bugün

mhp' nin seçmen tabanını ergenlerin oluşturduğunu zanneden beyinlere sorulması gereken soru;

ilkokul mezunları olmasa akp' nin oyu yüzde kaç olur acaba?
yüzde dört olurdu ki bunların bir kısmı okuyup da kendini akıllı zannedenler ile okuyupda kendini akıllı zannedenlerin gazına gelmiş bir grup ve çevresi oda %4 gibi bir şey.
konu ile alakasız belki bir ankaralı olarak geçen melih gökçekin tv kanalında konuşmasını izledim bu kadar olur mu ayıp bir şey ankarada ilkokul mezunu çok..
eğitim düzeyinin arttışına oranla adelet ve kalkınma partisi'nin aldığı oy oranını düşünürsek; pek de fazla olmazdı.

edit: ne çok ilkokul mezunu akpli varmış anlamış oldum.
chp'nin oy oranından daha az düşecek oy oranıdır.
askerlik yapacak,hasat kaldıracak, inşaatta çalışan insanların oy hakkını aşağılayan önermedir.

oy vermek, vatandaşlık hakkıdır. memleketin idaresinden yalnız kalbur üstü kendini beğenmişler değil sıradan vatandaşlarda etkilenmektedir.

cumhuriyet halk partisinin halkı acaba ne mezunu?

halkın iktidarı ile kastedilen mustafa koç gibi kodamanların iktidarı mıdır.
akp'ye oy veren gariban anadolu çocuklarının neden okuyamama sebeplerini de araştırsaydınız iyi olurdu. geçmişte sadece kendi çocuklarına imkan sağlatan elitist chp'liler, anadolu'nun ilçelerine bile liseleri çok gördü... dolayısıyla üniversite okumak da sadece chp'nin sekülerci yaltakçılarına düştü...işte şimdi yeni yeni muhafazakar üniversiteliler yara yara geliyor... bu bir tesadüf değildir.... bu da liboş laisistlerin zoruna gidiyor...
aysun kayacı modeli insan önermesidir.

sen üniversite okudunda bi yaralı parmağa mı işedin lan denilesidir.

not:üniversiteliyim. ve çevremde çok sayıda akp'li arkadaşım var. ancak artık mhpli yok. demekki.. neyse.
zaten chp liler türkiyenin en zeki insanlarıdır onlara insan demek haksızlık onlar insan üstü varlıklar nede olsa chp zamanında türkiye çağ atlıyordu dimi ahhh bu chp liler hala kendilerini bi bok zannediyorlar.
barajın biraz üzerinde çıkacak oy oranıdır.
Yine oy veren vatandaşı küçük görme
ve
aklınca hakaretvari hareketler içinde olan bir başlığımsı.

Not: Akp' li değilim de, işte böyle halkı milleti küçük gören zihniyet mahvediyor yine sizleri.
Edit: Bunların hepsi zaten Cambridge mezunu amk.
Yakın akrabaları da russian institute mezunudur kesin.
%20 civarı olacaktır.

45 yaş üstü seçmenlerin %75 inin oyunu almaktadır. 45 yaşını geçmiş insanların da %70i ilkokul mezunudur. varın siz hesabı yapın. (oranlar tahminlere göredir.)

edit: eğitimli olup ta akp ye oy veren bir o kadar da insan vardır. bunu es geçmemek gerekir.
(bkz: sivrisineğe öyle bir vurmak ki sineğin afallaması)
(bkz: şeref sen geçen gün çok iğrenç bir insansın)

bir de:
(bkz: eğitim cehaleti alır eşeklik bakı kalır)

bonus:
(bkz: başlık açan paramesyum)

ekstra süper bonus:

(bkz: eğitim oranı en düşük vekillerin chp Li olması)
celal bayar üniversitesi su ürünleri fakültesi balık tutma bölümü 2. öğretimden kıç zoruyla mezun olup da, ''ben üniversiteliyim, elitim, okumuş adamım'' tribine girenleri adeta gözlerimize sokan önerme.

