halk arasinda grip adi verilen hastaliğin tip dilindeki karşılığı.
hem boğaz ve burun mukozasında hem de akciğerde çoğalan, grip virüsü.
-hayırdır ibrahim götünden soluyorsun, grip falan mısın?
-yok abi influenza, çok fena.
-tamam işte olm, ha sıçtın ha için geçti, aynı şey.

- hay a.q. kırk yılın başı bi karizma yapalım dedik onda da eczacıya denk geldik.
sen eczacı mıydın abi nerden biliyon böyle osuruktan bi hastalığın tıpçasını.

-yok uludagsozluk yazarıyım ben. beyazyelkenli.
-heee. (#4%/*)
ita. grip.
h.influenza yla karıştırılmaması gereken.
(bkz: grip)
ilk çağlardan beri güzellikleriyle bizleri büyülemekte olan yıldızların yaşantımız, kaderimiz hatta sağlık durumumuz üzerine bile etkileri olduğuna inanmıştır insanlar. italyanlar da bir zamanlar hastalıkların yıldızların etkisiyle (influence of stars) oluştuklarına inanmaktaydılar. bu da influenza (grip) kelimesinin kökenidir.
peçete tüketimini tavan yaptıran hede.
altın nanoportiküllerle influenza b virüsünün tayini yapımıdır.
yüzey glikoproteinlerinde ki hemoglütinin ve nöraminidaz değişiklikler ile ortaya çıkan varyasyonlar epidemilere ve pandemilere yol açar.
aylar once insanlar yuksek ates usume halsizlik karin kasi agriyacak derecede inatci oksurukle hastaneye tasindi o aralar yasli kesimde bir olum orani artti.

influenza deyip yolladilar.
bence virus hep vardi ben dahil cogu kisi atlatti.
immun sistemi guclu olmayanlar cigeri su topladi falan dendi öldu.
influenza grip demektir, hiçbir farkı yoktur bile demiyorum çünkü direkt griptir. Bu sene yaşanan grip salgınında, aynısı benim kaynımda var demektense daha afili olduğu için bu isim seçildi. Bir de insanlar yaşadığı şeyi abartmak için bunu kullandı.

O dediğiniz grip salgını Corona olsaydı şu an Türkiye'de Corona olmayan kalmazdı. Böylesine bir bulaşıcı hastalıktan bahsediyoruz. Yani o zaman görülen salgın normal grip salginiydi. Sadece daha ağır geçmiş olabilir.
influenza 3 türü olan bir virüs. a, b ve c. insanlarda en çok görüleni influenza a türü. bu tür konak olarak çok farklı canlıları kullanabiliyor. domuz, yaban kuşları, hatta balinalar bile bu virüsle enfekte olabiliyor. her grip ölümcül olmadığı gibi her grip de çok masum değil.

influenza virüsü sürekli kendini yenilediğinden mevcut aşılar çok bir işe yaramıyor.
abd'de 2019 sonbaharında 14bin civarı kişi öldü. grip dediler fakat şimdi cesetlere otopsi yapıyorlar,
coronaymış diyorlar
çin'in "virüs bize abd'den geldi" söylemi doğruymuş
illet bir hastalık. salgın var, salgın.
https://www.sihhat.org/in...-bir-hastaliktir_2423.htm
Instagram'da falan reklam yaparak para kazanan fenomen...

(bkz: influenzer)