bugün

(bkz: bir mal beyanı)
Düşünce özgürlüğü silkilesi insan beyanı.
--spoiler--
Y A N A C A K S I N I Z. . .
--spoiler--
bakara 13

onlara “müslümanların inandığı gibi inanın” denildiğinde “şu beyinsizlerin inandığı gibi mi?” diye cevap verirler. gerçekte onlardır dar görüşlü beyinsizler, ama bunu bilmezler.
katılmadığım düşünce. aslına bakarsan düşünebiliyor olman sevindirici. bu levele gelmiş olman bile hayret verici doğrusu.
(bkz: Ateş size her şeyi öğretecek)
Düzeltmek gerekirse;
körü körüne ben inançlıyım demek- körü körüne inançları reddetmek için inançsız olmakla eş değer buluyorum. Eğitim farz.
Niye canısı bi spermden yumurtanın döllenip anne rahminde insana dönüşmesi bile başlı başına bir mucizeyken yaratıcıya inanmamak salaklık olurdu.

Hem yaratıcı sana iyi ol kötülük yapma ruhunu temiz tut yetimi gözet demesi mi salaklık. iyi bir insan olup dünyanı güzelleştirenin bonus bir de cenneti var.

Peki sen inançlı olmanın verdiği iç huzuru biliyor musun? Allahın seni sevdiğini sana hissettitdiğinde tüylerinin ürpermesi falan. Hayatta her türlü zorluk ve kötülük de olsa bunların bir sınav olması?

işte bunları hissetmek bu kadar kolay ve güzelken hayatını kabusa çevirip zoru seçenler salak. Şimdi domatesli omlet yapacağım tavuğun götünden nimet çıkmasının mucizesine şükür.
kabul etmek veya etmemek durumu soz konusu oldugu icin salak degillerdir. ben her sabah bir yaratana dua ediyor isem, bu salak oldugumu degil, bir seylere inandigimi gosterir. londra' da antika esya satabilecek kadar zekam var, demek ki cok salak degilim ama inaniyorum. sen simdi yazdigin basligin altina girilenlerle mutlu ol. ben high barnet' teyim.
Din konusu şüpheli okuyunca yaratıcı tarafından yazıldığı insanın kafasına yatmıyor, basit geliyor. ama genel olarak yaratıcıya inanmak daha doğru bir tercihken yaratıcı için değerli bir varlık olduğumuz kanısını şüphesiz kabul etmemizi yanlış buluyorum. allah bizim için var yanılgısına düşmek ne kadar doğru. (bkz: gereğinden fazla değerli hissetmek)
beynim var diyorsun.
başkasının yaptığı makinayla
doktorun söylediği sözle
makinadan çıkan filmle yazıyla
ispat ediyorsun.
o zaman sende salaksın
görsel
inançsız ve aptal insan söylemidir. yıkanınca geçer.
biz modern ailelerde yetiştik diye ateist olabildik... gerçekleri gördük cehennem korkusunu üzerimizden atıp... benim dindar ailede yetişmiş, öss de derece yapmış, odtü mezunu, yurt dışında çok ünlü bir firmada rekor maaşa çalışan kuzenim bir numaralı dindar mesala... çok zekayla da alakası yok bu işin aslında... adam öyle bir yetişmiş ki bilinçaltına yerleşmiş din duyguları, asla sorgulayamıyor...
Gerçek ateizm bu değil.
inanc olaylarini dusunmeyi biraktim. gercekten inaniyor muyum, inanmiyor muyum bilmiyorum. oysa cocuklugumda kurani iki kez hatim etmistim, belki de o baskilar yuzunden sogudum bilemiyorum. inanmiyorum demiyorum, inansam da aitlik hissetmiyorum.

