bugün

kalın kalındı adamlar
duvarlara sığmadılar
yollara sığmadılar
şehirlere sığmadılar

kalın adamların arasında
ince bir kadın
sessizlik gibi
ince
uzun
kalın adamların arasında
inceliğinden kırıldı kadın
kadını parçalarına ayırdılar
konuşma çizgisi yaptılar
cümle başlarında sustu
detaylara gösterilen özendir. çünkü detaylar güzelse, bütünler de güzel görünür göze.
insan içinden geçirmez mi;"yani şu kadarcık şeye bile bu kadar özen göstermiş, vay be!"
ah, kimselerin vakti yok
durup ince şeyleri anlamaya
(bkz: gülten akın)
kimligimiz, onu konuslandirdigimiz kabin seklini ve rengini alir ve ruhlar incelmeden incelikleri asla goremez!..
zerafettir; nezakettir, incelik...

kişinin, karşısında kimse yokken esnediğinde dahi ağzını kapamasıdır.
"Kadınlar, bazen çocuğudur kendinin. Bu yüzden herhalde ağladıklarında ne kalpleri kırıldı diye, ne canları yakıldı diye ağlarlar. Kadınlar ağladıklarında, ekseriyetle, "Kıyamam ben sana" diye, gizlice kendilerine sarılırlar. Yalnız kadınlar, kendilerine yer yer bu hayatta, anne merhameti göstermek mecburiyetinde kalırlar.
Yalnızlıklarına, kadınlıklarına, çocukluklarına, annelerine, hayata... Hep birlikte ne varsa yani, o bütüne ağlanır. Yoksa dizdeki yara değildir ne de kalpteki kırık. Hep kırılmasına ağlanır, hep düşülmesine, hep ama hep aynı şey olmasına... Niyesine ağlanır bunların. Bir büyük trajediye. Her bir küçük yara eklendiğinde eski izlere, bütün bu yara zincirine ağlanır. Her ağlama bu zincire bir anne sarılmasıdır. "Gel bakiim sen buraya"dır o, "Nasıl kıymışlar benim güzel kızıma?"dır. Bu yüzden sebebi sorulduğu anda hikaye anlatılamayacak kadar uzundur. Kelimeleri birbirine karışmış bir eski keder. Belki de aynaya bakıp, gösterip aynadaki görüntüyü "Buna ağlıyorum işte" denmelidir, "Bunun tamamına!" ..."

diye baslayan 12 kasim 2004 tarihli ece temelkuran yazisi.
incelik de boyle bir sey sanirim.

http://www.milliyet.com.t.../12/yazar/temelkuran.html
iyi, insancıl düşüncelerin yanı sıra* zeka ve kültüründe gereksinim olduğu davranış.
bu zamanlarda sahip olması cesaret isteyen davranış.

zira siz inceldikçe etrafınız kalınlaşır. ama sertab'ın söylediği gibi, siz yine de incelikli davranın, adam olun lan.
modern zamanlarda değeri bilinmediğini her defasında acı tecrubelerle anladığınız zaman küçüklükten beri yanınızda taşıdığınız bu yol arkadaşınızı ilk durakta bırakırsınız.
Osmalıda bir evde hasta varsa o evin penceresine kırmızı çiçek konurdu.
Onu gören satıcılar sessizce geçer, çocuklar başka sokakta oynardı.
arkadaşına eşşoleşşek baban hariç diye küfretmektir. arada bi es var ama.
Yapılmaması gereken şeylerdir, bu dünyada öksüzler değerlidir, ince düşünmek buna göre hareket etmek hep kaybettirir ..
Davranışlarda ve ya sözlerde düşünceli, kibar olmak.

11 yıldır dostluğumuzun devam ettiği 8 kişilik bir arkadaş grubumuz var. Doğum günlerimizde hediyeleşiyoruz. Uzakta olanlar para yolluyor, biz hediyeyi temin ediyoruz. içlerinden biri var ki bana her para transfer edişinde açıklama kısmına bir şarkı adı yazıyor. Ben de açıp dinliyorum. Bazen sevdiğim bir şarkı bazen de hiç duymadıklarımdan denk geliyor. Mekanik bir olay ancak böyle incelikli bir hale getirilebilirdi.
davranış ve düşüncelerdeki ortaya koyulan eylemdir. ama şöyle bir durum var açıkçası. bu durumu, çok sevdiği ve önemsediği kişi için yapan erkek vardır. bu durumu sevmesi için, hoşlandığı erkek tarafından yapılırsa ancak, etkilenecek kadın vardır. gibi geliyor bana. tabii bunlar ilişkiler için. toplum adına düşünceli davranışları eziklik olarak görenler asıl ezikliktir bence. tabii ne olursa olsun herkes içinden geldiği gibi hareket etmeli. incelik yapacağım diye kasıntı olmakta iyi değil.
Sizi öldürmez diye tamamlanabilen başlık.
Şüphesiz ki ruhumu ele geçirmiş bı şeydir. Aşırı derecede anlayışlı ve ince ruhlu olmak Allah'ın bana verdiği cezalardan sadece bazılarıdır.
Ama bundan sonra yolumuz itlik serserilik.
1. ince olma durumu,
2. ince davranış gösterme, kibarlık, zarafet, nezaket,
3. Bir işin herkesçe görülemeyen nitelikleri,
4. Ayrıntı.
Tdk.
eziklik değildir incelik. aksine öne geçmektir. tevazu göstermektir. kapıyı tutmaktır. bir yere giderken boş gitmemektir. öncelik tanımaktır.
Bazen sessiz kalmaktır;
ilgini çekmese de dinleyebilmek,
Sevmesen de eşlik edebilmek,
iyi hissetmesen de, iyi hissettirebilmektir.
Bu yaklaşımdan anlamayan insanların kitabındaki karşılığı ise samimiyetsizlik yahut ezikliktir;
Zira nezaket denen kavram toplumda öyle azalmıştır ki,
Davranışlarınız farklı amaçlara hizmet ediyor gibi yorumlanır,
Haksız da olsa doğruyu öğrenmek yerine yanlışıyla Üste çıkmayı,
vurup kırmayı, sorunları konuşarak değil vuruşarak çözmeyi! ilke edinmiş insanlar tarafından sırf onlar gibi olmadığınız için yadırganır.
geçen gün, arkadaşım yıllar önce yanlışlıkla bir kedinin ölümüne sebebiyet vermesi içerikli hayat kesitini anlattı. diğer arkadaşım benim bundan çok etkileneceğimi düşündüğünü, anlatmaması gerektiğini söyledi. fakat o devam etti anlatmaya. en son diğer arkadaşım tekrar söyledi, milimlik bu gece uyuyamayacak dedi. ben evet sanırım öyle olacak dedim. hayat telaşı, iş telaşı akşama kadar hiç aklıma gelmedi doğrusu kedicik. gece oldu. yastığa başımı koyar koymaz bir mesaj geldi olayı anlatan arkadaşı uyaran arkadaşımdan. ‘biz başaranlardan olacağız.’ diye. güzel koyu bir muhabbet gelişti tabii bunun üzerine. muhabbet sürerken uyumuş kalmışım zaten. o arkadaşımın bu inceliğini anlamam tam 3 gün sürdü.

en azından anladım diyip, 3 gün eksik ince biri olmamla kendimi mutlu ettim. bu da böyle bir inceliktir.

çok seviyorum onu. eminim bunu karşılıksız düşündü ve yaptı. iyi ki var ince insanlar... iyi ki.