bugün

bok yemenin bilimselcesi..
celal şengör kendi ana bilimdalının tartışılmaz otoritelerinden olarak bilinir. ancak kendisinin tarih konularına girdiğinde o çok güzel anlatım tekniğinin yanında yanlış bilgi verdiğine denk gelmişliğim oldu.

ancak türkiye'de işler pekala farklı yürüyor tabii. rise of ottomans'ta da misalen gemi sahnesinde osmanlı gemileri konusunda uzmanlık alanı olan tarihçiler yerine medyatik olan kendisine yer verilmesinden anlaşılabilmekte.
Celal şengör iskenderiye hamalıdır.

ilber ortaylı bu lakabı ona takan adamdır.

Ben ilber hoca'dan tarafım.
Biri yemek yer diğeri bok yer.
marx ve hegel kişilerine aptal diyerek hislerime tercüman olmuş cesur kişilerdir. aksini düşünen de aptallar ordusunda yer almaktadır.
tanışma fırsatı da bulduğum için bu karşılaştırmada objektif olamayacağım. celal şengör diyorum.
bir çok konuda kaynak olarak başvurduğum alanlarında uzman iki bilim insanı.
Emrah Safa Gürkan alır
ilber ortaylı medya şişirmesi bir tarihçidir, celal şengör hayatın her alanında bilgi sahibi entelektüel bir sayısalcıdır.

ilber ortaylı kendi işinde iyidir ona lafım yok ama celal şengör ile kıyaslanması doğru değil açık ve net.
ilber ortaylı servettir, celal şengör o servetin zekatı.
sağ tiviks mi sol tiviks mi
biri doğa bilimleri ile ilgilidir şanslıdır. çünkü toplum bilimlerinde propoganda- abartılan hayranlık ve nefret gibi etmenler vardır. örnek olarak abdülhamid in abdestsiz yere basmadığına yada padişahların kutsala yakın değerlendirenler vardır. celal açısından mesela deprem bölgeleri-yer şekilleri hakkında böyle bir durum sözkonusu değildir. celal sadece mesleğini icra ederken toplumsal tartışma olmaz akademik tartışma olur fakat ilber yeni bir tez ortaya atsa anlamadan dinlemeden alıkışlayan ve tepki gösteren olacaktır.
ikisi de eşit derecede değersiz.
ilber ortaylı kendi bildiği konuda konuşur dışına çıkmaz bu yüzden rezil de olmaz

Celâl şengör konuşur da konuşur sonra rezil olur.
ilber ortaylı bilim adamı gibi duruyor. Celal şengör gözlüklü panda gibi duruyor.
Ilber alır.
iki değerli türk aydını, ekranlarda birbirleriyle bilgisine kafakarış oynayabilecek yegane ikili. ömürleri uzun olsun.
Kişiden kişiye göre değişen versustur. ilber Hocayı daha çok sevsemde Celal Şengör alır gibi
Kadir Mısıroğlu alır. Anlayana...
görsel
ilber ortaylının alacağı versustur.
birbirleriyle değil, kasaba alimleriyle kıyaslanmalıdır. onlar etle tırnak gibidir. zıt değil aynıdırlar.
ilber ortaylı'yı celal şengöre göre daha çok severim ama burada nedense Celal Şengör bir tık önde gibi.
Zırhlı koruyucularla saklanılası iki adet entelektüel, bilimadamı.

Kurabiye sever olmalarından kelli beni de anlayacaklardır. Yenir ki bunlar gnam, gnam. http://galeri.uludagsozlu...%C5%9Feng%C3%B6r-1155668/

Ayrıca Celâl hoca geçenlerde Behram Kale'de çay içiyordu kimse yanına yaklaşamadı. ilber hoca olsa çoktan mucuk mucuk öpmüştük.

Biri soğuk, biri sıcak kurabiye olsun muu?
böyle bir versus olamaz.
bir ara beraber program yapıyorlardı,fatih altaylı ile beraber sanırım,izlemekden keyif duyduğum bir çok yeni bilgiyi sıkılmadan öğrendiğim nadir programlardandı,vs çok anlamsız olur zira kıyaslamaya gerek yoktur.