bugün

şuan özgürdür mesela, sol frame i incelediğiniz zaman anlayacaksınız.
Rüyalarında ve hayal kurarken. Hep bizi engeller sevdiklerimiz, kaybetmeye korktuklarımız.
öldüğünde. ne kadar şu hayatta özgür olmak için çabalasakta, itiraf edelim her yerde kurallara uymamız gerekiyor. ya işe gitmemiz gerek ya aptal kurallara uymamız. aksi taktirde barınamayız. sanırım öldüğümüzde huzura kavuşabileceğiz ondan da emin değilim.
kendi fikirlerini rahatça savunabildiğinde..
galiba bu dünyada özgür değil insan çünkü aldığımız her kararda bilinçli veya bilinçsiz(bilinçaltı da diyebiliriz) önümüzde bir engel bir bariyer mutlaka vardır.
içerisinde merhameti, karşılıksız sevgiyi, paylaşmayı hissedebildiği kadar özgürdür.
Dünyada tamamen yanlız kaldığı yada öldüğü zaman.
yaptığı iyi veya kötü şeylerin arkasında durabildiği, "evet iyiydi/kötüydü ama ben yaptım" diyebildiği zaman özgürdür.
"...insanı özgür kılan,
Yalnız hayaller vardır.
Zira dünya pek dardır,
Kaybolmak isteyene..."
insan içindeki korkularını yendiği zaman özgürdür.
Ölüp tek başına kimsesiz kaldıgı zaman.
Kendini özgür hissettiğinde.
Sadece hayallerinde.
ıssız bir adaya düştüğünde , orda da özgürlük bir işine yaramaz ya neyse.
Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlar ozgurdur. Ne onlara sorumluluklarini hatirlatacak bir aile ne de bu sorumlulukları yerine getirmediginde hissedecegi vicdani rahatsizlik... işte kaybedecek bir şeyin yoksa o vakit ozgursundur.
Hiçbir zaman.
(bkz: duygular)
(bkz: bilinçaltı)
(bkz: evrimsel dürtüler)
(bkz: belki tanrı)
gereğince düşününce, özgürlüğün yalnızca istenilen sınırlar içerisinde duyumsanacağını fark edeceksiniz.

hayaller açıklamıyor özgürlüğü bu arada. örneğin ben oldukça tarafsız düşlemeye çalışırım. realistliğe yol alan bir kurgu diyip konuyu kapatayım.
Kendi zincirlerinden kurtulduğu zaman.
Kendi hayatı için kıçını kaldırıp, acizce yardım beklemeyi bıraktığında özgürdür
Kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığı zaman.
"Özgürüm" dediği işi icraa ettiğinde, o duruma geldiğinde.
dünyada tek kaldığı zamandır..
kimseyi öldürmeden bunu başardığınızda özgürsünüz efenim..
alın götünüze sokun artık..
Özgürlük kelimesini literatüründen kaldırıp kullanmaya gerek duymadığı zaman özgürdür. Zira insan ulaştığı şeylerin artık hayalini kurup da zikretmez.
var olup bir başına bırakıldıldıktan sonra..
sabah sabah beyin yaktırır. bir düşünürsün özgürsündür, biraz daha düşününce nah özgürsündür. özgür tutsaktır aslında.