamı dahi konuşmaz oldu.. halbuki, o dönemki entry'lerimi silmedim, bin tane adamın ölmesine kalbi hislerle üzüldüğümü belirtmiştim.
- ama, sokaktaki israilli'den spikerlere, devlet yöneticilerinden yahudi sanatçılara kadar o kadar büyük bir kine şahit oldum ki, ben mesela bu kadarını beklemiyordum.. insan, bunlara yaklaşmaya korkar hale geldi.. ben mesela, filistin'den sonra duracaklarına da inanmıyorum.. karşısındaki kadınmış, çocukmuş, hastaneymiş.. umurlarında değil.. bu bir savaş değil, hamas'la mücadele değil, toprak kazanmak değil; başka bir şey bu..
- israil, uluslar arası toplumda 2. dünya savaşı'ndan beri yarattığı bütün mağduriyet algısını yok etti..
- uluslar arası mahkeme kararlarını tanımayarak kural tanımaz bir görüntü verdi.
- 60 senedir filistin sorunuyla ilgilenmeyen bir sürü devleti, hem de 67 sınırları ile filistin'i tanır hale getirdi.. yani bu devletler, israil'in yaşadığı bütün topraklarda, kibarca işgalci diyorlar. bir adım ileri gidelim, bu devletler için israil'in, atıyorum yunanistan ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmaları falan da kadüktür.

ben, israil'in bu çatışmada zararda olduğunu düşünüyorum. yanılıp yakılıp iran'a dalmaya kalksa, iran gibi bir devleti bile mağdur hale getirecekler.. hiç mi idrak edemiyorlar, anlamıyorum.
Bence bu teşkilat çöptür ve katliama ortaktır.
Bu kadar erken olmasının anlamı ne ki.