bugün

(bkz: plagiarism)
(bkz: araklama)
bilimsel yayınlarda kaynak göstermeden alıntı yapma.. meslekten ihraca kadar cezası vardır..
witch is back'in entylerinin tamamına yakınını yazarken yaptığı eylem. inanmayan baksın.
(bkz: asirma)
akademik intihar.
(bkz: orhan pamuk)
(bkz: beyaz kale)
kaynağını hatırlayamadığım bir yerde okuduğum bir cümle:
"bir kişiden alıntı yaparsanız intihal, çok kişiden alıntı yaparsanız araştıma olur."
tanım: tasvip edilmeyen bir harekettir.
(bkz: ihsan dogramacı)
baska birinin yazısını kendi yazısı gibi gosterme.bir cesit hırsızlık*
(bkz: kemal alemdaroğlu)
hırsızlığın entelcesi.

şimdi efendim ben de az çok mürekkep yalamış adamım da sen kendine bilim insanı diyeceksin sonra da kalkıp milletin tezini aşıracaksın... olacak iş değil; devlet buna çözüm bulmalı tez zamanda evet tez...
akademik bir suçtur.

Ancak benim yaptığım araştırmalarda gördüğüm, büyük bir kitle intihalin tam olarak ne olduğunu nelerin intihal olduğunu bilmiyor. Ki bende bu araştırmalardan önce çoğu şeyi yanlış biliyormuşum. Ancak araştırınca doğru şeyleri bulabiliyorsunuz.

Öncelikle akademi de tez yazımı sırasında ve bittiğinde intihal kontrolü yapılır. Bunu yapan programlar var. Öncellikle bu programlar intihal aramazlar. Bu programlar aslında "benzerlik" raporu verirler. Bu benzerliklere tek tek bakılarak intihal durumu ayrıca tespit edilir. Yani benzerlik, intihal demek değildir.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, benzerlik oranı yüzde 30 çıkan bir çalışmada intihal yokken, yüzde 2 çıkan bir çalışmada intihal çıkabilir. Ki kendi araştırmalarımda böyle örnekler olduğunu tespit ettim.

Ancak çoğunlukla her üniversitenin kabul ettiği benzerlik oranı farklı olabilmektedir. Üniversiteler bu benzerlik oranını bir yıl içinde yapılan çalışmaların benzerlik oranları üzerinden hesaplar. Örneğin: AÜ de o yıl içinde yapılan ve kontrol edilen bütün çalışmalarda benzerlik ortalaması yüzde 20 çıktıysa, üniverside kabul edilebilir benzerlik ortalaması da yüzde 20 olmaktadır. Bu bazı üniversitelerde yüzde 30 bazı üniversitelerde yüzde 10 olabilmektedir.

Bu kontrol bu işi yapan programlar üzerinden yapılmaktadır. Ve genel olarak bu programlar 10 çeşit benzerlik kontrolü yaparlar. Bu programları kandırmak belli bir noktaya kadar mümkün ama tavsiye etmem. En nihayetinde yanlış hatırlamıyorsam 5 sene içinde kabul edilmiş bile olsa bir tezde intihal tespit edilirse geriye dönük işlem yapılmaktadır. Artı erken tespit edilirse çok ciddi yaptırımlara maruz kalacağınız gibi bütün emek heba olabilir.
tanım:aşırma demektir.
bir çok üniversite rektörünün başvurduğu yöntem. üniversitelerin neden bu halde olduğunu küçük bi göstergesidir.* *
araştırma görevlisiyken yaparsanız hırsızlık, profesörken yaparsanız alıntı olarak nitelendirilir.
bilimsel iktidarsızlık.