bugün

cenabet olduklarını ispatladılar. evet.
severim. turnuvada da favorimdir. adamlar bira içiyor. bira içen adam kötü olmaz. misal, efesimle izliyorum ben maçlarımı. ben de kötü değilim.
görsel

yılların değişmeyen balonudur. futbolu az biraz bilen biri bu hallerine şaşırmaz.

fransadan sonra turnuvanın ikinci balonu oldular. hakemler omuz veriyor ( fransanın golünde kaleciye yapılan faul ve ingilterenin frikiğinden önceki faul) isimlerinden sebep lakin ingiltere; fransa ile mukayese edilemeyecek kadar büyük bir balon olduğu için üç puana yetmedi.

bu arada romanya > rusya şu anki futbollarına göre, hatırlatalım.

sıradaki balonlar yüksek ihtimal belçika ve az da olsa ispanya olacak gibi görünüyor.
9. kez avrupa futbol şampiyonasına katılan(1968,1980,1988,1992,1996,2000,2004,2012,2016) ve bu turnuvalarda oynadığı ilk maçları kazanamayan takım[5 Beraberlik,4 Mağlubiyet]
(bkz: 11 haziran 2016 ingiltere rusya maçı)

ingiltere milli futbol takımının en büyük başarısı evsahibi oldukları 1966 dünya kupasını kazanmalarıdır.
(bkz: 1966 dünya kupası)
(bkz: 30 temmuz 1966 ingiltere almanya maçı)
(bkz: geoff hurst)

ingiltere henüz avrupa futbol şampiyonasını kazanamadı.en iyi dereceleri ise 3.lük(1968 ve 1996)
(bkz: dingiltere)

arkadaş, bunların balonu öyle belçika ve fransa gibi de değil. futbol tarihinin en istikrarlı ve büyük balonu desek abartmış olmayız sanırım.

uzun uzun analize gerek var mı bilmiyorum orta üçlüsünden biri rooney; baya bildiğimiz santrfor rooney olan takıma. diğer ikili de tottenham gençlik alli ve dier.

bunlara en çok kendi ligleri, daha doğrusu pazarlama stratejileri zarar veriyor:

kabak çiçeği gibi açık defanslar, basketbol takımları gibi koştur koştur hücum anlayışı ile tamam göze hitap ediyor ve siz de yayın haklarından işin kaymağını yiyorsunuz ama futbol bu mu cidden? kulüpleriniz avrupada tutunabiliyor mu?

bir tek mou nun chelsea si bir şeyler yapmaya çalışıyordu onu da yok '' otobüs çekiyor '' yok '' duvar örüyor '' diye şutladılar. city demeyin, büyük üçlüye kafa tutamayacaklarını kabul ederek geldiler resmen. güçlü bir oyun planı olan eski chelsea ve beğenmesek de arsenal i örnek verebiliriz sadece.

bu koştur koştur işi özellikle stoper yetişmesini çok engelliyor. terry, ferdinand, campbell, king, carragher lardan kadrosunda 30'luk cahill, tartışılan smalling ve potansiyeli görülüp bel bağlanan john stones a geldiler.

orta sahaya zaten değindik, gerrard ve lampard ikilisinden tottenham gençlik e.

dönen paranın çok artması ve pazarlamayı arttırma amaçlı basın şişirmesi çok büyük çorap örüyor ingilizlerin başına milli takımlar düzeyinde. oyuncu yetiştiremiyorlar, yetişecek gibi olanı da hemen pompalayıp patlatıyorlar.

kadroları esasında genç ama baskın yıldızlar değiller. bunu kabul etmeleri ve takım oyununu öne çıkaracak bir oyun planı yapmaları gerek. her çıkan oyuncuya magic boy, şöyle kahraman böyle yıldız; şu an bunlardan çok güzel 4 x 100 bayrak takımı kurulur başka bir şey değil.

ha ligleri için de şunu söyleyelim, avrupa nın transfer çöplüğü diyebiliriz. liglerin asist/ gol krallarına ederinin birkaç katına bastır getir. bir de büyük üçlünün gözden çıkardıklarını kapmaya çalış.

alexis sanchez ve pedro barça tarafından gözden çıkarılıyor ve chelsea ile arsenal in yıldızı oluyorlar. real için di maria ve mesut örneğini verebiliriz. schweinsteiger emeklilik için manuya geliyor falan. bu yaz zlatan da geliyor büyük ihtimal.