''iki derse girdin diye adam mı oldun?'' diye cevap verilesidir.

bu satırların yazarı da ak partiyi ve seçmenine sahip çıkmamakta, şu halkı aşağılayıp da kendini sosyalist sanan, küresel sermayeye karşı çıkıyoruz deyip de, koç ailesini medar-ı iftihar yapan çakma solcuları eleştirmektedir.

bıktım vallahi sizden, illallah dedim ya...

edit: bu konuyu siyaset bilimi açısından tartışacaksak sonuna kadar varım. bakın siyaset, bir felsefedir. gerçekten elitlerin yönettiği bir toplum arzu edenler olabilir, bunu da tarihte desteklemiş çok düşünür vardır. buna binaen konuşacak isek, eyvallah.

ama sen ''diyalog, hak, hukuk, demokrasi, no pasaran, cumhuriyet, eşitlik, adalet'' dedikten sonra bu lafları edersen, kusura bakma da... neyse o kelimeyi kullanmayacağım.
yuzde 40 in altına dusmez.

sıgır butun universite mezunları kendi gibi dusunuyo saniyor.
kendini yetiştirememiş insanlar olarak ele alırsak aşağılamış olmam herhalde, çevre şartlarını hesaba katarak konuşuyorum.
bende barajı geçer, zaten zengin iş adamları, fabrikatörler bunlara oy veriyor, işçilerinede verdirtenler var. mitinglere katılımın mecburi olması gibi düşünün.
%10 küsür olur.
(bkz: yav he he) devam edin kendi halkınızı sırf bir partiye oy veriyor diye küçük görmeye hepimizin anneleri babaları yüksek lisans mezunu bizide öyle yetiştirdiler. biz insanımıza insan olduğu için kıymet vermedikçe bizden bi bok olmaz.
akp' nin barajın altında kalabileceğini gösteren durumdur.
akpye oy veren üniversite mezunları ve aynı zamanda akpden nefret eden ilkokul mezunlarını da tanıdığım için ana fikrine katılmadığım anket.

Bu sınıflandırmayı daha çok neden sonuç ilişkisi kurabilen - kuramayan insanlar üzerinden yapmak daha doğru olacaktır.

sonuçta eğitim cahilliği alır eşeklik baki kalır.
Bunu soran kafa manken aysun Kayacı ile aynı kadaya sahiptir.
(bkz: Dağdaki çobanla benim oyum bir mi)
bu oran gerçekten fazladır.

hatta lise mezunlarındada fazladır.

benim arasında kurdugum bagda su sekildedir. ilkokul ortaokul lise hep ezberci duzene dayanan egitim sistemine dayanır.
Üniversitede az düşünmeye baslayıp. kendi içinde birseyler mırıldanmaya başlamasıdır olay.

babam ve annem bu tanıma uymaktadırlar. televizyonda yandaş medya tarafından sunulan herseye inanıp. sorgulama düşünme olmadan birseye inanıp. bu adama 2 secimdir hatta yerelle 3 secimdir oy vermektedirler.

yapacak birsey yok. düşünce sıg ve televizyonlar bu adamları tuttugu için düşüncelerini degiştirecek bir güç şu an için yok..

ailem ve ailem gibi insanlardan aldıgı içi boş oylarla bu adamlarda memleketi babasının tarlası sanıp istedikleri yere çomak sokup. istedikleri gibi ekip biçmektedirler.

evet hasılat veriyor tarla ama. tarlanın anasını aglattıktan sonra ne fayda.
öncelikle her kim olursa olsun halkı eğitimsiz ve bilgisiz görüp, halkı elitist tavırlarıyla aşağılamak kimsenin haddine değildir. bu halktan oy alamamanın nedeni de ne makarna ne de kömürdür, nedeni halktan bu kadar kopuk olup aynı halkı eitist tavırlarla aşağılaktır. chp ve bir kısım sol'un her seçimde aldıkları bu oy oranları da bunun kanıtıdır.
tek başına iktidar olmaya yetecek kadardır. ayrıca 'ilkokul mezunu' olarak aşağılanan kesimin oyunun çoğunu chp de alabilir niye alamıyor? millete bidon kafalı dedikten sonra oyunu istemeye yüzü mü yok acaba?
akp'ye oy vermeyen ve vermeyecek biri olarak yazıma başlıyorum.

