1. 1.
  Cezaevinde erkekliği alınacak troldür.
  (bkz: delikli boncuk)
  1 ... cehalet felakettir
 2. 2.
  .türkiye bakımından benim bildiğim kadarıyla kökleri hotmail hesaplarına toplu troll mail göndererek başlamıştır. bu maili paylaşırsan bu çocuk için "microsoft yardım kampanyası başlatacak." tarzında gönderiler vardı iki binlerin başında. asıl patlama ise iletişim teknolojilerinin yaygınlaştığı ve aynı zamanda inci sözlüğün güçlendiği döneme denk geliyor diye düşünüyorum. "inci we trust" ve nietzche'den alıntı olarak "bizi öldürmeyen şey güçlendirir." mottolarıyla hareket eden yapı troll kavramını yaygınlaştırmıştır. internet vandalizmi, gerçeği saptırma gibi yan etkileri olsa da siyasete karşı alaycı muhalefet tutumuyla etkin olduğu da görülür
  1 ... dehumanized
 3. 3.
  Sanılanın aksine inci sözlük internet trollüğü arasında yeri çok da olan bir mecra değildir. Troller 4chan'de ve daha alt kültürlerde toplaşıp oluşmuştur. inci sözlük sadece bunların ekşivari tasarımda toplaştığı bir kopyadır. Oluşan farklı kültürlerin hepsinin üstüne çöken inci sözlük önce caps kültürü dediğimiz ve yaratıcısı aslında fbk hot enes saruhan gibi elemanların olduğu oluşuma, bozbaykuşlara çökmüştür. Sahte hikayeler ile saçma sapan primler kasmıştır. Yok vefat eden yazar falan bunlar pazarlama kurgusudur. Aynı 201'de trolleri sürekli besleyen uludağ yönetimi gibi, yapay olgulardır.

  internet trolü bizim deck ile kasılan fenomenler, saçma sapan isimli facebook grupları falan değildir. Troll dediğin 4chan'den çıkar. 4chanden çalınan içerik reddite oradan 9gag'e düşer. Türk troll mecrası bunu çevirerek çalar. Ardından yabancı kaynakta bored panda vs haberleştirir, onedio da oradan çalar. Türk internet yönetimi budur tam olarak.
  ... gilberto de vivo