bugün

Sırta binen yük kaldırılamayacak kıvama gelince..
oldukça karmaşık bir eylemdir intihar. sebepleri bir süreç ürünüdür. kisinin kendi bireysel ya da sosyal durumlarindan kaynaklanabilir. bana kalırsa intihar birey temelli degerlendirilmesi gereken bir olgudur.
Allah insanı kendiyle tek başına bırakmasın. Eskiden çok düşünürdüm ama Ebu Nuaym'in bir sözü gelirdi aklıma "Ölüm meleğini görmek, bin kılıç darbesinden daha şiddetlidir" vazgeçtim.
http://sosyolojisi.com/in...u-emile-durkheim/413.html
anlatamam ama anlarım, zor tabi.
bunu bir nedene bağlamak gerekirse insan ruhunun şımarıklığı demek en doğru gerekçe olur.
eleştirmek gibi bi derdim asla yok ama onca sıkıntıya dimdik ayakta durarak göğüs geren insanlar varken birilerinin en ufak dertte bunalıp herşeyden vazgeçerek iyice hayatını çıkmaza sürüklemesi ve bunun sonunda yaşamına son vermesi abesle iştigal etmekte.
netice olarak intiharın haklı bi gerekçesi yoktur. sıkıntılar karşısında acizlik gösteren insanoğlu vardır.
Hayattan beklentileri kalmadıkları için intihar ederler.
(#39522320)

insanlarin aci esigi bir degildir. bir baskasi kucucuk bir seye dayanamayabilir digeri de buyuk bir travmayi atlatabilir. insanlar aci konusunda kiyaslanmamali. bunlar bunlar dayaniyor onlar neden yapamiyor demeyin. hos, yasamayan bilemez.

zaten insan butunuyle aciz degil midir? at gozlugunu takip sadece bir kitaba, degistirilmedigini sandigi, inaniyor. sorgulamiyor, okumuyor, bilmiyor. acizlik budur.
Çok ağır şartlar yaşayanları çıkarınca geriye kalanlarda özentiyle karışık bir şımarıklık sonucu vuku bulur bu hadise.

Özentilik çok göze batmaya başladı.
Umutsuzluğa kapıldıkları için.
iman zafiyetinden...
dayanamıyordur, artık umudu kalmamıştır, ne kendine ne bir başkasına faydasının dokunmayacağını, fayda şöyle dursun yararının da kalmadığını hissediyordur.
https://www.youtube.com/watch?v=nhKJdUlzszw
şu görüntüyü canlı canlı gördüm! o kadının yukarı fırlamasını, çarpmasını düşmesini ve metronun kadının üzerinden geçmesini...
işe gidiyordum tüm yol boyunca "bir insan ne yaşayabilir ki bu kadar çözülemez bir sona gelip bunu yapmak ister" diye düşündüm durdum!
ben bir cevap bulamadım bulan biri varsa ölümden dönen öğreneceğim aynı soruyu kendisine soracağım.
(bkz: varoluş bunalımı). sanırım.
bir çok sorundan, sebepten dolayı intihar düşüncesi akla gelebilir, ancak intihar kararını verdiren şey bu sorunlar veya sebepler değildir. bırakıp gitme isteği ve bilinmezin büyüsüne kapılmaktır intihar etme sebebi. o kadar kafaya yatar ki, bir kere intihar kararı aldıysanız hayatınızda, sigaraya başlamak gibi o karar sizin peşinizi bırakmayacaktır bir daha. başarısız olsanız da, aklınızın bir kenarında tekrar intihar etme isteği kendi yerini koruyacaktır. unutulmamalıdır ki, hepimizin sırası gelecek. sıraya kaynak yapmanın manası yoktur.
Tutunacak bir dalı kalmamıştır artık. Yaşadığı her an için nefret eder ve artık son gelmiştir onun için.
Güçsüz olduğu için. Hayatta ne olursa olsun her zaman mücadele etmeli, asla pes etmemeli bir insan. Üstüne üstüne gideceksiniz arkadaşlar. Size, sizden başka kimse yardımcı olamaz. Kendinizin kurtarıcısı olun.
%98 maddi olarak çıkmaza girmiştir. Kısaca parasızlık.

%2 başta duygusal olmak üzere diğer manevi sebeplerdir.
Duvara karsi filminde intihar etmeye kalkan kisiye doktor su sekilde tavsiye verir: hayatinizi sonlandirmak istiyorsaniz sonlandirin ama bunun icin ölmenize gerek yokki.
Aynen bu sebepden dolayi hic anlam verememisimdir intihar olayina. Birak herseyi arkanda, kac git, yeni bir hayat kur, nedir yani.
insanların umutlarını ve yaşam isteklerini bitirdikleri için olabilir. Yanında veya çevresinde ona destek olacak kimse kalmadığı için. Çaresiz kaldığı için. Allah kimseye böyle bir olay yaşatmasın. Zamanında bende öyle düşünüyordum hep ama sonradan hayata pozitif bakmaya ve hep müzik dinlemeye başladım. Kendimi müzik sayesinde kurtardım doğrusu ve hayatımda gelişen güzel olaylar ile beraber daha çok rahatladım. intihar etmeyin olum yaşayın boş boş işler yapmayın.
Doğmak kendi tercihimiz değildi. En azından ne zaman öleceğine insan kendisi karar verebilmeli. Bu bilinçle yapılmışsa ben intihara saygı duyarım.
Bu sictigmin gezegeninin fazlasıyla saçma ve boktan olması sebebiyle olabilir.
Çok sebebi var aslında. Denedim olmadı sanırım o göt bende yoktu. Hayat bi yerde insanı o noktaya getiriyor. Bencilliğin dibi bana göre ama kimseyi kınar mıyım yargılar mıyım, zannetmiyorum.
Umutları tükendiği için, ve yola yeniden çıkabilecek itici gücü kendilerinde bulamadıkları için.

Edt. : konu hakkında bu kadar net bilgimin olması ürpertmiştir.
ertesi gün 3 finali vardır ve hava bok gibidir.