bugün

lenovo ideapad'imde 4 gb ram ile kullanıyorum...

ableton stüdyo programını bana mısın demeden çalıştırıyor. kayıtlarda gecikme vs. hiç olmadı şimdiye kadar...
son nesilleri iyi bir ekran kartıyla desteklenirse her ihtiyaca cevap verebilecek işlemcidir. pc'yi profesyonel amaçlarla kullanmayacaksanız her türlü gider.
en mantıksız işlemci ailesidir herhalde.

en alt düzeyde, htpc için falan amd a4 var. medya hızlandırıcı desteğiyle gayet ideal ve fiyatı 100 lira bandında.

multimedya ve internet kullanımı için, amd a6 var. i3 muadili ve 100 lira civarı daha ucuz.

kendi çapında oyun sistemi kuracak adam için, aynı fiyata amd fx 6300 var. i3 ailesini katlayacak düzeyde.

illa intel olsun diyen adam için, pentium veya i5 serileri var.

uzun lafın kısası, masaüstüne i3 alan adamın aklını sikeyim.
harici ekran kartli bir modelle desteklenmeyecekse,pentium işlemci almak daha mantıklı olacaktır.paran cebinde kalır en azindan.
eski bilgisayarımda kullandığım işlemci.

i3 2100 kullanan biri olarak oldukça memnundum. abim sattı gitti, ah ulan ah.
Kullanmakta olduğum işlemci , gayet ideal.
i5 serisinin iki alt kademesinde bulunan işlemci serisi.
performans konusunda gayet başarılıdır i3 ama bir i5 değildir.
Günümüzde her işi yapmak için gayet yeterli olan core serisi işlemci.
Başlangıç seviyesinde ki işlemcidir.
3.10 ghz'dir. ve sanırım 2 gerçek 4 sanal çekirdekli toplam 6 çekirdeklidir. yeni aldığım bilgisayarımda test ettim gerçekten son derece başarılıdır. (tabi 4gb rem+1gb hd ekran kartı ile)

amd amd derler ama intel i serisi ile amd felan bırakmamıştır piyasada.
core i5'in bir; core i7'nin iki alt versiyonu intel işlemcidir. diğer ikisi varken bunun başlığının bile açılmasına gerek duyulmamış sanırım. core 2 duo'dan iyi, i5'e nazaran da fena olmayan işlemci olduğu söyleniyor. henüz karşılaşmamış olduğum için kendi deneyimimden ve bilgimden bahsedemeyeceğim.