1. 1.
  cehalet mutluluktur dedikleri bu muydu?
  3 ... hastavilla
 2. 2.
  internet deccal mi? sorusunu nihat hatipoğlu'na yöneltmenin zamanı gelmiştir. bu konu daha fazla bekleyemez.
  3 ... prikonch
 3. 3.
  internet şeytandır. imanımızdan etti bizi eyyyyyy.
  2 ... nevilevile
 4. 4.
  Ne ilginçtir ki birçokları da internet ile dindar oluyor, hatta başka dinden müslümanlığa geçiyor. Önemli olan aklını ve vicdanını ne kadar kullandığın. Çünkü her türlü bilgi internette var.
  2 ... insectoidzz
 5. 5.
  nasıl ki matbaa hristiyanlığı bitirdiyse internette islamiyeti bitirecektir.

  sözde kutsal kitabını bir kere okumamış bir sürü saf en azından netten bazı gerçeklerle karşılaşıp aydınlanmaya başlamıştır.
  2 -2 ... inderex
 6. 6.
  Pek bitirmiş gibi değil, tarikatların, "sözler köşkü" gibi organizasyonların youtube kanallarının vs izlenme sayılarına baktığınızda "dinci"leri görebilirsiniz.

  Ama bunları görmemek sizin sucunuz değil. Buradaki mesele internetin senin dinsiz olduğunu bilmesi ve sana kişiselleştirilmiş içerik sunması. Sana çıkan reklamda din olmamasını, gezdiğin internet sitelerinde din olmamasını bilerek hedefliyorlar. Sen seccade almazsın çünkü, sen dini kitap almazsın.

  Sadece deneyin, idefix üzerinden bir adet kuran sipariş sayfasına girin, sorularla islamiyet gibi bir siteye girin ve youtubedan bir din videosunu izleyin bunu 2-3 gün üst üste deneyin ardından karşınıza cıkacak videolar, reklamlar, içeriklere dikkatle bakın. izlenme sayıları, yorumları, kim neler yazmış. Şok olacaksınız. O kadar islamcı ve dindar insan var ki.

  Bu körlük sizin suçunuz değil, senelerce kim ak partiye oy veriyor diye merak etmiştik ki 5 seneden beri insanlar açık açık söyler oldu. Aynı şey. Bazı konular hakkında ortaya sav atmadan önce araştırmak gerekli.
  4 ... sucaman
 7. 7.
  yanlış düşünce. internette ne ararsan onu bulursun.
  2 ... uzaytamircisi
 8. 8.
  .dini henüz bitirilmedi ancak çok uzak olmayan bir gelecekte dinlerin genel olarak oldukça zayıflayacağını söylemek doğrudur. sanılanın aksine avrupa ve diğer gelişmiş bölgelerde de dini inançlar sürmektedir. doksan sonrası nesil ise yapılan anketlerde inançsızlığa doğru hızla ilerlemektedirler.

  internetin yaygınlaşması dine de yayılma alanı sundu elbette ama araştıran kişi her tarafı görebildiği, farklı toplulukları keşfedebildiği için kıyaslayıp dinden çıkabiliyor. burada yazan bizler bile insanların dinsizleşmesine ön ayak oluyoruz. (dinsiz olanlarımızı kastediyorum)

  internetin dini bitirmesi

  the guardian'ın yayınladığı bu grafikte 16-29 yaş aralığındaki insanların kendilerini nasıl tanımladıklarının ülkelere göre değişimi görülüyor. kırmızı dinsizleri, sarı hristiyanları ve gri hristiyanlık dışı dinleri kapsıyor. bu örneğe bakarak tüm dünya'da dinsizliğin yaygınlaşmaya başladığını görebiliriz.

  belki şu anda bile türkiye'de yüzde onluk müslüman olmayan bir kitleye sahibiz.

  benim çekindiğim nokta ise insanların dinsiz olması değil. aksine dinsizliğin faydalı olacağını düşünüyorum ancak bunun popüler bir akım halinde birden olması, düşüncesiz bir kitleye neden olacaktır. yani ne olduğunu bilmeyen müslüman kitlenin birden dinsiz olması pek de faydalı bir değişim değildir

  grafik ve haber için: https://www.theguardian.c...ng-people-survey-religion
  3 ... dehumanized