tanim: kimsenin inancina karismamasi gereken yazar beyani.
Din düşünceyi kısıtlamıyor aslında. Kuran bir rehberdir, Peygamberler ise kuranda yazanları(ya da zamanının kutsal kitabında) insanlara anlatmak için görevlendirilmiş canlı rehberlerdir. Kuran aslında günümüze dek sorulan pek çok sorunun cevabını içinde barındırır. Bugün peygamber efendimizin her bir hadisinin aslında insana nasıl yarar sağladığını ve sıhhat verdiğini görüyoruz. (Ayakta su içmemek, yemeği yerken yerde oturarak sol ayağı katlayıp sağ ayağı karna çekerek oturulması vb) Peki şunu biliyor muydun? Kuran' da 365 kere gün kelimesi geçer. Erkek ve kadın kelimesinin sayısıysa eşittir. Kuran aslında okunur okunmaz anlayabileceğiniz kadar basit yazılmış bir kitap değildir. Her kelimenin altında başka manalar da yatar.
(Bu arada başlık sahibinin düşüncesi[salak olduğumuzu iddia etmesi dışında tabii] değişiktir diğer saçma sapan sorulara nazaran. Ancak bunu geneli pek de iyi Müslüman olmayan bizlere sorup kafasını karıştıracağına aklındaki soruları aydınlatabilecek kadar bilgisi olan uzman kişilere sorsa daha faydalı olur diye düşünüyorum.)
tövbe et kardeşim bak şu anda çok büyük günaha giriyorsun .
mesela tanrı olmadığına da inanmak bir bakıma inanca giriyor.

bu dünyada her bok inanç ile alakalı.

evet ben hiç olmayan bir kitabın hiç olmayan bir peygamberin hiç olmayan tanrısına inanıyor olabilirim. bu benim kendi inancım ile alakalı. sen bu sebep ile inanç yüzünden bir insanı nasıl salak ilan edersin ?

bana tanrının olmadığını kanıtlarsan ki bu imkansız bir şey ben inancımdan vazgeçerim.

big bang teorisinde tesadüf eseri 2 tane osuruğun birbiri ile çarpışıp ortaya koskoca evrenler çıkması mantıklı. ama bunları bir tanrının ilahi dokunuşu ile yapması mantıksız. neden çünkü bilim adamları araştırma yapmış ve sonuç böyle.

ama bilim adamlar insan soyu ile araştırma yaparken ateşin 1 milyon yıl önce bulunduğunu söylüyorlardı. geçenlerde bulunan homo naledi ile aslında bu sürenin 3 milyon yıl olabileceği söylendi.

o yüzden canım kardeşim. bir insanın inandığına inanmak zorunda değilsin fakat inanç yüzünden bir insana hakaret etmek bilgelik değildir.

bak ben sana ergen liseli de demedim. kendi dilimin bilgimin yettiği sürece açıkladım.

tekrardan yazıyorum inanmayabilirsiniz inanmak zorunda değilsiniz ama inanan bir insanı küçük görmek inanan bir insanı aşağılamak yanlıştır.

tanım : bir yazarın kendi düşünceleri hakkındaki beyanatı.
(bkz: farabi)
(bkz: ibni sina)
(bkz: mimar sinan)
neye niçin inandığını bilmeden, sorgulamadan kuru kuruya inananlar için kısmen geçerli olabilse de, inandığını sorgulayan, öncelikle kendisine izah edebilen ve yastığa başını koyunca rahatça uykuya dalabilenler için anlamsız bir düşüncedir.
Neye inandığına göre değişiklik gösterir.
Evet avrupada rönesans kendi kendine başladı dimi?Bizim kitaplarımızı okuyarak adamlar medeniyeti insanlığı öğrendi.Peki bu kitapları kim yazdı? tabikide müslümanlar.0 bulunmasa bilimde ilerleme olmayacaktı en küçük örnek vereceksek?
kendini yaratan yaşatan ,rızık veren ,sayılmayacak nimetlerle donatan rabbini tanımayan akıllı
iman edip salih ameller işleyenler salak öylemi .
ateizmin de bir inanç olduğunu bilmeyenlerin söylemi. ilginç gerçketen.
o kadar iddalıysan o beğenmediğin, yalanladığın, yüce kitap, kuranı kerimin bir benzerini yap.

yanına da ne kadar akıllı varsa al getir ve sun ortaya ! görelim aklını, hadi, hodri meydan. tabi aklın yeterse.