keza aksi de düşünülebilir. bale, ronaldo, suarez, alonso gibi oyuncular en büyük olarak ingiliz takımlarını görmüyorlar. açıkçası şu an barça, real, bayern ve hatta juve ile atletico da oynayan bir oyuncu ingiltere yi ancak para için tercih eder. işin onlar açısından acıklı tarafı, üstte saydığım takımları ingiltere ligi karması dahi yenemez. makas o derece açıldı.

bastır parayı al oyuncuyu devrinden sonra şimdi piyasadaki hocaları da toplamaya başladılar. işi iyice şov/ eğlence sektörüne çevirdiler nba gibi ama arada fark var; herkes basketbolda kulüplerde nba'in, kulüp takımlarında amerika nın en iyisi olduğunu görüyor/ biliyor. yani sadece para değil oyun olarak da zirve.

ingilizler ise kendi sınırlarından çıktıkları anda hezimetler yaşamaya devam ederlerse bu çarkı uzun süre döndüremezler. bu brexit sonrası çalışma izni ve sterlin düşüşü olumsuz gibi görünse de futbol olarak olumlu olabilir kendileri açısından.
shearer'lı, gascoigne'lu, seaman'lı kadroları çok iyiydi.
her turnuva öncesi, ha oldu ha olacak derken elenip ülkesine dönen takım. bak dur dur yeni aklıma geldi;

bu orospu çocukları, slovakya maçında benim 1250 tl mi yemişlerdi. tek maç oynamıştım. dk 60 bunlar tek kale oynuyor, bir gol atamadı o.çları.

(bkz: neyse sakinim)
Fm de bile bu takımı anca avrupa şampiyonu yaptım. Dünya kupasında sıçtık. 3 kez restart yaptım 3 ünde de Hırvatistan acımadı arkadaş.
Hiç bir platformda takım olamayan milli takımdır
looserin önde gidenidir. ayrıca en sevmediğim milli takımdır. steven gerrard ve david beckham hariç tabi ki.
gerrard , lampard , beckham gibi devleri görmüş milli futbol takımı.
Balonlarla dolu bir takım. Bir tane elle tutulur bir oyuncu yok takımda.
10 yıl önceki kadrosunu mumla arayan takım.

Kendini yıldız sanan çoluk çocuk dolu şuan.
görsel
Kadroları o kadar da fena değil aslında.

Fakat ingiltere turnuvalarda genelde kötü oynuyor. Takım ruhu mu yok yoksa farklı formasyonlarla oynadıklarından uyum mu sağlayamıyorlar bilmiyorum.
ingiltere'den bu sene beklentilerim yüksek. Yarı finali zorlarlar diye düşünüyorum.
Son zamanlarin en zayif kadrosuyla moskova 2018e giden takim. Tabi futbolu avam sporu olarak görup krikete yönelmemle takip etmekte zorlansam ve bu nedenle cümlemin basindaki tezde hata payi olacagimi kabul etsem de bi 2006, 2010 kadrosu nere bunlar nere.

Kim bunlar kim bunlar,
Olsa olsa pic bunlar.

Evet.
Yarı final göremeyecek takım.
içerik bulunamadı.
an itibariyle yarı finale çıkmış takım.

ulan isveci yenemezseler kendilerini themes nehrine atsınlar amk..

ısveç ne yaa..
ya amk deli oluyorum adamlar şu biraları kadehleri tokuşturup eğleniyorlar. ölüdeniz'deydik boktan afrika takımını yendiklerinde bile nasıl eğleniyorlardı herifler. her kafede ingiliz bayrağı vardı. bu adamlar hayatı yaşıyor.
22 yıl sonra bir büyük turnuvada penaltı lanetini bitirmişlerdir.
istekli ama yetersiz bir takımdır. fransa ve belçika gibi yıldızlar topluluklarına karşı hiç şansları olduğunu düşünmüyorum. ha onlara denk gelmeden finale çıkarsa şansa bala kupayı kaldırabilir.
Fransa varken kupayı almaları zor gözüken takım. Yarı finale yükselirlerse önlerine büyük ihtimal Hırvatistan gelecek zaten.
Sterling denen balon oğlu balonu hala oynatan aptal bir teknik direktör ile ve rezil, keyifsiz futbollarıyla yarı finale yükselecek berbat takım.
Allah herkese ingiltere şansı versin. Amin.