benim babam akp'ye oy verdi. hadi bundan biraz bahsedelim. benim babam lise mezunu. liseyi o zamanlar sovyet olan bulgaristanda okudu. annemde o zamanlar sovyet olan bulgaristanda ön lisans okudu. o chp'ye oy verdi. şimdi eğitim seviyesi düşük akp ye vermiş diyorsunuz değil mi? benim babam burda makine mühendisi yetiştiriyor. yok üniversitede hoca değil. sanayide. özel tasarım makine imalatı yapıyor. kendisi elektrik okumuş ama... alakasızda olsa onu yapıyor işte. tamam şimdi gelelim neden akp'ye oy verdi sorusuna. çünkü babam ssk'lı. zamanında bana annemin emekli sandığının güvencesiyle bana ve kardeşime baktırabilmek için bizi evlatlıktan reddetmek zorunda kaldı. hala anlatırken gözleri yaşlanır. babam buraya geldiklerinde hemen iş buldu. elektrikçi olarak buldu evet. ama bulduğu işin maaşı ile anca kirayı ödeyebiliyodu. annem? o zamanlar daha gelmemiş bulgaristanda babamı bekliyormuş. bulgaristana geri dönemk istemişler. çünkü orası daha iyiymiş o zamanlar. düşünün sovyetler yeni yıkılmış, türk düşmanı bulgar iktidarı başa geçmiş ve türk isimleri yerine bulgar isimleri verdiler. türk olduğunu söyleyenleri beleneye sürdüler. orda resmen ölüm kampı yaptılar. bildiğin türk soykırımı yaptılar. ama orasının bizim için daha iyi olduğunu düşündükleri için oraya dönüceklerdi. neyse ki dönmemişler. 2001 yılına kadar burda kalmışlar buraya gelen diğer akrabalarında desteğiyle. 2001 yılında babam ilk kez kendi tasarımı olan bir makineyi fabrikasına sunup sattırmayı başardı. o sıra verdikleri parayla 1 lada vega almıştık. bu arada babannemlerin evinde oturuyoruz. amcam parasızlık yüzünden üniversiteye gidememişti. sonraları? o yarım yıl iş var yarım yıl yok tarzı iş düzenli hale geldi babam düzenli maaş almaya başladı. annemin aldığı memur maaşı artık yüksek enflasyon yüzünden çok düşük kalmıyordu. krizler durmuştu. türkiyeye yatırım yapılıyordu. babam artık düzenli olarak maaş alıyordu. ve yıllarca maaşı kesilmedi. artık düzenli gelişimdeydik. güzel bi evimiz oldu. 2006da opel astra alabildik. bu senede 2.bi arabamız olucak. bunlar hep ard arda gelmeyen krizler sayesinde... bu yüzden babam akp ye oy verdi. annem neden vermedi biliyo musunuz? çünkü babamında anneminde akp'nin hareketlerinden hoşlanmadığı tavrını sevmediğini biliyorum. ülkeye yararlı olabilirler ama tek lider olmamalılar yoksa bokunu çıkarırlar dediler. chp ye verdiler diğer oyuda. işte bu yüzden akp'ye de chp'ye de oy çıktı bizim evden. ben? chp ye verdim. verdiğim ilk oydu. bana "biz herhangi birşey söylemeyeceğiz sana, sen kimi iktidarda görmek istiyorsan ona ver oyunu" dediler. chp'yi iktidarda görmek istedim chp'ye verdim. göremedik. neyse. insanların akp'ye oy vermelerinin nedenleri var. ve bu nedenler ortadan kalkmadıkça bir çok kişi böyle akp'ye oy vericek.
% 3, belki daha az.
% 0,003 olur. bu seferde evlerinde zorla tutulan bir milyonda birlik albinolu kesimle ittifak kurmaya çalışırlar yaparlar bunu eminim.