bugün

kim demiş bunu insa ı intihar etmeye zorlayan tanrı birde chenneme mi atacak.
Direkt cehenneme gitmez Fakat vebali çok ama çok büyüktür.
Çünkü allahın verdiği canı allahdan başka kimse alamaz.
Hem bu fiili işlemek hem de bu bana tesvik etmenin vebali çok büyüktür.
Tanrı onun intihar edeceğini biliyordu, cehenneme falan atamaz...

Bilmiyorsa zaten Tanrı değildir.
kuranda yazan bir kaç kişi dışında kimseye kesin cehennemlik diyemezsiniz.
kim demiş bunu. kesin bilgi mi?
Dünyanın yüküne dayanamayıp ölümü seçen hassas bir kalpsen yazıklar olsun. Ebediyen cehennem.

Ama tüm kötülüğüne rağmen utanmadan yaşayan ve yaşamayı seven adi bir pisliksen sıkıntı yok. Kimin hayatına sıçtığın, kimin katili olduğun önemli değil.
yine ayet paylaşılmamış. çünkü öyle bir ayet yok.

imam bilmem kim böyle buyurdu.
ayet hükmünde kararname gibi bişe.
Direk gidiyorsa kesin 500t iledir.
bi şey olmaz. eden etsin. toprağa karışıp böceklere, hayvanlara, bitkilere falan yaşam verirsiniz
intihar edenin cehenneme gittiğini gören kişi beyanı. Bu kafayı bulmak için içmediğim ot kalmadı amk.
Ama canlı bomba olarak intihar ederse cennet seçeneği hala geçerli sanırım.
Hı ne dedin??
beni şu şekilde düşünmeye iten söylem; tamam allah'ın verdiği canı kendin alamazsın durumlarına katılıyorum. lakin sorarım size; intihar eden bir insanın ruh sağlığı bozuk değil midir, akli dengesi kaybolmamış mıdır? sağlıklı insan canına kıyar mı? hayır dediğinizi duyar gibiyim. ( aslında duyar gibi değilim. okuyucuyu etkim altına almaya çalışırken yaptığım ucuz bir numara sadece)
bizim dinimizde de "akıl sağlığını yitirmiş insan yaptığından mesul değildir "denilmiyor mu?
velhasıl kelam; ben, bu konunun öbür tarafta açıklığa kavuşacağını düşünüyorum.
allah akıl ve de fikir vermiştir. bizleri bu dünyada ona kulluk yapıp, helal kıldıklarına yönelmemizi, haram kıldıklarından da kaçınmamızı istemiştir. ve intihar da haram kıldıkları arasındadır. inanç veya mezhep ayrılıklarından dolayı bu konularla ilgilenmeyenler olabilir. haklıdırlarda, kendi inandıkları din ne diyorsa ona göre davranabilirler, ancak ben müslümanlığı esas alarak konuşuyorum bunu da ayriyeten bildiririm. allah'ın haram kıldıkları arasındaki cezası büyük olan bir durumdur intihar. ve cennet veya cehhenem değil, iki dünya arasında ahiretini aklını kullanamayarak yakanlar arasında kalırlar.
sınavda boş kağıt vermektir.
ön görülenler dışında hiçbir canlının öldürülme inisiyatifi insana verilmediğinden mütevellit caydırıcı etki sağlayan söz.

orospu'nun teki susuz kalmış bir köpeğe kuyu'dan su çekip su içirdiği için peygamber* tarafından cennetle müjdelenebiliyorsa, kendi canına kast eden çok iyi bir insan da intihar etmesi sonucu ölümüyle cehenneme kombine alabilir pekâla.
inanmayanlar daha bir çok sebep bulabilir karşı çıkmak için lakin;

:madem inanmıyorsun bari saygı göster, küfrün sende kalsın.

20. edit: oha lan bu kefereler ne hızlıymış.*
(bkz: ekspres hat)*
(bkz: cok da seyindeydi)
----------> Cehenneme gider
(bkz: Yol tarif etmek)
tek geçerli argümanları bir bakınızdan ibaret olan insanların da inandığını gördüğümüz über $ey.
ayrıca intihar eylemi göt ister. bu da çok önemli bir detaydır.*
detay; (bkz: yazar burda espri yapmış)
var böyle bir $ey, garip ama inananları da hayli çoğunlukta.

tezleri $u, allah'ın verdiği canı sadece kendisi alabilir. farklı. ama, bak;

biliyorum ortada olan konular bunlar, bir ba$ladık ama hayırlısı. ben inanmıyorum mesela böyle bir olaya arkada$, saçma geliyor. $imdi dü$ün ki çok iyi bir insansın, yüreğin hep sevgiyle dolu ama bir yerden sonra dayanamayıp intihar ediyorsun, sonra direkt cehenneme postalanıyorsun. nesi mantıklıdır bunun bilemiyorum, at gözlüklü arkada$lar yorum yapamayıp eksiye abanacaklardır elbet yahut allah'ın verdiğine kar$ı çıkmak bu diyeceklerdir, onlara diyeceğim iki $ekerli istiyorum çayımıdır.

yani senin iyi biri olmanın bir değeri yok abi, istediğin kadar iyilik yap, intihar edersen cehennemdir yerin. neden?

kendi kararı değil midir arkada$ım bu intihar edenin, kaldı ki kendi canı lan, ba$kasının canına kıyanın bile affedilme olasılığı varken bu adamın yanmasının mantığı nerededir?
allah la kontrat mı yaptın diye merakta bırakan önermedir.
ateist adama yakışmayacak sözler... bir de ;
(bkz: direkt)